ועדת הכנסת אישרה לקריאה ראשונה את הצעת החוק לדחיית התקציב

ח"כ קוטלר-וונש הודיעה שתתנגד וכתבה כי "הגיע העת לחזור לריבון בדמוקרטיה ולבקש את הכרעתו". ח"כ שי וזאן מכחול לבן חלתה בקורונה, והיא חברת הקואליציה השלישית שלא תוכל להצביע על ההצעה שתעכב את פיזור הכנסת מחר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ בכנסת, בשבוע שעבר

ועדת הכנסת אישרה היום (שני) את הצעת החוק לדחיית אישור תקציב המדינה לקריאה ראשונה. לפי ההצעה, המועד האחרון לאישור תקציב המדינה ל-2020 יידחה ממחר ליום חמישי הבא, וכך הליכוד וכחול לבן יוכלו להמשיך את המגעים לפשרה שתמנע את פיזור הכנסת. אישור ההצעה בוועדה מאפשר את קידומה במליאה בקריאה ראשונה במהלך היום.

על פי ההצעה, תקציב המדינה לשנה הנוכחית יאושר עד 31 בדצמבר, ותקציב המדינה לשנה הבאה יאושר עד 5 בינואר. ללא אישור שני התקציבים בתוך שבועיים, נכתב בהצעה שהגישה כחול לבן, הבחירות יתקיימו ב-23 במארס. ההצעה מקודמת ידי הוועדה, שבשליטת כחול לבן, ולא על ידי ח"כים ספציפיים או אחד ממשרדי הממשלה.

לא ידוע עדיין אם יושג להצעה הרוב הדרוש לדחיית תקציב, 61 ח"כים. ח"כ מיכל קוטלר-וונש (כחול לבן) הודיעה שתתנגד להצעה. לדבריה, "הגיע העת לחזור לריבון בדמוקרטיה ולבקש את הכרעתו". בנוסף ח"כ הילה שי וזאן (כחול לבן) חלתה בקורונה, ולכן היא לא תוכל להצביע - בדומה לחברי הכנסת דוד ביטן (הליכוד) ויעקב אשר (יהדות התורה). ח"כים שאינם חולים בקורונה אך נדרשים בבידוד רשאים להצביע ממתחם נפרד במליאה, אך ח"כים חולים נדרשים להישאר בבתיהם ולא יכולים להצביע.

בנוסף לשלושת החולים, חברי הכנסת התומכים בגדעון סער עשויים להיעדר או להתנגד בהצבעה וגם לא ברור מי מנציגי כחול לבן יתמכו במהלך. לפי הערכות, לקואליציה יש רוב של 62-61 ח"כים שתומכים במהלך, והיעדרותה של שי וזאן וההתנגדות של קוטלר-וונש צפויות לצמצם אותו. עקב זאת הקואליציה עשויה לנסות לגייס את תמיכת ארבעת חברי רע"ם בהצעה.

שי וזאן בכנסת, באוקטוברצילום: שמוליק גרוסמן/דוברות הכנסת

מנכ"לית ועדת הבחירות, אורלי עדס, ביקרה בדיון בוועדת הכנסת את החוק שמקדמת כחול לבן על כך שאינו מאפשר 90 ימי היערכות מפיזור הכנסת ועד הבחירות. לדבריה, "אם לא יהיו מלוא 90 הימים, אני רואה סכנה לקיום מערכת הבחירות כהלכה". לכן היא ביקשה שלחוק יוספו סעיפים שיאפשרו לוועדה להתחיל להיערך באופן מיידי ושיוקצו לה 60 מיליון שקלים לשם כך.

סער צייץ הבוקר בנוגע לחקיקה: "יותר משבעה חודשים מעת הקמת הממשלה לא הספיקו לה להביא ולאשר תקציב. עכשיו רוצים להעביר תקציב תוך שבוע. לא היתה בישראל ממשלה שביזתה את הכנסת, זלזלה באזרחיה ופגעה במרקם החיים הדמוקרטיים והממלכתיים כמו הממשלה הזאת". גם בימינה הודיעו שלא יתמכו בחקיקה ומסרו: "סיעת ימינה תצביע נגד כל דחייה מכל סוג. הממשלה הגרועה הזו חייבת ללכת הביתה מיד".

סער בכנסת, ביוליצילום: עדינה ולמן / דוברו

מהליכוד נמסר אתמול בתגובה להצעת כחול לבן כי "אם מישהו מאמין שהליכוד יסכים לחזור ל'ממשלה בתוך ממשלה' - הוא חי בסרט". זמן קצר לאחר פרסום תגובת הליכוד, בכחול לבן צייצו כי "אם מישהו חושב שכחול לבן תסכים לדריסת רגל של נאשם בפלילים בנושא מינוי שופטים וגורמי אכיפת חוק - הוא חי בסרט".

אתמול פורסם כי ראש הממשלה החליפי ויו"ר כחול לבן בני גנץ הסכים לרוקן מתוכן את סמכויותיו של שר המשפטים אבי ניסנקורן, בתמורה להעברת תיקון לחוק שמבטל את היציאה האוטומטית לבחירות אם תקציב המדינה לא יעבור במועדו. זאת, בניסיון להבטיח את קיום הרוטציה על ראשות הממשלה. אולם במפלגתו של גנץ יש התנגדות למהלך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ