כחול לבן הודיעה הערב (ראשון) כי תקדם מחר בהסכמה הצעת חוק שלפיה תקציב המדינה ל-2020 יועבר עד 31 בדצמבר והתקציב ל-2021 יועבר עד 5 בינואר 2021. לפי הודעה, ההצעה תקבע כי אם התקציבים לא יעברו עד המועדים הנקובים, הכנסת תתפזר והבחירות יתקיימו ב-23 במארס 2021. ההצעה נועדה לאפשר את המשך המשא ומתן עם הליכוד, במקום שהכנסת תתפזר באופן אוטומטי ביום שלישי הקרוב.

מהליכוד נמסר בתגובה להודעה כי "אם מישהו מאמין שהליכוד יסכים לחזור ל'ממשלה בתוך ממשלה' - הוא חי בסרט". זמן קצר לאחר פרסום תגובת הליכוד, בכחול לבן צייצו כי "אם מישהו חושב שכחול לבן תסכים לדריסת רגל של נאשם בפלילים בנושא מינוי שופטים וגורמי אכיפת חוק - הוא חי בסרט".

גנץ בכנסת, החודשצילום: אמיל סלמן

"נתחיל בקידום תהליך ובמקביל נמצה את הניסיון להביא לממשלה מתפקדת, עם תקציב שמיליוני ישראלים זקוקים לו כעת, מינויים ושמירה על שלטון החוק והיעדר השפעה של ראש הממשלה על משפטו", נמסר מכחול לבן, "אם לא יושגו הבנות, במסגרתן ימולא ההסכם הקואליציוני ואזרחי ישראל יזכו לממשלת אחדות מתפקדת שמתנהלת בשיתוף פעולה כנדרש ותוך שמירה על הדמוקרטיה ושלטון החוק, נמשוך את הצעת החוק והכנסת תפוזר ביום שלישי הקרוב".

במצב הקיים, הכנסת אמורה להתפזר בלילה שבין יום שלישי לרביעי אם לא יאושר תקציב לשנת 2020, או קודם לכן אם חוק פיזור הכנסת יאושר בקריאה שנייה ושלישית. הליכוד וכחול לבן מנהלות משא ומתן בניסיון למצוא פשרה שתמנע את הפיזור, אך כל סיכום שאליו יגיעו הצדדים יחייב חקיקה בכנסת, והזמן שנותר קצר ביותר. בשלב זה לא ברור אם קיים לכך רוב בקואליציה בהרכבה הנוכחי, שכן שלושה חברי כנסת בליכוד ושניים בדרך ארץ ("מחנה גדעון סער") מתנגדים לדחייה של פיזור הכנסת. 

בחירות לראשות מועצת תל מונד, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

במקביל, ועדת החוקה אישרה היום לקריאה ראשונה הוראת שעה לקיום הבחירות בזמן הקורונה. ההוראה כוללת בין היתר הצבת קלפיות בבתי אבות, הקמת קלפיות למבודדים וחולים ונהלי הצבעה במקרה שיום הבחירות יתנהל בזמן סגר. הוראת השעה צפויה לעלות להצבעה בימים הקרובים, במטרה לאשרה לפני הפיזור האפשרי של הכנסת ביום שלישי. בנוסף, מנכ"לית ועדת הבחירות המרכזית, אורלי עדס, הודיעה כי יוקמו מתחמי "הצבע וסע" עבור בעלי זכות הצבעה שחולים בקורונה.

לפי הוראת השעה, לראשונה יוצבו קלפיות מיוחדות בבתי אבות ובבתי דיור מוגן שיש בהם יותר מ-30 דיירים. קלפיות מיוחדות יוקמו גם עבור מחויבי בידוד וכן עבור חולים בקורונה. עוד נקבע בהוראה כי במקרה שיום הבחירות ייערך בזמן סגר, בעלי זכות הצבעה יוכלו לצאת ממקום מגוריהם כדי להצביע. כמו כן, תושבי אזורים מוגבלים יהיו רשאים להגיע לקלפיות שיוצבו בתוך האזור.

חברי הוועדה החליטו גם להחריג מדיני העבודה הרגילים את עובדי ועדת הבחירות המרכזית ואת עובדי המפלגות ביום הבחירות, זאת ניגוד לעמדת הייעוץ המשפטי. לפי הצעה של היו"ר הוועדה, יעקב אשר (יהדות התורה), על העובדים יוחלו ביום הבחירות דיני עבודה שייוחדו להם.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ