סער הודיע על עזיבת הליכוד והקמת מפלגה חדשה: "איני יכול לתמוך בנתניהו"

גדעון סער אמר כי הליכוד "הפך לכלי שרת עבור האינטרסים של ראש הממשלה, כולל כאלה הנוגעים למשפטו הפלילי". חברות הכנסת מהליכוד יפעת שאשא ביטון ושרן השכל צפויות להצטרף אליו במפלגתו החדשה

חיים לוינסון
חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
סער בהצהרה לתקשורת, הערב
חיים לוינסון
חיים לוינסון

חבר הכנסת גדעון סער הודיע הערב (שלישי) כי הוא עוזב את הליכוד ומקים מפלגה חדשה. סער הודיע כי יתפטר מהכנסת באופן מיידי ויקים מפלגה כדי "להתמודד בבחירות הקרובות מול נתניהו כדי להחליפו". אל סער צפויות להצטרף בין היתר חברות הכנסת מהליכוד יפעת שאשא-ביטון ושרן השכל. מועמדים אפשריים נוספים להצטרפות הם חברי הכנסת מיכל שיר (הליכוד), צבי האוזר ויועז הנדל (דרך ארץ), וכן הרמטכ"ל לשעבר גדי איזנקוט. 

סער אמר הערב בהצהרה לתקשורת: "איני יכול עוד לתמוך בממשלה בראשות נתניהו ואיני יכול לתמוך בליכוד בראשותו". לדבריו, "הנאמנות לדרך הוחלפה בפולחן אישיות לאדם בשר ודם". הוא הוסיף כי המפלגה "הפכה לכלי שרת עבור האינטרסים של ראש הממשלה, כולל כאלה הנוגעים למשפטו הפלילי". בנוסף, אמר, על הליכוד השתלטה "תרבות פסולה של ביזוי והכפשה שיטתיים של יריבים פוליטיים מבית ומחוץ".

האזינו לפודקאסט "הארץ":

"אין את מי להאשים": נתניהו לא רגיל לנהל בחירות ללא אויב אחד

פרק 156

0:00
-- : --
להרשמה לפודקאסט

סער הוסיף עוד כי "היום ישראל זקוקה לאחדות וליציבות, נתניהו לא יכול להעניק לה לא את זו ולא את זו". לדבריו, "הממשלה הנוכחית ביזתה את האמון הציבורי והפרלמנטרי הרחב שניתן לה עם הקמתה". עוד אמר כי "המערכת הפוליטית בהנהגתה הנוכחית לא יוכלו לבצע את התיקון הנדרש". סער ציטט את ראש הממשלה לשעבר מנחם בגין: "הוא אמר ששלטון ממושך הוא רע מעיקרו. היום צו השעה הוא החלפת שלטון נתניהו, הממושך בתולדות המדינה".

בליכוד כתבו בטוויטר בתגובה להכרזת סער שהוא "עוזב כי הוא הובס בפריימריז וכי בסקרים הפנימיים של הליכוד שנערכו בימים האחרונים הוא צונח לעשירייה השנייה. סער שנשבע פעם אחר פעם ש'הליכוד הוא ביתי ולא אפרוש אם אפסיד, אני לא מאמין ברסיסי מפלגות' הובס, הפר את כל הבטחותיו ונטש את הליכוד דווקא בשעה שראש הממשלה נתניהו מביא מיליוני חיסונים לאזרחי ישראל, הוריד את התחלואה והתמותה לאחת הרמות הנמוכות בעולם ומביא הסכמי שלום היסטוריים".

סער ונתניהו בירושלים, בשנה שעברהצילום: גיל כהן מגן

חברת הכנסת שאשא-ביטון מסרה בתגובה לפרסומים: "כפי שאמרתי כבר מספר פעמים, כאשר אקבל החלטה אעמוד בשקיפות מול הציבור ואגיד מה החלטתי".

לפי חוק יסוד הכנסת, לח"כים שפרשו מסיעתם אך לא התפטרו מהכנסת אסור לרוץ בבחירות הבאות במסגרת מפלגה שהיתה מיוצגת בכנסת היוצאת. אם ברצונם להתמודד, עליהם לעשות זאת במסגרת רשימה חדשה. עריקים שיצטרפו לסער לא מחויבים להתפטר מהכנסת, כי אינם מצטרפים לרשימה קיימת.

יחד עם זאת, קיימת שאלה משפטית לגבי איחודים אפשריים בין רשימות חדשות לרשימות שהיו מיוצגות בכנסת היוצאת. אם סער שואף לחבור לרשימה או רשימות נוספות, התפטרותו מהכנסת נדרשת כדי לאפשר את המהלך. כך לדוגמה, היה קושי משפטי באפשרות שמפלגת גשר של אורלי לוי-אבקסיס, שפרשה מישראל ביתנו, תחבור ליש עתיד בבחירות אפריל 2019. בגלל שהסנקציות נגד ח"כים עריקים תקפות רק לסבב בחירות אחד, לוי-אבקסיס יכלה לחבור בסבב הבחירות הבא - בספטמבר 2019 - למפלגת העבודה.

בשנה שעברה הפסיד סער לראש הממשלה בנימין נתניהו בבחירות לראשות הליכוד. סער, שכיהן בעבר כשר החינוך וכשר הפנים, קיבל אז כ-30% מהקולות. לפני קיום הבחירות הפנימיות אמר סער כי אם היה במקומו של נתניהו, היה מתפטר, כיוון שלא הצליח להרכיב ממשלה פעמיים. "אני חושב שהוא היה צריך לקחת אחריות, לא בגלל כתבי האישום, אלא כי המדינה תקועה", אמר אז, "אנחנו במבוי סתום".

סער טען לאורך קמפיין הבחירות שלו לראשות המפלגה כי לנתניהו אין סיכוי להקים ממשלה לאחר בחירות מארס 2020. לפי סער אז, נתניהו "חסום", ו"כל אדם שעיניו בראשו מבין שאין סיכוי שיקים ממשלה". 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ