גדעון סער התפטר מוועדת החוקה: חוק הקורונה לא מאפשר לה לפקח על הממשלה

סער הציע לאפשר פתיחת עסקים קטנים, אך הצעתו לא קודמה מחשש שאישורה יוביל להסרת ההגבלות על הפגנות. במכתב לזוהר כתב: נמנעה מהוועדה היכולת לשנות, אין עוד טעם שאהיה חבר בה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סער בדיון ועדת החוקה, בחודש שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חבר הכנסת גדעון סער הודיע הערב (שבת) על התפטרותו מוועדת החוקה של הכנסת, בטענה שהשפעתה של הוועדה מוגבלת ושאין עוד טעם לחברותו בה. סער ביקש לפתוח עסקים שבהם עד עשרה עובדים, אך הצעתו, שזכתה לתמיכה בוועדה, לא קודמה מחשש שאישורה יוביל להסרת ההגבלות גם על הפגנות. יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, הודיע כי קיבל את ההתפטרות וכי חבר הכנסת עמית הלוי (הליכוד) הוא שיחליף את סער בוועדה.

במכתב ששיגר סער לזוהר הוא קבל על כך שחוק סמכויות הקורונה אינו מאפשר לוועדות הכנסת לערוך שינויים בתקנות למאבק במגפה, אלא רק לאשר או לדחות אותן כלשונן. "התרעתי שהחוק יפגע קשות בליבת הפיקוח הפרלמנטרי של הכנסת על הממשלה", כתב. לדבריו, בשל כך "נמנעה מהוועדה היכולת להכניס שינויים גם בנושאים שהיו בקונצנזוס בקרב חברי הוועדה, קואליציה ואופוזיציה כאחת". בסיום המכתב נאמר: "לא יכולתי לתמוך בישיבה הקודמת בהגבלת העסקים הקטנים בשעה שהתקהלות של עד עשרה אנשים אפשרית. גם לא אוכל לעשות זאת בהמשך. אשר על כן, איני רואה עוד טעם בחברותי בוועדה".

מחר תתכנס ועדת החוקה כדי להחליט אם לאשרר או לפסול את הארכת מצב החירום המיוחד ואת התקנות להגבלת ההפגנות, שאישרה הממשלה בעקבותיה. לפי החוק, התקנות אמורות להיכנס לתוקף בתוך 24 שעות, אך הממשלה ניצלה באופן חריג סעיף המאפשר להכניס אותן לתוקף מיד "בשל דחיפות", כדי למנוע הפגנות בפרק הזמן הזה.

סער נמנע בהצבעה בעניין ההגבלות על העסקים הקטנים, שתשעה חברים בוועדה הצביעו בעדן ושבעה נגדן. זאת לאחר שהיועצים המשפטיים לוועדה הבהירו לח"כים שהגבלת ההפגנות מותנית בקיומו של מצב חירום מיוחד, שאינו מאפשר פתיחת בתי עסק. בספטמבר האחרון ביקשה ועדת החינוך לאפשר לימודים בגני הילדים, אך יו"ר הוועדה, רם שפע (כחול לבן), נסוג מהיוזמה משהבין כי הוועדה יכולה רק לפסול את ביטול הלימודים במערכת החינוך כולה. הוועדה דרשה כי הממשלה תנסח תקנות חדשות, שתבחין בין תלמידים משכבות גיל שונות, אך הדבר לא נעשה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ