אשכנזי: "אם לא היינו בממשלה אי אפשר היה להפגין בסגר"

שר החוץ התייחס בראיון ל"פגוש את העיתונות" להתפטרותו של אסף זמיר על רקע הגבלת ההפגנות ואמר כי "ברגע שהסגר הזה ייפתח, ההפגנות יחזרו". זמיר: "כל מי שנמצאים סביב שולחן ראש הממשלה מסכימים שנתניהו עסוק במשפטו"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בירושלים, הערב
הארץ

שר החוץ גבי אשכנזי אמר היום (שבת) כי אם כחול לבן לא היתה בממשלה, "אי אפשר היה להפגין בסגר". בראיון לתוכנית "פגוש את העיתונות", על רקע התפטרותו של שר התיירות אסף זמיר, אמר אשכנזי כי "גם בסגר הקיצוני הזה אפשר להפגין. באתי לכאן, ראיתי הפגנות בכיכרות, בגשרים, בצמתים, גם בבלפור יש הפגנה". לדבריו, "ברגע שהסגר הזה ייפתח, ההפגנות תחזורנה".

שר החוץ הצדיק את החלטת הממשלה להטיל סגר כללי. "מה שאומרים לנו כל הרופאים המומחים - צריך לצמצם את המגעים, להגביל אותם, אחרת זה (התחלואה) לא יירד", אמר, "אנחנו גם בוחנים את זה כל שבעה ימים... אם נחשוב שאין צורך בסגר הזה אנחנו לא נאפשר אותו. אם אנחנו לא נתמוך בחידוש הסגר - הוא לא יקרה".

לדברי אשכנזי, "נתניהו לא יכול להעביר החלטה בלעדינו, לא למנות אף אחד בלעדינו, לא לחוקק חוק בלעדינו". הוא הוסיף כי הקו האדום של כחול לבן הוא הרגע ש"נראה שאנחנו לא מסוגלים להשפיע". לדבריו, "אנחנו עוד לא שם". הוא הוסיף: "נכנסנו לממשלה בין היתר בשביל להחזיר את המדינה למינהל תקין. יכול להיות צבא בלי רמטכ"ל, משטרה בלי מפכ"ל, בלי פרקליט מדינה? אי אפשר לעבוד ככה".

אשכנזי בכנסת, בחודש שעברצילום: אורן בן חקון

אשכנזי אמר כי "יש דברים שאנחנו מצליחים, יש דברים שאנחנו לא", ושאל: "מה האלטרנטיבה? לצאת החוצה? זה לא נכון להגיד שלא קורה כאן שום דבר. מה האלטרנטיבה? אנחנו יכולים לעשות מחר את המעשה שכולם ימחאו לנו כפיים עליו - לצאת החוצה - אבל כך אי אפשר להשפיע".

אשכנזי התייחס גם לפרסום של חיים לוינסון ב"הארץ", לפיו מאחורי הקלעים סבורים בכחול לבן כי שר החוץ מתכוון לגבש לצידו שליש מהסיעה ללא היו"ר בני גנץ, להתפטר מהממשלה ולהיות הפנים החדשות של האופוזיציה. "לא קרה, לא יקרה", אמר אשכנזי. על זמיר אמר אשכנזי כי הוא מכיר אותו "רק מהחיים הפוליטיים, בערך שנתיים. אני מבין את הקשיים שלו, אני שמח שהוא נשאר בכחול לבן".

זמיר התראיין הערב לחדשות 12 ואמר: "הגעתי למצב שצו מצפוני לא אפשר לי להישאר בממשלה. הגיעה נקודת שבר שבה אני צריך לעשות משהו שיזעזע את המערכת". עם זאת, הוא הוסיף כי הוא "שמח שכחול לבן נמצאת בקואליציה" וכי ינסה לשכנע את חבריו למפלגה "בטון שאני חושב שצריך לנקוט בו. אני מאמין בבני גנץ ואני חושב שהוא יכול להיות ראש ממשלה מצוין במדינת ישראל".

זמיר התייחס לנושא ההפגנות ואמר כי "צריך לאכוף שם הנחיות וריחוק חברתי, אבל יש כל כך הרבה דברים שלא מטפלים בהם". לדבריו, "אנחנו לא יכולים לתקן את הבעיה כל עוד נתניהו שם". הוא הוסיף: "כל מי שנמצאים סביב שולחן ראש הממשלה מסכימים שנתניהו עסוק במשפטו. לא צריך לחכות שנה, צריך לפעול כדי להחליף אותו. עד שזה יקרה צריך לשמור על מוקדי הכוח - ביטחון, חוץ, תקשורת - אבל אותו צריך להחליף כי הוא לא עוסק בקורונה".

זמיר הודיע אתמול על התפטרותו מתפקידו בשל הגבלת ההפגנות והצהיר: "אני לא יכול עוד לשבת בממשלה שאין לי שמץ של אמון בעומד בראשה". לדבריו, "פעמים רבות הצבעתי נגד החלטות הממשלה, אבל אני נושא באחריות קולקטיבית לקיומן הגם שהתנגדתי". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ