ועדת הכנסת אישרה את הצעת החוק לפיזור הכנסת לקריאה ראשונה

עשרה חברי ועדה תמכו בקידום החוק ושבעה התנגדו - נציגי הליכוד, ש"ס ויהדות התורה. ההצעה צפויה לעלות להצבעה במליאה ביום שני הבא. המועד המוצע לקיום הבחירות הוא 16 במארס 2021

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בכנסת, בשבוע שעבר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ועדת הכנסת אישרה הבוקר (רביעי) את הצעת החוק לפיזור הכנסת לקריאה ראשונה במליאה. עשרה חברי ועדה תמכו בקידום החוק ושבעה התנגדו - נציגי הליכוד, ש"ס ויהדות התורה. ההצעה תעלה להצבעה במליאה ככל הנראה ביום שני הבא. המועד המוצע לקיום הבחירות לכנסת ה-24 הוא 16 במארס 2021.

בנוסח הצעת החוק שאישרה הוועדה כלולים כמה שינויים בהתנהלות הבחירות. כך, ההצעה קובעת הפחתה של כ-10% בכספי מימון הבחירות, הקלה בפריסת החזר הלוואות הסיעות, ונוהל שקיפות בתעמולת הבחירות. לפי הנוהל, כל מודעת בחירות תישא את שמו ומענו של האדם האחראי להזמנתה. אם המזמין פועל מטעם מתמודד בבחירות או מטעם גוף אחר, גם שמם ייכלל במודעה.

נתניהו והשר אופיר אקוניס ביום ההצבעה הטרומית על פיזור הכנסת, בשבוע שעברצילום: אלכס קולומויסקי

בהצבעה על החוק בקריאה טרומית בשבוע שעבר, חברי כחול לבן תמכו בהקדמת הבחירות, בעקבות המחלוקת עם הליכוד. חברי מפלגת רע"ם לא נכחו בהצבעה, בעוד שיתר הרשימה המשותפת תמכה בה. ההצעה חרגה מגבולות הקואליציה והאופוזיציה. בעדה הצביעו 61 חברי כנסת: סיעות כחול לבן, הרשימה המשותפת ללא חברי רע"ם, יש עתיד, ישראל ביתנו, העבודה ומרצ. 54 התנגדו: הליכוד, ימינה, ש"ס, יהדות התורה, גשר והבית היהודי.

לפני הקריאה הטרומית במליאה הסבירו אנשי כחול לבן כי הם מנסים להשיג פשרה עם הליכוד באמצעות ההצבעה. "מדובר בצעד טקטי", אמר אז מקור בכחול לבן, "הצבעה בקריאה טרומית תגדיל את כושר המיקוח של גנץ מול נתניהו ותאפשר לו לקבל הישגים חשובים כחלק מפשרה שתושג ביניהם".

ראש הממשלה בנימין נתניהו פרסם בשבוע שעבר סרטון שבו פנה ליו"ר כחול לבן בני גנץ. "בני, מה שצריך לעשות עכשיו זה סיבוב פרסה מהפוליטיקה", אמר נתניהו, "זה לא הזמן לבחירות, זה הזמן לאחדות. לצערי, כחול לבן נגררים אחרי לפיד ובנט. כחול לבן הקימה ממשלה בתוך הממשלה, הדליפה נגדנו והפרה הסכמים קואליציוניים, אך אני אומר לשים הכול בצד".

للمقالة بالعربية: لجنة الكنيست تصادق على اقتراح قانون حلِ الكنيست في قراءته الأولى

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ