ביהמ"ש פסק נגד ביטול הפריימריז לראשות מפלגת העבודה; מיכאלי הודיעה שתתמודד

בהחלטה חריגה קבעה השופטת רחל ברקאי כי ביטול הפריימריז לראשות המפלגה ולרשימתה לכנסת מהווה "פגיעה מהותית בזכותם של חברי המפלגה לבחור את מנהיגיהם"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מיכאלי, בפברואר
יהונתן ליס
יהונתן ליס

בית המשפט המחוזי בתל אביב פסל היום (ראשון) את החלטת ועידת מפלגת העבודה לבטל את הפריימריז לראשות המפלגה ולרשימתה לכנסת. את המהלך לביטול הפריימריז הוביל יו"ר המפלגה, ח"כ עמיר פרץ. חברת הכנסת מרב מיכאלי, שעתרה נגד ההחלטה, הודיעה בעקבות הפסיקה כי תתמודד על ראשות העבודה. פרץ והנהלת מפלגת העבודה החליטו לערער על ההחלטה לבית המשפט העליון.

מוקדם יותר אמר פרץ: "נפעל על פי המלצתם של היועצים המשפטיים ובימים הקרובים ימוצה העניין המשפטי". לדבריו, "לאחריו על כולם להניח את חילוקי הדעות בצד ולבצע תהליך של בחירת יושב ראש חדש בצורה מהירה ויעילה ככל הניתן ובצורה שתיטיב עם המפלגה".

ועידת המפלגה ביטלה בנובמבר האחרון את קיומם של הפריימריז והעבירה לחברי הוועידה - גוף מצומצם שפרץ זוכה בו לתמיכה עקבית - את הסמכות לבחור את היו"ר ואת רשימת המפלגה לכנסת.

השופטת רחל ברקאי קבעה כי ההחלטה מהווה "פגיעה מהותית בזכותם של חברי המפלגה לבחור את מנהיגיהם". עוד כתבה ברקאי כי כדי לקבל החלטה מרחיקת לכת כגון ביטול הפריימריז, היה על המפלגה לקיים משאל בקרב כלל חבריה, כפי שקובעת חוקת העבודה. "משלא נעשה הדבר, די באמור כדי לקבוע את פסלות החלטת ועידת המפלגה", קבעה השופטת.

יו"ר העבודה עמיר פרץ, ביוניצילום: עופר וקנין

מדובר בהחלטה חריגה, שכן בתי המשפט אינם נוהגים להתערב בהחלטות פנים מפלגתיות, בפרט במפלגות שבהן קיימים מוסדות פנימיים לבירור עתירות. עם זאת, השופטת לא נעתרה לבקשת העותרים לאסור על ועידת המפלגה לתקן את החוקה ובדרך זו לשנות את שיטת הבחירות בהמשך. פרץ, מזכ"ל המפלגה ערן חרמוני ומוסדות המפלגה חויבו בתשלום הוצאות משפט לעותרים בסך 25 אלף שקלים.

מיכאלי, שיוצגה על ידי עורכי הדין יוסי אשכנזי ואור דיסקין, אמרה כי "זה לא היה קרב פשוט". לדבריה, "מול מנגנון משומן, עתיר כח אדם ובעל שליטה מוחלטת במשאבי מפלגת העבודה השגנו את הצדק". מיכאלי הוסיפה כי כעת יש לקיים פריימריז "באופן מיידי".

ממפלגת העבודה נמסר בתגובה כי "פסק הדין יילמד ותתקבל החלטה בהמשך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ