קידום החוק למניעת בחירות נבלם, לאחר שגנץ הבין שיתקשה לגייס רוב לאישורו

יו"ר כחול לבן הציג סדרת דרישות לנתניהו, ובמפלגה הבהירו כי החוק לדחיית מועד האישור של התקציב לא יקודם אם הן לא ייענו. הליכוד: גנץ חזר בו מהסכמות שכבר הושגו וגורר את ישראל לבחירות

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנץ במליאת הכנסת, החודש

המאמצים למנוע את הקדמת הבחירות עלו היום (שני) על שרטון, בשל מחלוקת בין שתי המפלגות הגדולות. יו"ר כחול לבן, בני גנץ, הציג בפני חברי סיעתו רשימת דרישות שהציב לראש הממשלה בנימין נתניהו, וגורם במפלגה אמר שהחוק לדחיית המועד לאישור התקציב לא יקודם אם לא ייענו. זאת לאחר שגנץ הבין שיתקשה לגייס את הרוב הדרוש לאישור החוק, ומחשש לקרע בכחול לבן. בליכוד טענו כי גנץ חזר בו מהסכמות שכבר הושגו, והאשימו אותו בגרירת המדינה לבחירות.

לדברי גנץ, הוא הבהיר לליכוד כי שר המשפטים אבי ניסנקורן יישאר בתפקידו וכי "לא יהיו שינויים שיפגעו בשלטון החוק". תנאי נוסף, אמר, הוא "סגירת כל נקודות היציאה להתחמקות מהרוטציה". עוד דרש גנץ להבטיח את אישור התקציב לשנים 2020 ו-2021; לאשר את תקנון הממשלה, המסדיר את יחסי הכוחות בין כחול לבן לליכוד; ולקדם את מינויי הבכירים. "ירצו, יקבלו. לא ירצו, יהיו בחירות", הוסיף.

בהמשך מסר גנץ: "בימים האחרונים אמרו שהתפשרנו, שהסכמנו, שמכרנו את הדמוקרטיה, שהתרפסנו. שקרים והמצאות. כמו שהבטחתי, זה היה או תקציב מסודר, ממשלה מתפקדת ושמירה על שלטון החוק ומשרד המשפטים - או בחירות. כחול לבן נכנסה לממשלה על מנת לשרת את טובת המדינה, אך לצערנו לא מצאנו פרטנרים לזה. אם הליכוד לא ייענה לדרישותינו נצא לבחירות בראש מורם, נשים את ישראל לפני הכל וניתן לבוחר להכריע".

אבי ניסנקורן בכנסת, היוםצילום: אורן בן חקון

ועדת הכנסת אישרה הבוקר להצבעה בקריאה ראשונה הצעה לדחיית המועד לאישור התקציב לשנת 2020 ל-31 בדצמבר והמועד לאישור התקציב ל-2021 ל-6 בינואר - מה שימנע את פיזור הכנסת מחר בחצות. ואולם, מסתמן כי הקואליציה תתקשה לגייס את הרוב הדרוש, של 61 חברי כנסת. כמה מחברי הכנסת של כחול לבן - ניסנקורן, מיקי חיימוביץ', אסף זמיר, רם שפע, מיכל קוטלר-וונש ועינב קאבלה - לא צפויים לתמוך בהצעה, כמו שלושת הח"כים שהצטרפו למפלגתו של גדעון סער - יועז הנדל, צבי האוזר ויפעת שאשא-ביטון; גם מיכל שיר מ"מחנה סער" בליכוד והשרים מטעם מפלגת העבודה, עמיר פרץ ואיציק שמולי, לא צפויים לתמוך בהצעה. בנוסף, שלושה חברי כנסת שחלו בקורונה - דוד ביטן (הליכוד), יעקב אשר (יהדות התורה) והילה שי-וזאן (כחול לבן) - לא יוכלו להשתתף בהצבעה.

הצעת החוק מונחת עדיין על סדר היום של מליאת הכנסת, וגורם בכחול לבן אמר כי המפלגה אינה יכולה למנוע את הבאתה להצבעה מרגע שוועדת הכנסת אישרה אותה. לאנשי כחול לבן הובהר כי הוועדה, שבראשה עומד איתן גינזבורג, יכולה למשוך את ההצעה, אך גינזבורג שוהה בבידוד ובמפלגתו בחרו שלא לעשות זאת. בכחול לבן הבהירו שאם החוק אכן יובא להצבעה חברי הסיעה לא יתמכו בו, "אלא אם הליכוד יעביר התייחסות עניינית לדרישות גנץ", ובהמשך הוחלט כי הם כלל לא ישתתפו בהצבעה. אישור החוק בקריאה ראשונה אינו מחייב רוב של 61 חברי כנסת, וגורם במפלגה הביע תקווה שיימצא לו רוב ללא חברי כחול לבן, מה שיאפשר את המשך המגעים לפשרה. דחיית ההצעה תסתום ככל הנראה את הגולל על המאמצים למנוע את פיזור הכנסת, שכן אז לא ניתן יהיה להביא אותה להצבעה שוב.

מהליכוד נמסר בתגובה להודעת גנץ: "בעקבות המאבק הפנימי בכחול לבן, גנץ חזר בו מכל ההסכמות שהושגו במשא ומתן, ומתעקש לאפשר לניסנקורן להמשיך בהפיכה פקידותית-משפטית בניגוד להסכמים הקואליציוניים. הליכוד עומד איתן נגד הפיכה זו של השמאל, שרומסת את הדמוקרטיה ברגל גסה. מצער שגנץ החליט לגרור את המדינה לבחירות מיותרות בעיצומו של משבר הקורונה".

מפגינים ליד ביתו של גנץ בראש העין, הערבצילום: מוטי מילרוד

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, אמר דברים דומים בפתח פגישתו עם יועצו של נשיא ארה"ב, ג'ארד קושנר. "עבדנו קשה מאוד כדי למנוע בחירות מיותרות", הצהיר. "הגענו לסיכומים טובים ומבטיחים עם כחול לבן, שהיו מאפשרים לנו להימנע מהבחירות האלו. אנחנו לא רוצים בחירות, ולכן היינו מוכנים להצביע נגדן בכנסת ולהמשיך יחד. אבל אם בחירות ייכפו עלינו, אנחנו ננצח, כי כולם רואים את ההישגים שלנו".

אתמול דווח כי גנץ הסכים לשלול סמכויות מניסנקורן, בתמורה לחקיקה שנועדה להבטיח את הרוטציה בינו לבין ראש הממשלה בנימין נתניהו. לפי ההבנות בין גנץ לליכוד, שעוררו התנגדות עזה בכחול לבן, חוק יסוד התקציב יתוקן כך שהכנסת לא תפוזר אם התקציב לא יאושר במועד המתוכנן - מה שיבטיח את המשך כהונת הממשלה ואמור שלא להותיר לנתניהו "נקודת יציאה" מההסכם הקואליציוני. בתמורה, הוא הסכים לביטול ועדת האיתור ליועץ המשפטי לממשלה ולהחלפתה במנגנון פוליטי; להגדלת הרוב הדרוש לבחירת שופטים לבית המשפט העליון, כך שנציגות הליכוד בוועדת הבחירה ייהנו מזכות וטו; להצגת חמישה מועמדים לתפקיד פרקליט המדינה, לאחר שעמית איסמן נבחר לתפקיד; ולהעברת ההכרעה בכל מחלוקת שתעלה בוועדת השרים לחקיקה, שבראשה עומד ניסנקורן, לידי נתניהו וגנץ.

הערב, כמו אמש, באו מאות בני אדם להפגנה ליד ביתו של גנץ בראש העין, וקראו לו שלא לאפשר את המשך כהונתו של נתניהו. המוחים הציבו במקום דחליל ענק ולצדו שלט עשוי סמרטוטים, במחאה על נכונותו של גנץ לפשרה עם ראש הממשלה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ