גנץ הודיע שכחול לבן תתמוך בפיזור הכנסת, אך הותיר לנתניהו פתח למנוע את הבחירות

מקורבים ליו"ר כחול לבן העריכו כי גנץ מקווה שתמיכה בפיזור הכנסת תעודד את נתניהו להתפשר בנושא התקציב. נתניהו אמר לפני הנאום: "מה שצריך לעשות עכשיו זה סיבוב פרסה מהפוליטיקה. זה לא הזמן לבחירות"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ במסיבת עיתונאים בכפר המכביה, הערב

יו"ר כחול לבן בני גנץ אמר הערב (שלישי) כי מפלגתו תצביע מחר בעד פיזור הכנסת בקריאה טרומית. גנץ תקף את נתניהו והאשים אותו ששיקר לו ולאזרחי ישראל, אך הותיר פתח למניעת הבחירות, בתנאי שראש הממשלה יקדם באופן מיידי את תקציב המדינה ל-2021. אמש העריכו מקורבים לגנץ כי יו"ר כחול לבן מקווה שתמיכה בפיזור הכנסת תעודד את נתניהו להתפשר בנושא אישור התקציב. לפי שעה, נתניהו נוטה שלא לשבור את הכלים אם גנץ אכן יתמוך בהצעה.

גנץ הוסיף בנאומו כי "את הבחירות הללו יכול למנוע רק מי שהחליט עליהן - נתניהו". הוא פנה לראש הממשלה, ואמר לו: "נטל ההוכחה עליך. הבא מיד את התקציב לממשלה, דאג להעביר אותו ותבטיח את האחדות שאתה יודע רק לדבר עליה מול המצלמות. הפסק את השיסוי, הפסק את הפילוג. אם תפעל ללא תכסיסים ותרגילים לא יצטרכו מיליוני אזרחי ישראל למצוא את עצמם בחודש מארס במערכת בחירות רביעית. אך אם תחליט להמשיך בדרך הנוכחית, נצא חבריי בכחול לבן לבחירות עם ההישגים החשובים שהבאנו ושעוד נביא".

נתניהו במנהלת האכיפה הארצית של המשטרה בת"א, היוםצילום: מרים אלסטר / פלאש90

יו"ר כחול לבן אמר בפתח דבריו כי "הכיר את הרקורד של נתניהו כמפר הבטחות סדרתי", אך חשב שראש הממשלה "יתעלה לגודלה של השעה" בשל משבר הקורונה וישמור על האחדות. על כך הוסיף גנץ: "זה לא קרה. נתניהו הבטיח אחדות? הבטיח. נתניהו התחייב שלא יהיו טריקים ולא יהיו שטיקים? התחייב. נתניהו לא מקיים, והציבור משלם. לא לי הוא שיקר, לכם. לא אותי הוא הוליך שולל, אלא את אזרחי ישראל".

לפני נאומו של גנץ פנה אליו נתניהו בסרטון ואמר: "בני, מה שצריך לעשות עכשיו זה סיבוב פרסה מהפוליטיקה. זה לא הזמן לבחירות, זה הזמן לאחדות. זה הזמן להציב חזית אחידה מול אתגרים מדיניים-ביטחוניים לא פשוטים. לצערי, כחול לבן נגררים אחרי לפיד ובנט. אף על פי שכחול לבן בממשלה הזו הקימה ממשלה בתוך ממשלה, הדליפה נגדנו והפרה הסכמים קואליציוניים, אני אומר לשים הכול בצד".

הצבעה של חברי כחול לבן בעד ההצעה אינה מחייבת תמיכה בה בקריאות הבאות, אולם אם ההצעה לא תזכה לרוב לא ניתן יהיה להעלות הצעה דומה להצבעה במליאה בחצי השנה הקרובה. בתוך כך, הוועדה לביקורת המדינה צפויה להתכנס ביום שני כדי לדון בהיערכות ועדת הבחירות המרכזית לקיום בחירות בתקופת הקורונה.

עם קבלת ההחלטה על יציאה לבחירות, הכנסת ניצבת בפני שתי אפשרויות לקביעת מועד ההצבעה. אם תקציב המדינה לא יעבור עד 24 בדצמבר, הכנסת תפוזר אוטומטית ומועד הבחירות יהיה כעבור שלושה חודשים בדיוק - ביום שלישי, 24 במארס. לעומת זאת, אם כחול לבן תחליט לאשר את החוק לפיזור הכנסת, חוק יסוד הכנסת יעניק לה מרחב תמרון משמעותי יותר כך שיום הבחירות "לא יהיה מאוחר מחמישה חודשים מיום קבלת החוק". מועד הבחירות ייקבע בכיפופי ידיים בין סיעות הכנסת, אולם ייתכן כי לליכוד ולכחול לבן יהיה אינטרס משותף לדחות את הבחירות למועד הרחוק ביותר האפשרי. בזמן זה יוכל הליכוד להספיק לחזק את תדמיתו של נתניהו על רקע הגעת מרבית חיסוני הקורונה באותה עת, וכחול לבן תנסה לשקם את תדמיתו של גנץ ולאפשר לו לצבור כמה שיותר הישגים שידברו על לבם של הבוחרים.

מוקדם יותר היום הודיעו שרי מפלגת העבודה עמיר פרץ ואיציק שמולי שיתמכו בהצעת החוק. אתמול הודיעו גם חברי הקואליציה מדרך ארץ, יועז הנדל וצבי האוזר, שיצביעו בעד. גם שלושת מרכיבי רשימה המשותפת - חד"ש, תע"ל ובל"ד - צפויים לתמוך בהצעה, אך מחכים להחלטת רע"ם בנושא. יו"ר רע"ם, מנסור עבאס, אמר היום: "אנחנו פועלים לפי הציפיות של הציבור שלנו, לא לפי ציפיות השמאל או הימין, ולא לפי הנחיות לפיד, גנץ, נתניהו או בנט. חבל שלא למדו מהעבר ועדיין שואפים להפיל דמות זו או אחרת. לכל מי שמעוניין לדעת מה העמדה של רע"ם, אני מציע להתאזר בסבלנות".

ברשימה משותפת אמרו לאחר דברי עבאס כי ההצבעה מחר רלוונטית בעיקר לבירור עתיד הרשימה, ולא בהכרח תשנה את מאזן הכוחות בכל הנוגע לפירוק הממשלה. במשותפת משוכנעים שכל עוד כל חברי כחול לבן יצביעו בעד פיזור הכנסת, הצבעת רע"ם לא תשנה את התמונה. לדברי מקורות ברשימה, השיקול של עבאס בהחלטתו בעניין הוא רצונו שהתוכנית למאבק באלימות תאושר בממשלה לפני פיזור הכנסת, כדי שיירשם לזכותו הישג שיוכל להשתמש בו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ