החוק לפיזור הכנסת יקודם בוועדת הכנסת, שבשליטת כחול לבן

הוועדה, שבראשה עומד ח"כ איתן גינזבורג מכחול לבן, העניקה לעצמה את השליטה בקידום החוק. כחול לבן תוכל לקבוע את קצב קידומו ובכך להשפיע על מועד הבחירות הבאות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בכנסת ביום ההצבעה על פיזורה, בשבוע שעבר
יהונתן ליס

ועדת הכנסת קבעה היום (שני) כי היא זו שתנהל את הדיונים בהכנת חוק פיזור הכנסת להצבעה במליאה. הוועדה, שהיו"ר שלה הוא איתן גינזבורג מכחול לבן, תוכל לקבוע את קצב קידומו של החוק וכך לעכבו או לזרזו בהתאם למגעים שינוהלו עם ראש הממשלה, בנימין נתניהו.

ההצעה עברה בתמיכת עשרה חברים, לעומת נמנע אחד - עוזי דיין מהליכוד. יתר חבריו לסיעה ונציגי הסיעות החרדיות יצאו לפני ההצבעה ולא השתתפו בה. הצעת הליכוד להעביר את הדיונים לוועדת החוקה, שנשלטת על ידי יהדות התורה, נדחתה.

הצעת החוק, שהגישו סיעות האופוזיציה, אושרה בשבוע שעבר בקריאה טרומית, בתמיכת כחול לבן. אם הכנסת תפוזר באמצעותה, ניתן יהיה לקבוע את הבחירות הבאות בטווח של חמישה חודשים מיום הפיזור - לעומת שלושה חודשים בלבד אם הכנסת תפוזר אוטומטית לאחר שתקציב המדינה לא יעבור עד 23 בדצמבר.

זוהר בכנסת ביום ההצבעה על פיזורה, בשבוע שעברצילום: אלכס קולומויסקי

יו"ר הוועדה גינזבורג, המשמש גם יו"ר סיעת כחול לבן, אמר כי "מהכנסת ה-18, מהרגע שבו הממשלה היתה בראשות נתניהו, כל הצעות הפיזור נידונו בוועדת הכנסת. לכן נראה לי שלא כדאי לשבור מסורת בהקשר הזה". בעבר דנה ועדת החוקה בהצעות חוק כאלה.

יו"ר הקואליציה, מיקי זוהר (ליכוד), אמר בדיון כי מפלגתו לא תתנגד להצעת כחול לבן להותיר את קידום החוק בוועדת הכנסת. "יכול להיות שנוח לנו שיראו מי מפזר את הכנסת ומי מקדם את פיזור הכנסת", אמר זוהר, "וזו דווקא כחול לבן". הוא אמר לחברי כחול לבן בוועדה כי "עוד לא מאוחר" לעצור את הקדמת הבחירות בהסכמה בין המפלגות.

עמיתתו של זוהר לסיעה, אסנת מארק, אמרה בדיון: "לנו לא משנה אם הדיון בהצעת החוק יהיה בוועדת חוקה או בוועדת הכנסת. המהות פה היא האם נכון עכשיו לישראל ללכת לבחירות או לא. אנחנו מבינים שכחול לבן נכנסה לקואליציה כדי לקיים רק סעיף אחד מההסכם – סעיף הרוטציה. נכנסתם לקואליציה הזאת בחוסר אמת וחוסר ניקיון כפיים".

ח"כ מתן כהנא (ימינה), תקף את הליכוד בדיון וקרא לפיזור הכנסת. "מי שתוקע את התקציב זה הליכוד, שמשתמש בו בניצול ציני כדי לפזר את הממשלה", אמר כהנא. "הסכנה הכי חמורה היא שהממשלה הזאת תמשיך לתפקד, או נכון יותר לא לתפקד. יש פה ממשלת מריבה שעוסקת בדברים ציניים, שחבריה מסתירים דברים אחד מהשני".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ