יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר מפלגת העבודה, עמיר פרץ, הודיע היום (רביעי) כי לא יתמודד על ראשות המפלגה בבחירות הקרובות. "בעת הזו מפלגת העבודה חייבת לעבור התחדשות ולבחור לה יו"ר חדש והנהגה חדשה", כתב בפוסט שפרסם בפייסבוק. פרץ, שהודיע כי יתמודד על נשיאות המדינה בשנה הבאה, לא מסר אם הוא מתכוון לרוץ ברשימת המפלגה בבחירות.

פרץ הוסיף: "ידעתי שאשלם מחיר פוליטי כבד, אך עשיתי זאת כי רציתי למנוע מערכת בחירות רביעית שהייתה מלהיטה את הרוחות, מגבירה את ההסתה והשיסוי הפנימי בעם ועל פי כל התחזיות". פרץ כתב: "לצערי השותפות בתוך הממשלה כשלה. נתניהו יצר משבר אמון שרק הלך וגבר עד מצב בו לא ניתן לקיים עוד את הממשלה, ולכן מדינת ישראל יוצאת היום למערכת בחירות קשה שאיש אינו יודע איך היא תסתיים".

הודעתו של פרץ נמסרה בשעה שהסקרים מציבים את מפלגת העבודה מתחת לאחוז החסימה. היו"ר, שהחליף את אבי גבאי לאחר שהמפלגה זכתה בשישה מנדטים בבחירות באפריל 2019, חבר לאורלי לוי-אבקסיס בתקווה למשוך מצביעים מהפריפריה, אך בבחירות בספטמבר אותה שנה זכתה העבודה בחמישה מנדטים בלבד. גם החיבור עם מרצ לקראת הבחירות האחרונות כשל, ומצביעי המרכז-שמאל העדיפו לבחור בכחול לבן. בכנסת ה-23 מייצגים את העבודה שלושה חברי כנסת בלבד.

לאחר הבחירות חתמה לוי-אבקסיס על הסכם קואליציוני עם הליכוד, ופרץ עצמו הפר את הבטחתו המפורשת והצטרף לממשלה בראשות בנימין נתניהו, יחד עם איציק שמולי. החלטה זו פיצלה למעשה את סיעת העבודה, ששליש ממנה - חברת הכנסת מרב מיכאלי - תפקדה כאופוזיציה.

היום, בתגובה להודעת פרץ, מסרה מיכאלי: "עמיר פרץ הימר על הבית ונכשל בגדול. הגיע הזמן שיפנה את מקומו וישחרר את המפלגה". חברת הכנסת העלתה את האפשרות כי פרץ אינו מתכוון לוותר על אחיזתו במפלגה. "מפלגת העבודה אינה רכושו הפרטי ואין לו שום זכות 'להוריש' אותה למי שיבטיח לו שריון", הוסיפה. "הוא צריך לחזור בו מההחלטה השערורייתית על ביטול הפריימריז, ולקיים אותם בקרב המתפקדות והמתפקדים - עכשיו".

בראשית החודש הודיע פרץ על כוונתו להתמודד בבחירות לנשיאות, שייערכו ביולי הקרוב. אתמול דיווח "ישראל היום" כי הוא אמר למקורביו שאם הבחירות יוקדמו, הוא מתכוון לפרוש מהחיים הפוליטיים. זאת, לאחר שלא הצליח לשכנע את בני גנץ לשריין אותו ואת שמולי ברשימת כחול לבן, ובהנחה שסיכוייו לזכות בנשיאות קטנים. פרץ הכחיש את הדיווח.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ