גנץ: ניתן למצוא הקשר פוליטי בהקמת הוועדה, אך יותר מכך זהו נושא שראוי לבדוק

בראיון לידיעות אחרונות אמר שר הביטחון כי שוחח עם נתניהו על הקמת ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות ואמר לו כי הוא "לא רודף את הראש שלו, אלא רודף את העניין". גנץ הוסיף כי המדינה מתפקדת על אש קטנה משום שנתניהו "חושב קודם על המשפט"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בעיריית ירושלים, החודש
הארץ

ראש הממשלה החליפי ושר הביטחון בני גנץ אמר כי אמנם ניתן למצוא הקשר פוליטי להקמת ועדת הבדיקה לפרשת הצוללות, אך לדבריו, "זהו נושא חמור שראוי שייבדק". בראיון שהתפרסם הבוקר (שני) בידיעות אחרונות אמר גנץ כי המדינה מתפקדת "על אש קטנה" משום שנתניהו "חושב קודם על המשפט".

גנץ אמר כי שקל בחודשיים האחרונים להקים את הוועדה ובחן לכך חלופות. "אין ספק שבסופו של דבר ניתן למצוא לזה הקשר פוליטי" אמר גנץ, "אבל יותר מההקשר הפוליטי זהו נושא חמור מאוד שראוי שייבדק. שוחחתי על זה קודם עם ראש הממשלה ואמרתי לו שאני לא רודף את הראש שלו, אלא רודף את העניין. ואני אשמח שעבודת הוועדה תיעשה בצורה טובה, מאוזנת, לא מתלהמת". לדבריו, "אנחנו בישראל. הרי כל פעולה שמישהו עושה – תמיד מישהו מוצא את ההקשר הפוליטי. ההקשר הפוליטי קיים אבל הוא בוודאי לא בזכות עצמו".

על טענות הליכוד שלפיהן הוא פועל ממניעים פוליטיים, אמר גנץ: "הם הרי יגידו על כל דבר שזה עניין פוליטי. תגיד, למה אין תקציב - כי לא צריך או כי זה פוליטי? למה אין מינויים - כי לא צריך או כי זה פוליטי? למה אין עבודת ממשלה מסודרת - כי לא צריך או כי זה פוליטי? המדינה צריכה אחת משתי אפשרויות: או תקציב וממשלה מתפקדת או ללכת לבחירות". גנץ הוסיף: "הנה אני אומר לך בקולי: אני חושב שישראל צריכה תקציב וממשלה מתפקדת. אני מציע לך לעקוב אחריי בשבועיים הקרובים, ואל תלך לישון בלילה לפני שאתה בודק מה בני גנץ עשה. אני אמשיך עם כל הכלים שעומדים לרשותי כדי להשיג תקציב וממשלה מתפקדת - או שאנחנו הולכים לבחירות".

השופט בדימוס סטרשנוב עם גנץ, אתמולצילום: אריאל חרמוני / משרד הביטחון

בתשובה לשאלה אם יתמוך בפיזור הכנסת לפני תום מועד העברת התקציב ב-23 בדצמבר, אמר גנץ כי הוא "לא מוכן לשאת באחריות של ממשלה לא מתפקדת. המדינה עובדת היום על אש קטנה כי נתניהו עסוק בנושאים אחרים. נתניהו חושב קודם על המשפט. יאללה פאודה". גנץ פנה בראיון לכתב, יובל קרני, ואמר כי "אני נלחם על הדמוקרטיה במדינת ישראל, ואתה יכול לכתוב בעיתון מה שאתה רוצה. אם אני לא קיים אתה לא קיים".

גנץ הבהיר כי אינו מתכוון להתמודד בבחירות הקרובות במפלגה בראשות יאיר לפיד. "אני לא רואה אפשרות כזו. אני מתכוון לעמוד בראשות כחול לבן, יאיר לפיד ירוץ בראשות יש עתיד. ואני משוכנע שתימצא הדרך לשיתוף פעולה לטובת מדינת ישראל".

חבר מפלגתו של גנץ, השר מיכאל ביטון, אמר הבוקר כי כחול לבן לא תאפשר לממשלה להמשיך בלי תקציב. "אנחנו בדקה ה-90 של ממשלת האחדות", אמר לגלי צה"ל. "שעון החול של הממשלה עומד על שבוע-שבועיים. אם הליכוד לא יתעשת ולא יביא תקציב ל-2021 אין לממשלה הזאת זכות קיום". ביטון הוסיף כי "בערך שבועיים הם הזמן הקריטי לכך שתקציב 21 יגיע לממשלה ותוך חודש יגיע לאישור הכנסת".

חבר הכנסת שלמה קרעי (הליכוד) התייחס היום בראיון ל"כאן" להקמת ועדת הבדיקה לצוללות ואמר כי ברור שהבחירות בפתח. "כל מה שמנסים לעשות כאן זה כדי לקושש כמה קולות אנטי ביבי". קרעי הוסיף כי הוא תומך בפירוק הממשלה ובבחירות. "אני בהחלט חושב שצריך לפרק את העסק. אני גם הגשתי הצעת חוק לביטול ממשלת החילופים. ברגע שכחול לבן מחליטים - הולכים קדימה עם הראש לבחירות ולפרק את הממשלה לתקופה הזאת אנחנו צריכים להשיב מלחמה פרלמנטרית ולעשות כל מה שאנחנו מאמינים בו". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ