ליברמן על הודעת גנץ שנתניהו הפר את התחייבותו בנושא התקציב: "בוקר טוב אליהו"

חברי הליכוד מיקי זוהר וברקת תקפו את גנץ לאחר שהאשים את ראש הממשלה באחריות לבחירות. לפיד בירך את הודעת יו"ר כחול לבן והדגיש כי מפלגתו "תוביל את האלטרנטיבה לשלטון"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ במליאת הכנסת, בחודש שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הודעתו של יו"ר כחול לבן בני גנץ הערב (שלישי) כי מפלגתו תצביע בעד פיזור הכנסת מחר עוררה תגובות רבות במערכת הפוליטית. בליכוד תקפו את גנץ על כך שהאשים את ראש הממשלה בנימין נתניהו בהפרת התחייבויותיו בנושא תקציב המדינה לשנת 2021, ויו"ר הקואליציה מיקי זוהר אמר כי הדברים הם "שפל המדרגה". זוהר הוסיף כי נאום גנץ הוא "התחלת קמפיין הבחירות שלו", וח"כ ניר ברקת מסיעתו הוסיף כי "גנץ פירק הערב את השותפות בממשלה".

ראש האופוזיציה יאיר לפיד (יש עתיד-תל"ם) בירך את גנץ בעקבות תמיכתו בהצעת החוק לפיזור הכנסת, והדגיש כי מפלגתו "תוביל את האלטרנטיבה לשלטון". לדבריו, "ישראל זקוקה לממשלה שתבוא לעבוד עבור הציבור, ממשלה רזה ויעילה שעסוקה רק בחיים האמיתיים - בעסקים הקטנים, במובטלים, בבריאות. לא בפוליטיקה, לא בשחיתות ולא במסיבות עיתונאים".

חברו של לפיד לסיעה, משה יעלון, אמר כי הממשלה "נולדה בחטא והכשירה כהונת נאשם בפלילים. כעת צריך לפרק את הממשלה ומיד, לכונן ממשלת מעבר לתקופה קצובה ולהחזיר את ישראל למסלול". יעלון פנה לגנץ ואמר כי "בחירות זו ברירת מחדל אחרונה. ניתן וצריך להחליף את נתניהו בכנסת הנוכחית. זו חובתך".

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן כתב בטוויטר בתגובה לדברי גנץ: "בוקר טוב אליהו". ח"כ תמר זנדברג (מרצ) מתחה ביקורת על יו"ר כחול לבן, ואמרה: "הנאום של גנץ יכול היה להיות דרמטי אם הוא לא היה פשוט מקומם. קרה בדיוק מה שהיה צפוי שיקרה, וגנץ לא יכול להגיד שלא הוזהר. הוא בחר במודע לפרק את המחנה ולחסות תחת נוכל ומושחת. מי שצריך להפיק לקחים זה לא הוא, אלא הציבור שבפעם הבאה לא יצביע לפלקט ריק".

יו"ר בל"ד, מטאנס שחאדה, כתב בטוויטר: "שמענו הערב את שירת הברבור של גנץ על הקריירה הפוליטית שלו, לאחר שזחל לממשלת נתניהו". שאחדה הוסיף כי סיעתו תתמוך מחר בפיזור הכנסת.

בנאומו הערב אמר גנץ כי נתניהו שיקר לו ולאזרחי ישראל, אך הותיר פתח למניעת הבחירות, בתנאי שראש הממשלה יקדם באופן מיידי את תקציב המדינה ל-2021. גנץ הוסיף בנאומו כי "את הבחירות הללו יכול למנוע רק מי שהחליט עליהן - נתניהו". הוא פנה לראש הממשלה, ואמר לו: "נטל ההוכחה עליך. הבא מיד את התקציב לממשלה, דאג להעביר אותו ותבטיח את האחדות שאתה יודע רק לדבר עליה מול המצלמות. הפסק את השיסוי, הפסק את הפילוג. אם תפעל ללא תכסיסים ותרגילים לא יצטרכו מיליוני אזרחי ישראל למצוא את עצמם בחודש מארס במערכת בחירות רביעית. אך אם תחליט להמשיך בדרך הנוכחית, נצא חבריי בכחול לבן לבחירות עם ההישגים החשובים שהבאנו ושעוד נביא".

עם קבלת ההחלטה על יציאה לבחירות, הכנסת ניצבת בפני שתי אפשרויות לקביעת מועד ההצבעה. אם תקציב המדינה לא יעבור עד 24 בדצמבר, הכנסת תפוזר אוטומטית ומועד הבחירות יהיה כעבור שלושה חודשים בדיוק - ביום שלישי, 24 במארס. לעומת זאת, אם כחול לבן תחליט לאשר את החוק לפיזור הכנסת, חוק יסוד הכנסת יעניק לה מרחב תמרון משמעותי יותר כך שיום הבחירות "לא יהיה מאוחר מחמישה חודשים מיום קבלת החוק". מועד הבחירות ייקבע בכיפופי ידיים בין סיעות הכנסת, אולם ייתכן כי לליכוד ולכחול לבן יהיה אינטרס משותף לדחות את הבחירות למועד הרחוק ביותר האפשרי. בזמן זה יוכל הליכוד להספיק לחזק את תדמיתו של נתניהו על רקע הגעת מרבית חיסוני הקורונה באותה העת, וכחול לבן תנסה לשקם את תדמיתו של גנץ ולאפשר לו לצבור כמה שיותר הישגים שידברו על לבם של הבוחרים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ