אלפים השתתפו בעצרת לציון 25 שנה לרצח רבין בתל אביב

בעצרת בכיכר רבין השתתף יו"ר האופוזיציה לפיד והיה הנואם היחיד. גורמים במרצ: המארגנים דחו את הצעתנו להשתתף באירוע. לפיד בנאומו: "נגן על המדינה מאלה שמנסים להרוס אותה מכס השלטון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
העצרת בכיכר רבין בתל אביב, הערב

אלפים השתתפו הערב (שבת) בעצרת לציון 25 שנה לרצח רבין בכיכר רבין בתל אביב. בעצרת השתתף יו"ר האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם) והיה הנואם היחיד באירוע. בעצרת הופיע גם המוזיקאי אביב גפן ונערכה הקרנה של הסרט "ימים נוראים", העוסק ברצח. 

"אנחנו נמצאים פה היום כי יצחק רבין השאיר לנו צוואה פשוטה: לשמור על המדינה שלנו", אמר לפיד בנאומו. "אנחנו נגן על המדינה שלנו מפני אלה שמנסים להרוס אותה מבחוץ, אלה שמנסים להרוס אותה מבפנים. נגן עליה מאלה שמנסים להרוס אותה מכס השלטון. הם לא יגדירו לנו מי אנחנו. אנחנו לא נקבל שיעור בפטריוטיות מאף אחד. הם לא יגידו לנו מה זה שמאל ומה זה ימין. הם לא יגידו לנו מי ציוני. הם לא יגידו לנו איך להיות יהודים".

לפיד נואם בעצרת בכיכר רבין, הערבצילום: תומר אפלבאום

עוד אמר לפיד: "הרוצח האמין שהחוקים לא חלים עליו. זה המקום שבו ההרס מתחיל, באנשים שחושבים שהחוקים לא חלים עליהם. היו כאלה אז, יש כאלה היום. אז הם מחו נגד הממשלה. היום הם יושבים בממשלה. לא מספיק התייצבנו מולם אז, בימים שקדמו לרצח. למדנו את הלקח. זה לא יקרה לנו שוב. אנחנו מתייצבים מולם היום. בגשרים, בצמתים, בכיכר הזו, ביום הזה, אנחנו אומרים להם: 'עד כאן'".

זו השנה השנייה ברציפות ששום תנועה או עמותה אינה עומדת מאחורי העצרת, אלא אנשים פרטיים בלבד. מארגניה פנו לציבור בבקשה לסייע במימונה, והשיגו כמחצית מהסכום המבוקש.

משתתפים בעצרת בכיכר רבין, הערבצילום: תומר אפלבאום

לדברי גורמים במרצ, מארגני העצרת דחו את הצעתם להשתתף באירוע. "המארגנים החליטו לכלול השנה דובר אחד, יאיר לפיד", אמרו הגורמים. "הם סירבו לכלול דוברים ערבים ואנשי שמאל, כולל מרצ". גורם במפלגה אמר ל"הארץ": "זאת טעות שלא לכלול את המפלגות האחרות בעצרת. כך, למשל, חלק מפעילי מרצ יגיעו לעצרת, אבל רבים אחרים יעדיפו להשתתף בהפגנות האחרות בבלפור או ברחבי הארץ".

"הפכו את העצרת לסניף של מפלגת יש עתיד", אמר שמעון שבס, ששימש מנכ"ל משרד ראש הממשלה בתקופת כהונתו השנייה של רבין. "בושה גם שמפלגת העבודה לא פה. לא צריך לנצל עצרת לזכרו של רבין לקמפיין פוליטי".

"אין הרגשה שהיתה לפני כמה שנים, שכולם באים ביום הזה לכיכר", אמר בועז, אחד המשתתפים בעצרת, "כל הדברים הקטנים כמו מי ינאם או לא פחות מעניינים אותי ואת חבריי. אנחנו פשוט יוצאים כל שבת מהבית להפגין".

אתמול הודיע ראש העיר תל אביב רון חולדאי כי לא ינאם בעצרת. לדברי גורמים בהפקת האירוע, חולדאי קיבל את ההחלטה לאחר שגילה שהנואם היחיד מלבדו הוא לפיד. בסביבת חולדאי אמרו שראש העיר סבור שאין זה ראוי שרק הוא ולפיד ינאמו באירוע, מפני שבמקרה כזה המפלגה היחידה שתקבל ייצוג פוליטי תהיה מפלגת יש עתיד. עוד אמרו בסביבת ראש העיר כי הוא סבור שנכון היה להזמין ראשי מפלגות נוספים. לפני שנתיים פורסם כי לפיד סירב לנאום בעצרת ללא השתתפות של שר מהימין. לפי מארגני העצרת, השנה לא הציב לפיד תנאי כזה. 

כמו כן, בסביבתו של יו"ר הרשימה המשותפת, איימן עודה, פנו למארגני האירוע והציעו שינאם, אך אלה סירבו בטענה כי האירוע מצומצם. בימים האחרונים מתחו פעילים פוליטיים וחברתיים ביקורת על מארגני העצרת, בין השאר משום שבניגוד לשנים קודמות לא ינאם בה דובר ערבי. "הרעיון היה לעשות עצרת מצומצמת כדי לא להשאיר את הכיכר ריקה ב-4 בנובמבר", אמר אחד ממארגני האירוע. "אני מקווה שכל המבקרים יתייצבו בכיכר בשנה הבאה ויארגנו את העצרת בעצמם".

לקראת העצרת נחסמו לתנועה הרחובות הבאים בעיר: אבן גבירול משדרות שאול המלך עד ארלוזורוב לשני הכיוונים; פרישמן מכיכר מסריק עד אבן גבירול לשני הכיוונים; שדרות דוד המלך מוויצמן עד אבן גבירול; גורדון משלמה המלך ועד מלכי ישראל; מלכי ישראל מבן גוריון ועד שדרות ח"ן לשני הכיוונים; שדרות ח"ן מרחוב הנביאים עד פרישמן; שדרות בן גוריון מריינס עד אבן גבירול; הדסה משלמה המלך עד אבן גבירול; בלוך מארלוזורוב עד אבן גבירול לשני הכיוונים. כמו כן נמסר כי צומת הרחובות אבן גבירול ופנקס ייחסם לכיוון דרום לפי הצורך, צומת הרחובות אבן גבירול וקפלן ייחסם לכיוון צפון לפי הצורך, וייחסמו לתנועה רחובות סמוכים המובילים לכיכר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ