המליאה הצביעה בעד הקמת ועדת חקירה לפרשת הצוללות, יריב לוין ביטל את התוצאות

מיקי זוהר אמר כי דרש הצבעה שמית וכי הצבעתו הממוחשבת לא נקלטה ‏■ האופוזיציה החרימה את ההצבעה השנייה, וההצעה נדחתה ■ הייעוץ המשפטי של הכנסת בודק אם ליו"ר הכנסת יש סמכות לבטל את התוצאות ■ סגן יו"ר הכנסת שהכריז על ההצבעה הסכים שהיה צריך לבטל את תוצאותיה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מליאת הכנסת לאחר ביטול ההצבעה, היום

יו"ר הכנסת יריב לוין ביטל היום (רביעי) הצבעה שבה אישרה מליאת הכנסת להקים ועדת חקירה פרלמנטרית בפרשת הצוללות, והורה לקיים הצבעה נוספת, שבה ההצעה נדחתה. הייעוץ המשפטי לכנסת בוחן כעת אם ללוין היתה הסמכות לפעול כך.

בהצבעה שבוטלה תמכו בהקמת הוועדה 25 חברי כנסת, ו-23 התנגדו. יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר, טען כי ביקש מראש לערוך הצבעה שמית, אך סגן יו"ר הכנסת מנסור עבאס, שניהל את הישיבה, התחיל הצבעה ממוחשבת. עוד טען זוהר כי הצבעתו לא נקלטה. לאחר ביטול ההצבעה קטע ראש הממשלה בנימין נתניהו את ישיבת קבינט הקורונה, כדי לאפשר לחברי הקואליציה להשתתף בהצבעה החוזרת, שאותה החרימו רוב חברי האופוזיציה.

הצבעה שמית נמשכת זמן רב יותר, מה שהיה מאפשר לקואליציה לגייס את חבריה להצביע נגד ההצעה. לפי תקנון הכנסת, הצבעה כזו תתקיים לדרישת הממשלה או לדרישה בכתב של 20 חברי כנסת. עם זאת, נהוג לאפשר ליו"ר הקואליציה לבקש זאת בשם הממשלה. מזכירת הכנסת, ירדנה מלר הורביץ, מסרה היום כי בקשה כזו "הנה דבר שקורה מעת לעת, ואין לראות במקרה שקרה היום בבחינת תקדים".‎

לדברי זוהר, חברי כנסת מהליכוד לא הצביעו נגד ההצעה כיוון שחיכו שעבאס יקרא בשמותיהם, אך הוא פתח בהצבעה אלקטרונית. עבאס הבהיר כי לא שמע בקשה של זוהר לערוך הצבעה שמית לפני שנפתחה ההצבעה הממוחשבת. לוין נימק את החלטתו בכך שעבאס לא הכריז על תחילת ההצבעה או שעשה זאת "חלושות" - אף שההכרזה נשמעת בתיעוד ההצבעה.

בהמשך פרסמו לוין ועבאס הודעה משותפת, ומסרו כי "שוחחו ביניהם בעניין ההצבעה שהתקיימה היום במליאת הכנסת". לפי ההודעה, עבאס לא שמע את בקשתו הראשונה של זוהר להצבעה שמית אלא רק את הבקשה השנייה, לאחר שההצבעה הממוחשבת כבר החלה, ולכן לא הכריז על תוצאות "עד שיברר את חוקיות ההצבעה". השניים מסרו עוד כי לאחר שצפו בסרטון ממליאת הכנסת, הסכימו שנכון היה לבטל את ההצבעה ולקיים הצבעה חוזרת.

יוזמת ההצעה להקמת ועדת החקירה, חברת הכנסת תמר זנדברג (מרצ), מסרה בעקבות ביטול ההצבעה: "שיהיה ברור - היום בכנסת היה מקרה חריג ביותר וחסר תקדים. הצבעה בוטלה אחרי שהוכרזה, הוצבעה, הסתיימה והתוצאה הופיעה על הלוח, רק בגלל שהתוצאה לא מצאה חן. רק אז התחילו התירוצים והחיפושים אחרי ההצבעה השמית או העובדה שהיו"ר לא הכריז. אם ההצבעה שלנו לא שווה, באמת אפשר לסגור את הכנסת". יו"ר מרצ, ניצן הורוביץ, הצהיר כי הסיעה מתכוונת לעתור לבג"ץ נגד ההחלטה.

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד, הגיב אף הוא להחלטה: "שמונה שנים אני חבר כנסת. מעולם לא בוטלה הצבעה אחרי שהכנסת הצביעה. אין דבר כזה. דיברתי עם ותיקי הבניין, אף אחד מהם לא זוכר דבר כזה. בכל תולדות הכנסת לא קרה שיו"ר הכנסת מבטל הצבעה שלא הוא ניהל. אם אפשר לבטל ככה הצבעות, אפשר לסגור את הכנסת. לא צריך אותה יותר. אנחנו סתם תיאטרון כדי שנתניהו יוכל להסתובב בעולם ולטעון שישראל עדיין דמוקרטיה. מי שמבטל ככה את ההכרעה הדמוקרטית של הכנסת, מכין את הרקע לבטל גם הכרעות של בית המשפט". יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, הוסיף: "מה מסכם את הכישלון של הממשלה יותר מאשר הפסקת הדיון בקבינט הקורונה בגלל הצבעה על עוד תיק שחיתות של נתניהו". יו"ר ישראך ביתנו, אביגדור ליברמן, צייץ: "גם כשתוצאות הבחירות לא יתאימו לנתניהו הוא יבקש הצבעה שמית?"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ