מרב מיכאלי ניצחה בפריימריז ונבחרה ליו"ר מפלגת העבודה

מרב מיכאלי ניצחה עם 77% מהקולות. שיעור ההצבעה בקרב 37 אלף חברי המפלגה עמד על 23%. חולדאי ושלח קראו למפלגות המרכז-שמאל להתאחד

שירה קדרי-עובדיה
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מרב מיכאלי בסניף המפלגה בתל אביב, אתמול
שירה קדרי-עובדיה

חברת הכנסת מרב מיכאלי ניצחה היום (ראשון) בבחירות הפנימיות בעבודה ונבחרה ליו"ר החדשה של המפלגה, עם 77% מהקולות. אבי שקד, איש עסקים המקורב ליו"ר היוצא עמיר פרץ, קיבל 19% מהקולות. גיל ביילין, בנו של השר לשעבר יוסי ביילין, קיבל כ-2% מהקולות. שיעור ההצבעה בקרב 37 אלף חברי המפלגה עמד על 23%, שהם כ-8,500 מצביעים. 

"חברות וחברים, זה הזמן לחזור הביתה", אמרה מיכאלי בנאום הניצחון שלה, "אתם ואתן ששיקרו לכן ולכם ורימו אתכם ולקחו לכן ולכם את הקול  - בואו הביתה, בואו לבית של אמת. אנחנו מתחילות ומתחילים להחזיר את האמת לפוליטיקה". לדבריה, "הצלנו ברגע האחרון את התנועה הזאת מלהימחק מהמפה הפוליטית. אני מבינה את גודל השעה. מפלגת העבודה עדיין שקועה עמוק בבוץ, ועליי מוטלת המשימה לחלץ אותה ולבנות אותה מחדש. יחד נחזיר את האמון במפלגה, נחזיר את האמת לפוליטיקה, ואז נוכל גם לחזור שוב להיות מפלגת שלטון".

חברי מפלגת העבודה מחוץ לקלפי בתל אביב, היוםצילום: תומר אפלבאום

בחירתה של מיכאלי עשויה לסלול כעת את הדרך לאיחוד העבודה עם מפלגת "הישראלים" בראשות רון חולדאי.  בעבודה רואים ב"ישראלים" מפלגה תאומה משום ששני ראשיה, חולדאי ואבי ניסנקורן, נחשבו בעבר לתומכים בולטים שלה. על פי ההערכות, מיכאלי עשויה להשתבץ ברביעייה הפותחת, מקום שיקנה לה כניסה בטוחה לכנסת הבאה. על פי ההערכות, מיכאלי תחבור לאיחוד רק בתנאי שהעבודה תשמור על עצמאות בגוש החדש ותוכל לפעול כחטיבה נפרדת. מיכאלי עצמה הדגישה בימים האחרונים שלא ניהלה עד כה משא ומתן לאיחוד ובעבודה ובמרצ לא פסלו את האפשרות לריצה משותפת של שתי המפלגות בתרחישים מסוימים.

אף שמיכאלי היא המתנגדת הבולטת בעבודה לישיבה בממשלת נתניהו, היא לא הודיעה על כוונתה להוביל לפרישת העבודה מהקואליציה כראשת המפלגה ולא קראה לחבריה לסיעה, עמיר פרץ ואיציק שמולי, לפרוש מהממשלה. המשך כהונתם של השניים עשוי לפגוע בקמפיין הבחירות של המפלגה ובהצהרות שתסרב לשבת בקואליציה עתידית תחת נתניהו. בעבודה לא ידעו לומר האם הצהרה על פרישה מהמפלגה נתונה לסמכותה של מיכאלי או שהיא מותנית באישור ועידת המפלגה, שם נהנה פרץ מרוב בולט. כך או אחרת, הצהרה כזאת של מיכאלי עשויה להביך את שני שרי המפלגה שיצטרכו להחליט אם הם פורשים מהממשלה או מהמפלגה וממשיכים לכהן על מכסת כחול לבן.

חולדאי בירך את מיכאלי ומסר: "מרב היא מנהיגה חשובה. ניזום באופן מיידי שיח על בניית בית גדול לכל המרכז-שמאל. נתאחד כדי לנצח את נתניהו ולהביא שינוי למדינת ישראל. זה מה שהציבור מצפה מאיתנו וזה מה שנעשה". גם יו"ר מפלגת תנופה, ח"כ עפר שלח, בירך ומסר שמיכאלי "הלכה בדרך הישר וניצחה. עכשיו הזמן לפעול ולהתחבר מהר וללא היסוס". 

מיכאלי הצביעה הבוקר בקלפי ברמת אביב, ועוכבה על ידי חברי ועדת הקלפי במשך כחצי שעה כי שמה לא אותר במערכת ההצבעה. חברי מפלגה נוספים לא הצליחו להצביע בשל התקלה. "שר האוצר לשעבר, אברהם (בייגה) שוחט, לא רשום בספר הבוחרים, גם רוח'לה שגיא, שפעילה במפלגה כבר ארבעים שנה לא מצליחה להצביע. כמו שאתם מבינות ומבינים - לא חוסכים במכשולים. אל תתנו להם לקחת לנו את הבית", אמרה מיכאלי.

לפני שהצביעה, אמרה היו"ר החדשה: "אני מתרגשת לראות איך כבר החזרנו חיים למפלגת העבודה". לדבריה, "אני שומעת גם על הרבה אי-סדרים. קיבוצים שלמים שלא עודכנו בספר הבוחרים. אנחנו נתחיל מחדש ונבנה את מפלגת העבודה". היא סירבה להתייחס לשאלת החיבורים בגוש המרכז-שמאל, ואמרה: "אני לא נוהגת לחלק מטבעות שעוד אין לי. אני רוצה שהמפלגה תעבור בעצמה את אחוז החסימה בסקרים, ואז נעשה מה שצריך".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ