25 שנה לרצח רבין |

נתניהו בטקס בכנסת: יש היום הסתה מפורשת לרצח שלי ושל משפחתי

בנאום בכנסת לציון רצח ראש הממשלה, עסק נתניהו ברשתות החברתיות ובהסכמים שחתם עם מדינות ערב ■ ריבלין: "המדינה נקרעת לשני מחנות, לא יכול להיות שנכשיר את האפשרות לרצח הפוליטי הבא" ■ גנץ: "רבין היה מאוד מוטרד ממה שאנחנו רואים" ■ לפיד: "ההסתה חזרה מידי אותם אנשים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנסת
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ראש הממשלה בנימין נתניהו דיבר היום (חמישי) בנאום בכנסת לציון רצח יצחק רבין על איומים המופנים נגדו ונגד בני משפחתו. "25 שנה אחרי רצח רבין, יש הסתה מפורשת לרצח ראש הממשלה ובני ביתו חדשות לבקרים - ואיש כמעט אינו פוצה פה", אמר נתניהו, שעסק בהרחבה גם בהסכמים שחתם לאחרונה עם מדינות ערביות.

"כולנו חייבים להוקיע תופעות הרסניות להסתה לאלימות וביזוי מכל צד שהוא", אמר נתניהו, "צרור יריות בכיכר העיר לא היה ולא יהיה תחליף להכרעת העם בקלפי. הדמוקרטיה תלויה בכך שכלי התקשורת לא יציגו דעה אחידה מונוליטית חד גונית. כשמישהו מעז להביע דעה אחרת קצת אחרת (הוא) מוקע מיד. זו הגדולה של הרשתות החברתיות, הן לא כפופות לתכתיב הדעות שבא מלמעלה, מקומץ אנשים מצד קבוצה קטנה שמוטה תמיד רק לכיוון אחד. אבל גם ברשתות החברתיות צריך לשמור שלא יחצו קווים אדומים".

יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד אמר בכנסת: "רבין האמין שמנהיג צריך לומר אמת. לקחת אחריות כשעושים טעויות. להיות נדיב בקרדיטים כשיש הצלחות. בעיקר להגדיר מטרות. לא לשרוד מיום ליום. לספוג את הכשלונות, ולעשות גם את הדברים שאף אחד לא אוהב. זו היתה המנהיגות של רבין. זו המנהיגות שחסרה היום בממשלה".

לדבריו, "מדינת ישראל נמצאת באחד הרגעים הקשים בתולדותיה. זו לא רק המגפה. זה מה שקורה בתוכנו. ההסתה חזרה. אותה הסתה, בידי אותם אנשים. הפילוג, השסע, השבטיות – כולם כאן. אנחנו חיים בעולם שכל מושג האמת שלו מעורער. האמת והשקר מקבלים מעמד שווה. האלימות לגיטימית. השנאה היא כלי פוליטי. ההנהגה כושלת".

מוקדם יותר נערך טקס בבית הנשיא. נשיא המדינה ראובן ריבלין אמר כי "המדינה נקרעת כמו ים סוף בני שני מחנות, והשנאה מבעבעת לנו מתחת לרגליים". לדבריו, "לא יכול להיות שיונפו שלטים שקוראים למותם של אזרחים. לא יכול להיות שעיתונאים יחיו תחת איומים. לא יכול להיות שאזרחים יכו אזרחים. לא יכול להיות שתופנה אלימות מילולית קשה כלפי שוטרים. לא יכול להיות שנכשיר כך את צל צלה של האפשרות לרצח הפוליטי הבא, מי במלים ומי בשתיקה מי במבט ומי בהסטת מבט מי במעשים ומי באוזלת יד".

ראש הממשלה החליפי בני גנץ אמר בטקס בבית הנשיא כי "רבין היה מאוד מוטרד ממה שאנחנו רואים בתוך הבית. אי אפשר להסתפק בלהביא שלום עלינו, צריך לעשות את זה. אין לנו זכות קיום ללא עוצמה צבאית. כל זה לא שווה אם אין לנו שלום בינינו. לשם צריך להגיע. אפשר להתנצל על מה שהיה פה בעשרים וחמש השנים האחרונות. זה לא מספיק".

בתו של רבין, דליה רבין, אמרה: "המדינה שקועה בבוץ תובעני של מגפה נוראית, וירוס קטלני בלתי מפוענח וחברה משוסעת מאי פעם, ונחשפים כל מחדלי השלטון. האדם מזמן אינו חזות הכל. המציאות הזאת מצטרפת להסתה נגד רשויות השלטון ושיסוי איש באחיו, ומאיימת על יומנו בפעם הראשונה מתוכנו ולא מצרינו. אני מסתכלת למעלה ומחפשת אותך ומבינה שאתה כבר מזמן שייך לעידן אחר".

ב-19:00 יתקיים טקס סגור לקהל בכיכר הקרויה על שמו בתל אביב, שיודלקו בו 25 אלף נרות נשמה. במוצאי שבת הקרובה תקיים תנועת שלום עכשיו צעדה מכיכר בירושלים מכיכר ציון, שבה התקיימה עצרת מרכזית נגד רבין בטרם הירצחו, לכיכר פריז, סמוך למעון ראש הממשלה. אירועי הזיכרון יימשכו עד יום רביעי הבא, 4 בנובמבר, התאריך הלועזי של הרצח.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ