עמיר פרץ ואיציק שמולי הודיעו כי יתמכו מחר בהצעת החוק לפיזור הכנסת

שרי מפלגת העבודה מסרו הבוקר כי "לא ניתן להמשיך ולקיים ממשלה שהדבר הכי קבוע בה הוא חוסר הוודאות". לדבריהם, "דווקא באחד המשברים הקשים שהיו כאן תקציב המדינה נלקח בשבי ע"י ראש הממשלה בגלל שיקולים אישיים"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרץ ושמולי במסיבת עיתונאים בתל אביב, בשנה שעברה
יהונתן ליס
יהונתן ליס

שרי מפלגת העבודה עמיר פרץ ואיציק שמולי הודיעו הבוקר (שלישי) שיתמכו בהצעת החוק לפיזור הכנסת, שצפויה לעלות מחר להצבעה בקריאה טרומית. שר הכלכלה פרץ כתב הבוקר בטוויטר כי "במקום שיתוק מתמשך וחילופי האשמות, עדיף לפזר את הכנסת וללכת כעת לבחירות".

"לא ניתן להמשיך ולקיים ממשלה שהדבר הכי קבוע בה הוא חוסר הוודאות", כתב פרץ. לדבריו, "דווקא באחד המשברים הקשים שהיו כאן, תקציב המדינה נלקח בשבי על ידי ראש הממשלה בגלל ענייניו האישיים. אנחנו עושים הכל בכדי לשרת את אזרחי ישראל, שזקוקים היום יותר מתמיד ליצירת מקומות עבודה, להנעה של המשק ולפריסת רשת ביטחון חברתית אמיתית שלא אפשריים בהיעדר תקציב".

שר הרווחה שמולי כתב כי "גם מול התחלואה הגואה והכלכלה שעל הרצפה, ראש הממשלה מציב שיקולים אישיים ומניעים זרים בראש ודוחף הכל לתהום ולסכנה. הזוי שמדינה שלמה במלחמה ונתניהו מחפש לעצמו נקודת בריחה. מראש זו לא ממשלת חלומות, אך נאותנו להקימה כדי לתת מענה לאחד מהמשברים החמורים שהיו כאן. ככה אין טעם להמשיך. נצביע מחר בעד".

בראיון לכאן ב' הבהיר שמולי כי הוא ופרץ אינם מתכוונים להתפטר מהממשלה, גם אם הכנסת תפוזר. "אנחנו קו ההגנה האחרון, ונישאר העצם בגרון של נתניהו", אמר. הוא התייחס גם למצבה של מפלגתו, ואמר כי "גם בפעם הקודמת מפלגת העבודה עמדה בקו הזינוק לבד, ובסוף הדינמיקה יצרה מהלך של חיבורים. אסור למרכז-שמאל לאבד קולות יקרים במערכת הבחירות הזו... אני מאמין שהרבה מאוד אנשים יחזרו הביתה".

גנץ בעיריית ירושלים, החודשצילום: אוהד צויגנברג

בסביבתם של פרץ ושמולי טוענים כי השניים החליטו לפרסם הבוקר את החלטתם לתמוך בפיזור הכנסת כדי ללחוץ על כחול לבן לעשות אותו דבר. אתמול פורסם ב"הארץ" כי יו"ר כחול לבן, בני גנץ, נוטה לתמוך בפיזור הכנסת בקריאה טרומית, בתקווה שהמהלך ידחוף את נתניהו להתפשר בנושא אישור תקציב המדינה. הצבעה של חברי כחול לבן בעד ההצעה אינה מחייבת תמיכה בה בקריאות הבאות, אולם אם ההצעה לא תזכה לרוב לא ניתן יהיה להעלות הצעה דומה להצבעה במליאה בחצי השנה הקרובה. כחלק מכך, הוועדה לביקורת המדינה צפויה להתכנס בשבוע הבא כדי לדון בהיערכות ועדת הבחירות המרכזית לקיום בחירות בתקופת הקורונה.

בכחול לבן מסכימים כי סופה של הממשלה קרב, אך בסיעה מתנהל ויכוח טקטי לגבי המועד המיטבי עבורה לפיזור הכנסת. יש חברים בסיעה שלוחצים על גנץ להצביע בעד הצעת הפיזור מחר, אך חלק מהשרים רוצים להמתין כדי להשלים מהלכים במשרדיהם לפני היציאה לבחירות. גנץ חושש כי הצבעה בעד הפיזור תהיה אסון מבחינת יחסי ציבור ותשרת את נתניהו בקידום נרטיב לפיו "הם מפזרים ואני מחסן" - כחול לבן מפזרת את הכנסת בעוד שראש הממשלה עוסק בהשגת חיסונים לקורונה. מנגד, חלק מחברי הסיעה טוענים כי אם כחול לבן לא תצביע בעד הפיזור מחר, היא תיתפס כמגוחכת. בשלב זה גנץ נוטה לתמוך בפיזור, אך אין לדעת כיצד יבחר להצביע לבסוף.

שר התרבות והספורט חילי טרופר (כחול לבן) אמר הבוקר כי במפלגה "לוקחים בחשבון שייתכן שאנחנו בדרך לבחירות. כך זה נראה כרגע". טרופר הוסיף כי הוא סומך על "מה שבני גנץ יכריע. כולם ייכנסו למליאה ויצביעו לפי הכרעתו". לדבריו, "המשבר הזה הזוי ויש לו כתובת אחת - בנימין נתניהו, שצריך להכריע אם טובתו האישית מנהלת אותו, או טובת מדינת ישראל". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ