הממשלה ניצלה סעיף חריג בחוק הקורונה כדי להאריך מיידית את ההגבלות על הפגנות

החוק מחייב עיכוב של 24 שעות בין אישור התקנות לכניסתן לתוקף, אך הממשלה השתמשה בסעיף המאפשר לקצר את פרק הזמן במקרים "דחופים". אלמלא עשתה זאת, ניתן היה להפגין ללא הגבלות במשך כיממה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה בירושלים, היום
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הממשלה ניצלה אתמול (רביעי) סעיף חריג בחוק סמכויות הקורונה כדי לשמור על רציפות התקנות המגבילות את ההפגנות, ולא לאפשר עיכוב של 24 שעות מרגע האישור המחודש שלהן ועד כניסתן לתוקף. הממשלה מחוייבת להאריך את התקנות בכל שבעה ימים, אחרת הן בטלות. אלמלא השימוש בסעיף החריג, שמאפשר להכניס תקנות לתוקף מיידי "בשל הדחיפות" שבכך, לא ניתן היה להגביל את ההשתתפות בהפגנות במשך כיממה, מפקיעת התקנות הקודמות הלילה ועד כניסתן לתוקף של התקנות החדשות.

העיכוב בן היממה שקובע חוק סמכויות הקורונה בכניסת התקנות לתוקף נועד לאפשר לוועדת החוקה של הכנסת להתכנס כדי לאשר או לפסול אותן, עוד לפני שיחולו על הציבור. התקנות שאישרה הממשלה אתמול אמנם כבר תקפות שבוע, אך החוק מאפשר לוועדה להתכנס בכל רגע שתבחר כדי לבחון את הצורך בהן. הוועדה הודיעה אתמול, עוד לפני שהתקנות אושרו, כי בכוונתה להתכנס רק ביום ראשון.

הפגנה בירושלים, השבועצילום: אוהד צויגנברג

לפי הסעיף שבו השתמשה הממשלה אמש, היא רשאית להכניס את התקנות לתוקף מיידי רק "בהתקיים דחיפות המחייבת כי תקנות מסוימות ייכנסו לתוקף במועד מוקדם יותר (מ-24 שעות, י"ל)". בהתאם לתקנות שאושרו אתמול, הפגנות יוגבלו גם בשבוע הקרוב למרחק של עד קילומטר מבתי המפגינים. בכל הפגנה רשאים להשתתף עד 20 בני אדם, במרחק של שני מטרים בין מפגין למפגין. 

עמיר פוקס מהמכון הישראלי לדמוקרטיה אמר בשיחה עם "הארץ" כי התקנה אינה חוקית, וכי "דחיפות יכולה להיות מצב בלתי צפוי או במצב שבו לא ניתן לכנס את הוועדה בכנסת בפרק הזמן הזה, או כשיש עלייה משמעותית בתחלואה. אבל מצב התחלואה לא בעלייה ולא קרה משהו דרמטי אתמול. הממשלה ידעה בדיוק מתי התקנות פוקעות ואפשר היה לאשר אותן מחדש יום או יומיים קודם לכן. לא עשו את זה אלא חיכו לרגע האחרון. הדחיפות פה היא מופרכת".

הפגנה בתל אביב, השבועצילום: עופר וקנין

בדיונים על אישור חוק סמכויות הקורונה בכנסת, לפני שבועות אחדים, עמד המשנה ליועמ"ש עו"ד רז נזרי על חשיבות הפיקוח הפרלמנטרי על התקנות שמאשרת הממשלה. "כל ממשלה, תפקידה לקבוע מדיניות ותפקידנו למצוא את הכלים האפקטיביים ביותר, אבל עדיין תפקידנו גם לשמור על כך שהכנסת לא תיעלם”, אמר נזרי לח"כים במהלך הדיון על אישור החוק בוועדת החוקה.

נזרי ביקר את חברי הכנסת שלמה קרעי ועמית הלוי מהליכוד, לאחר שהציעו לאפשר לממשלה לאשר את התקנות גם ללא פיקוח פרלמנטרי. "אני תמה על כך שחברי כנסת מבקשים דבר כזה", אמר והוסיף, "אתם חברי הפרלמנט, חבר הכנסת קרעי וחבר הכנסת הלוי, כחברי הפרלמנט אתם צריכים לעמוד על כך שזכות המילה האחרונה תהיה של הכנסת".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ