חברי הכנסת של כחול לבן נעדרו מהצבעה על הצעת חוק לקידום זכויות להט"ב

ההצעה של ח"כ יוראי להב הרצנו מיש עתיד-תל"ם, שנדחתה, הציעה לכלול במסמכים רשמיים את התואר "הורה 1" ו"הורה 2" במקום "אב" ו"אם". חברי הליכוד נעדרו מהצבעה על הצעת סמוטריץ' להקמת ועדת חקירה לשופטים

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
עצרת גאווה בכיכר רבין בתל אביב, ביוני
יהונתן ליס

חברי סיעת כחול לבן נעדרו היום (רביעי) מהצבעה במליאת הכנסת על הצעת חוק למען קהילת הלהט"ב, שנדחתה. הצעת החוק, שאותה יזם ח"כ יוראי להב הרצנו (יש עתיד-תל"ם), הציעה לכלול בטפסים ובמסמכים רשמיים כמו תעודת זהות או דרכון, את התואר "הורה 1" ו"הורה 2", במקום "אב" ו"אם". 48 ח"כים הצביעו נגד הצעת החוק ו-25 תמכו בה.

ביממה האחרונה הפעילה יש עתיד-תל"ם לחצים רבים על חברי כחול לבן, בדרישה שיצביעו בעד ההצעה. אף שחברי כחול לבן הביעו בעבר תמיכה בחקיקה שתשווה את מעמדן של המשפחות הלהט"ביות, המפלגה העדיפה להישמע למשמעת הקואליציונית - כמעט כל חבריה התקזזו עם חברי כנסת מהאופוזיציה. חבר הכנסת היחיד מכחול לבן שהצביע בעדה היה איתן גינזבורג. 

ניסנקורן ויו"ר הקואליציה זוהר בכנסת, היוםצילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן

שר המשפטים אבי ניסנקורן (כחול לבן) נכח במליאה בזמן ההצבעה, אך לא השתתף בהצבעה. לדבריו, "ההצעה לא הובאה לדיון בוועדת השרים לחקיקה שמשותקת עקב עמדת הליכוד. הקואליציה צריכה להצביע תוך הסכמה רחבה ולאחר אישור ההצעה בוועדה דבר שלא נעשה. לכן לא אוכל לתמוך היום בהצעה זאת".

עוד אמר שר המשפטים כי מבדיקות שערך, שרים יכולים לשנות את אופן ההתייחסות להורים בטפסים של משרדיהם כבר כעת. "שרי כחול לבן יעשו את הבדיקה כל אחד במשרדו", אמר. הוא הוסיף כי הוא "רואה את ההיגיון הרב" שטמון בהצעה, וכי הוא תומך בזכותו של כל אזרח לכבוד ושוויון. ניסנקורן טען כי הוא יעשה "כל מאמץ לקדם מהלך כזה בהסכמה רחבה, ההצעה מבוססת על תכלית ראויה".

לפיד בכנסת, היוםצילום: דוברות הכנסת/שמוליק גרוסמן

יו"ר האופוזיציה, יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם), תקף את ניסנקורן. "אתה ואני יודעים שהצעת החוק הזאת היא בערכים שלך", אמר לשר המשפטים, "אתה מאמין שזה הדבר הנכון. עלית לדוכן כדי לומר 'אני יודע מה הדבר הנכון ולא אעשה אותו'. יש נקודה שבה אדם צריך לומר אם אני עובד נגד מצפוני וערכיי אני כבר לא אדם טוב. אתם מתקרבים לנקודה הזאת קרבה מסוכנת".

אף שח"כ נפתלי בנט (ימינה) הצהיר בשבועות האחרונים כי הוא תומך בשוויון לקהילת הלהט"ב - איש ממפלגתו לא תמך בחוק. בנט עצמו מחלים מניתוח, אך גם איילת שקד ומתן כהנא לא הגיעו להצבעה. בצלאל סמוטריץ' ואופיר סופר הצביעו נגד החוק. בנוסף, גם חברי כנסת מהרשימה המשותפת הצביעו נגד ההצעה, בהם יו"ר הרשימה איימן עודה ואחמד טיבי.

בנוסף, סמוטריץ' הביא להצבעה את הצעתו להקים ועדת חקירה פרלמנטרית לניגודי עניינים של שופטים. חברי הליכוד נעדרו מההצבעה, והיא נפלה לאחר ש-55 הצביעו נגד וארבעה הצביעו בעד. בין המצביעים בעד היה ח"כ שלמה קרעי מהליכוד. בחודש שעבר הליכוד נעדר מהצבעה על הצעה דומה של סמוטריץ'.

בצלאל סמוטריץ'צילום: אורן בן חקון

לאחר שנודע כי חברי הליכוד ייעדרו, אמר סמוטריץ' כי "הליכוד חבר ליאיר לפיד ולשמאל בהגנה בלתי מוסברת על שליטתה של המערכת המשפטית במדינת ישראל". לדבריו, "זהו יום עצוב למדינת ישראל, יום עצוב לימין". עוד אמר סמוטריץ' כי "מפלגת העבודה סיימה את תפקידה ההיסטורי ופירקה את מחנה השמאל כשהפסיקה לדבר אידיאולוגיה. נראה שהליכוד עובר עכשיו את אותו תהליך".

הצעות החוק של יש עתיד-תל"ם וימינה נועדו לערער את יציבות הקואליציה, ולעמת את החברות בה עם הבטחותיהן לבוחרים. בימינה העריכו כי אם כחול לבן היתה מתפתה להצביע בעד זכויות הלהט"ב, ניתן היה לרתום ח"כים בליכוד לתמוך באופן אקטיבי בהקמת ועדת החקירה.

בחודש אוגוסט האחרון ניסו באופוזיציה להביך את הליכוד וכחול לבן באופן דומה. חברי כחול לבן נעדרו מהצבעה על הצעת חוק של יש עתיד-תל"ם להקמת ועדת חקירה לתיק הצוללות, וההצעה נפלה. באותו יום, חברי הליכוד לא הופיעו להצבעה על הצעת חוק של ימינה לחקיקת פסקת ההתגברות, וגם הצעה זו נדחתה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ