הליכוד וכחול לבן מאשימות זו את זו בתקיעת המו"מ, אך מלכתחילה הוא לא התקדם

גנץ כתב כי "לא יהיו שום פשרות, אם נתניהו לא יתיישר נדאג שהוא לא יהיה רה"מ". בליכוד הגיבו: "חבל לגרור את המדינה לבחירות דווקא בעת הזאת". הכנסת תתפזר אם התקציב לא יאושר עד יום שלישי

חיים לוינסון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ במליאת הכנסת, החודש
חיים לוינסון

כחול לבן והליכוד פרסמו היום (שישי) הודעות שמהן עלה כאילו המשא ומתן ביניהן נתקע לאחר שחלו בו התפתחויות, והאשימו אחת את השנייה בהובלת ישראל לבחירות. ואולם, בפועל בימים האחרונים לא חלה כל התקדמות במגעים בין שתי המפלגות. אם תקציב המדינה לשנת 2020 לא יאושר עד יום שלישי, הכנסת תתפזר וישראל תלך לבחירות.

יו"ר כחול לבן בני גנץ כתב היום בעמוד הפייסבוק שלו כי הוא לא מתכוון להתפשר על אישור תקציב המדינה ל-2021 ועל קיום ההסכם הקואליציוני עם הליכוד. "לא יהיו שום פשרות", כתב, "אם נתניהו, שמפר את ההסכם בינינו פעם אחר פעם, לא יתיישר - אנחנו נלך לבחירות ונדאג שהוא לא יהיה ראש הממשלה". על רקע הדיווחים כי ראש הממשלה בנימין נתניהו דורש להעביר את שר המשפטים אבי ניסנקורן מתפקידו, הוסיף גנץ: "נמשיך להחזיק בכל עמדות המפתח ולממש את הכוח השוויוני שלנו". לדבריו, כחול לבן תישאר בממשלה רק אם היא תפעל למגר את הקורונה ואת "מגפת השיסוי והפילוג".

ניסנקורן במליאת הכנסת, בשבוע שעברצילום: דני שם טוב / דוברו

גורם בליכוד אמר בתגובה לדבריו של גנץ כי "התקשורת עסוקה בפייק ניוז". לפי הגורם, "המשך פעילות הממשלה דורש פשרות מכל הצדדים כדי להמשיך יחד לטובת הענקת חיסונים וסיוע כלכלי לאזרחי ישראל בזמן שאנחנו רואים את האור בקצה המנהרה. חבל לגרור את המדינה לבחירות דווקא בעת הזאת".

גנץ פרסם ביום שני הודעה שלפיה אין לפרש את נכונותו "למנוע ממדינת ישראל בחירות, לשים את הממשלה על הנתיב הנכון ולקיים ממשלת אחדות כנכונות לפשרה - לא בנושא העברת התקציב, לא בנושא מועד הרוטציה ולא בנושא קיומה של ממשלה מתפקדת".

הכנסת עשויה להתפזר עוד לפני יום שלישי אם חוק פיזור הכנסת יאושר בקריאה שנייה ושלישית. ההצבעה בקריאה ראשונה על ההצעה לפיזור הכנסת אמורה להתקיים ביום שני, אחרי שנדחתה בטענה שלוח הזמנים המצומצם של הכנסת בחנוכה אינו מאפשר לקיים אותה.

מקורות בליכוד טענו השבוע כי הרקע לדחיית ההצבעה הוא חוסר הסכמה עם כחול לבן על מועד הבחירות שנקבע בחוק - 16 במארס - ועל היבטים נוספים הקשורים בניהול מערכת הבחירות. מנגד, בכחול לבן טענו שהליכוד מנסה לסכל את ההצבעה על החוק מפני שהוכנסו לתוכו סעיפים המקצצים את המימון שיקבלו המפלגות במערכת הבחירות הקרובה, ושמחייבים שקיפות בפרסום תעמולת בחירות ברשת. 

ההצעה לפיזור הכנסת שהגישה סיעת יש עתיד-תל"ם אושרה בקריאה טרומית בתחילת החודש, ובהמשך אישרה אותה ועדת הכנסת לקריאה ראשונה במליאה. בנוסח הצעת החוק שאישרה הוועדה כלולים כמה שינויים בניהול הבחירות. ההצעה קובעת הפחתה של כ-10% בכספי מימון הבחירות, הקלה בפריסת החזר הלוואות הסיעות ונוהל שקיפות בתעמולת הבחירות.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ