חוקי האימוץ והפונדקאות ללהט"בים לא אושרו, אף שזכו לתמיכת כחול לבן

החוק קורא לבטל את הקביעה שלפיה רק "איש ואשתו" רשאים לאמץ ילד. שר המשפטים מתכוון לקדם הצעת חוק ממשלתית מקבילה, אך סיכוייו של המהלך להתקדם נמוכים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנה נגד מדיניות הממשלה לאימוץ ילדים בידי להט"בים בתל אביב, ב-2017

הצעות חוק שנועדו לאפשר לזוגות להט"בים לאמץ יחד ילדים ולהביא ילדים בהליך פונדקאות בישראל לא אושרו היום (רביעי) בהצבעה בקריאה טרומית, אף שזכו לתמיכת כחול לבן. כיוון שהצעת החוק לא זכתה לתמיכת ועדת השרים לחקיקה כל חברי הקואליציה חויבו להתנגד לה, אך ח"כים רבים מהליכוד העדיפו להיעדר מההצבעה. חברי רע"ם ותע"ל הצביעו נגד ההצעות, בעוד שחברי חד"ש ובל"ד תמכו בהן.

הצעת חוק האימוץ, שהגישה ח"כ מרב מיכאלי (העבודה), ביקשה לבטל את הקביעה בחוק כי רק "איש ואשתו" רשאים לאמץ ילד. לדבריה, ההצעה נועדה לאפשר אימוץ "על ידי כל אדם, אך ורק לפי הקריטריונים המקצועיים שיבדקו האם הוא או היא כשירים להיות הורים". החוק הקיים מאפשר ללהט"בים לאמץ ילד רק כיחידים ולא כזוג, וכך קטנים סיכוייהם לאמץ ילד בישראל או לזכות בהכרה בהורות של בן או בת הזוג. מיכאלי ציינה כי ההצעה תואמת את מסקנותיה של ועדה מקצועית לבחינת הסוגיה, וכי הממשלה עצמה התחייבה בפני בג"ץ לתקן את התנאים לאימוץ. 

מליאת הכנסת, בשבוע שעברצילום: דני שם טוב/דוברות הכנסת

שר המשפטים, אבי ניסנקורן, הודיע היום על כוונתו לקדם הצעת חוק ממשלתית מקבילה בנושא האימוץ, בשיתוף שר הרווחה, איציק שמולי. ניסנקורן ושמולי מתכוונים להביא את ההצעה לאישור ועדת השרים לחקיקה בישיבתה הקרובה. נראה כי מדובר במהלך סמלי, שכן ספק אם החוק יקודם בשבועות הקרובים, לקראת הפיזור המסתמן של הכנסת.

לדברי ניסנקורן, "אנחנו מתקדמים עוד צעד לעבר השוויון. החוק החדש ייעגן את העובדה הטבעית הפשוטה לפיה טובת הילד איננה תלויה בסיווג הזוגיות אלא בתנאי כשירות אובייקטיביים ושווויוניים. החוק ישפר את תהליכי האימוץ והאומנה לטובת הילד". השר שמולי הוסיף כי "רק דבר אחד צריך לקבוע ויקבע באימוץ: המסוגלות ההורית לספק את צרכי הילד. לא שום דבר אחר. אני שמח שאנחנו עושים צעד נוסף בדרך לשוויון המלא ולהכרה בזכות להורות כזכות טבעית".

אווירת הבחירות המסתמנות ואובדן האמון בין הליכוד לכחול לבן הציפו את מליאת הכנסת בשורת הצעות חוק שנויות במחלוקת. החקיקה למען הקהילה הגאה, הצעה לעגן את עיקרון השוויון בחוק יסוד וחוק שנועד להקשות על פינוי התנחלויות עלו להצבעה בזה אחר זה, בניסיון לזכות את המפלגות בהישגים בעיני בוחריהן. הקואליציה היתה אמורה להתנגד לכל הצעות החוק, שלא אושרו בוועדת השרים לחקיקה בשל הקפאת פעילותה. אולם בפועל, כחול לבן והליכוד הפרו את המשמעת הקואליציונית. לעת עתה מדובר בעיקר בהישגים סמליים, שכן ספק אם ההצעות שאושרו היום יקודמו מעבר לכך בכנסת הנוכחית, שצפויה להתפזר בתוך שבועיים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ