יהונתן ליס
יהונתן ליס

מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, אמרה הבוקר (שלישי) כי היא בוחנת אפשרות להקים מתחמי "הצבע וסע", בדומה למתחמי "היבדק וסע", במקרה שהבחירות יוקדמו ויתקיימו בחודשים הקרובים. המתחמים, אם יוקמו, יהיו מיועדים לאזרחים שנמצאים בבידוד. מקורות בוועדת הבחירות אמרו כי אופן ההצבעה בבחירות יהיה תלויה בהנחיות משרד הבריאות, שיצטרך לאשר יציאת מבודדים מהבית בדומה לבחירות הקודמות. המקורות הוסיפו כי ביקשו להיפגש בעניין עם מנכ"ל משרד הבריאות והצוות המקצועי במשרד, אך לא נענו עד כה.

עדס הוסיפה בדיון בוועדה לביקורת המדינה של הכנסת כי ועדת הבחירות מעוניינת להאריך את משך ספירת הקולות משמונה ימים לשבועיים. היא הסבירה כי יש צורך בשינוי משום שהנחיות הקורונה יגבילו את מספר סופרי הקולות שניתן להכניס באותו מקום. שינוי זה ידרוש תיקון של חוק יסוד.

מליאת הכנסת, בשבוע שעברצילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת

"האתגר של בחירות בצל הקורונה הוא גדול", אמרה עדס בדיון. לדבריה, ועדת הבחירות תוכל להיערך לבחירות בתוך 90 יום, אך לא פחות מכך. עדס הוסיפה כי פנתה לכל ראשי הרשויות במדינה כדי לקבל מידע על מבנים נוספים בכל יישוב שיכולים לשמש כקלפיות, כדי להגדיל את מספרן ולהקצות מתחמים לחולי קורונה ולאנשים שבבידוד. "קיבלנו מעט מאוד פניות בחזרה", ציינה עדס.

יו"ר הוועדה, עפר שלח (יש עתיד-תל"ם) שאל את עדס אם ועדת הבחירות בוחנת אמצעים נוספים להצבעה, כמו דואר. לדבריה, מדינות שקיימו בחירות בתקופת הקורונה לא יצרו מודלים חדשים אלא הרחיבו את הקיימים. "אם אנחנו בפתחה של מערכת בחירות, זה לא הזמן למהפכות", אמרה.

במקביל לדיון על ההיערכות לבחירות, ועדת הכנסת דנה בהצעת החוק לפיזור הכנסת, שאושרה במליאה בשבוע שעבר בקריאה טרומית. גינזבורג הציע בדיון לקיים את הבחירות בתאריכים 23 בפברואר, 2 במארס, 9 במארס או 23 במארס. הוא אמר לעדס כי על ועדת הבחירות להתחיל להתארגן החל מהיום.  "אנחנו הולכים לבחירות, לא צריך להמתין ליום שבו החוק יעבור בקריאה השלישית", הוסיף. יו"ר הכנסת יריב לוין אמר כי הוא מצפה שההחלטה על מועד הבחירות תיקבע בהסכמה רחבה בין כל הסיעות. בהודעה מטעמו נמסר כי "יו"ר הכנסת לא יאפשר מצב בו בצעד חסר תקדים, תאריך הבחירות ייקבע באופן חד-צדדי ללא הסכמה רחבה כנהוג".

ועדת הכנסת קבעה אתמול כי היא זו שתנהל את הדיונים על הכנת הצעת החוק להצבעה במליאה. כך תוכל כחול לבן, באמצעות היו"ר גינזבורג, לעכב או לזרז את קידום החוק בהתאם למגעים שינוהלו עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. גינזבורג אמר הבוקר כי הוא מקווה להביא את החוק להצבעה בקריאה ראשונה במליאה ביום שני הקרוב.

הצעת החוק, שהגישו סיעות האופוזיציה, אושרה בשבוע שעבר בקריאה טרומית, בתמיכת כחול לבן. אם הכנסת תפוזר באמצעותה, ניתן יהיה לקבוע את הבחירות הבאות בטווח של חמישה חודשים מיום הפיזור - לעומת שלושה חודשים בלבד אם הכנסת תפוזר אוטומטית לאחר שתקציב המדינה לא יעבור עד 23 בדצמבר. לדברי גינזבורג, התאריך הנוכחי לקיום הבחירות במקרה שבו לא יעבור התקציב - 23 במארס - הוא בעייתי משום שהוא שלושה ימים לפני פסח, כך שספירת הקולות הכפולים תתעכב.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ