גנץ: אם לא יוכן תקציב ל-2021 בהקדם, אבחן כל חלופה. יש רוב אחר בכנסת

נתניהו הודיע כי התקציב לשנה הבאה יושלם עד פברואר, קרא לכחול לבן "להפסיק עם האיומים" ועקץ את גנץ: "יכול להיות שחלק מהאנשים לא מכירים את לוחות הזמנים של העברת תקציב". בכחול לבן דורשים גם לחדש את הליכי החקיקה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו גנץ במליאת הכנסת, ביום חמישי
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראשי שתי המפלגות הגדולות התייחסו הערב (שבת) לשאלת תקציב המדינה על רקע המחלוקת בסוגיה. יו"ר כחול לבן בני גנץ דרש להכין תקציב ל-2021 בהקדם, ורמז שאחרת יפעל להקמת ממשלה חלופית. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר מנגד כי התקציב לשנה הבאה יאושר עד פברואר, וקרא לכחול לבן "להפסיק עם האיומים". במקביל, דורשים במפלגתו של גנץ לחדש את החקיקה.

"הצטרפנו לממשלה כדי שהיא תתפקד בזמן חירום, ואנחנו מוצאים שהיא לא מתפקדת", אמר גנץ לחדשות 12. בעניין התקציב הוסיף: "או שהממשלה תתפקד על כל המרכיבים שלה ושראש הממשלה יראה סימניים מעשיים, או שנצטרך לבחון את דרכנו מחדש. לא אסכים בשום פנים ואופן להשתתף בממשלה כזאת. אבחן כל חלופה אחרת". גנץ הבהיר כי הקדמת הבחירות תזיק למדינה, ורמז לקואליציה חלופית באמרו: "יש רוב אחר בכנסת". 

מאוחר יותר, במסיבת עיתונאים שקיים, התייחס לנושא גם נתניהו. "אני מציע להפסיק את העניין של ממשלה בתוך ממשלה", אמר. "תמיד פעלתי לטובת כלכלת ישראל, הרבה פעמים מול מומחים לא קטנים, ותמיד צדקתי. העברתי יותר תקציבים מכל המנהיגים במערב". נתניהו עקץ את גנץ באמרו כי "יכול להיות שחלק מהאנשים לא מכירים את לוחות הזמנים של העברת תקציב". הוא הוסיף: "בקרוב נניח את תקציב 2020, כמו שהסכמנו עם כחול לבן, וזה נותן לנו מרחב נשימה להעביר את תקציב 2021, ממה שאני שומע מגורמים במשרד האוצר עד פברואר". נתניהו שב וקרא לכחול לבן לפעול "ברוח טובה, בשותפות ובלי איומים".

מכחול לבן נמסר בתגובה לדברי נתניהו: "הליכוד מנסה לצייר תמונת מצב שקרית, שבה העברת תקציב של שנה שמסתיימת תיתן מענה אמיתי לאזרחים המשוועים ליציבות כלכלית. לא נאפשר להמשיך את הפגיעה באזרחי ישראל. גרירת תקציב המדינה לשנת 2021 תביא להורדת דירוג האשראי של ישראל ולקריסה של הכלכלה הישראלית. ראש הממשלה ושר האוצר חייבים להפסיק לשחק בגורלם של מיליון מובטלים ולהביא תקציב עם אופק כלכלי באופן מיידי".

לצד הדרישה לקדם את אישור התקציב ולאפשר מינויי בכירים, הודיעה כחול לבן שהיא דורשת גם לחדש את הליכי החקיקה. ועדת השרים לחקיקה כמעט שלא התכנסה בשבועות האחרונים, בשל המחלוקת בין כחול לבן לליכוד לגבי אופי החוקים שיעלו להצבעה. בהיעדר החלטות של הוועדה, חברי הקואליציה אינם רשאים לתמוך בחוקים שעולים להצבעה במליאה. יו"ר הוועדה, שר המשפטים אבי ניסנקורן, העביר השבוע לליכוד הצעת פשרה שלפיה הוועדה תקדם בשלב זה רק יוזמות שיהיו מקובלות על שתי המפלגות. "אי אפשר להמשיך כך", אמר גורם בכחול לבן, "הכנסת לא מחוקקת ומשרדי הממשלה תקועים ולא מצליחים לקדם חוקים שבתחומם". לדבריו, אם הליכוד לא יסכים לכנס את הוועדה, כחול לבן תבלום בתגובה יוזמות של הליכוד שיועלו בישיבות הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ