כחול לבן: אם חוק הקנסות לא יעבור עד מחר, לא נאפשר לדון בהארכת הסגר

הממשלה אמורה להתכנס מחר כדי לדון בהמשך ההגבלות, אך ועדת החוקה התפזרה בלי להעביר את החוק להצבעה בקריאה שנייה ושלישית. שר הפנים דרעי הודיע כי מעברי הגבול היבשתיים ייסגרו ממחר עד יום ראשון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בשדרות, היום

מפלגת כחול לבן דורשת שחוק הקנסות, המחמיר את הענישה על הפרת הגבלות הקורונה, יעבור במליאת הכנסת בקריאה שנייה ושלישית לפני ישיבת הממשלה מחר (חמישי) על הארכת הסגר. ועדת החוקה דנה מהצהריים בחוק לקראת ההצבעה במליאה, אך התפזרה הערב בלי הכרעה ותמשיך לדון בו מחר. בכחול לבן מבהירים כי גם אם הישיבה תתקיים כמתוכנן, ייתכן שיצביעו נגד הארכת הסגר. לפי ההסכם הקואליציוני בין הליכוד וכחול לבן, אי אפשר להעלות נושא לדיון בממשלה בלי הסכמתן של שתי המפלגות.

בתגובה לשאלה על עמדתו בנושא אמר הערב גנץ: "אנחנו בעד להפסיק לשחק משחקים, אם יש סגר שיהיה סגר. משחק המילים הזה חייב להיפסק, לכן דרשנו שתהיה אכיפה שוויונית. זכויותיהם וחובותיהם של אזרחי ישראל שווים, ואם צריך לסגור - אז סוגרים בבני ברק, בהרצליה, בסביון ובנהריה. אם יש סגר אז יש סגר, אבל אם הוא לא נאכף ולא קיים - אין מה לקיים אותו".

הדיון בחוק נמשך היום לאחר שהליכוד הגיע לפשרה עם המפלגות החרדיות בנוגע לנוסח, הכוללת התראה של 48 שעות לפני צו סגירה למוסד או לעסק. ראשי המפלגות החרדיות הסכימו להעלות את הקנסות ולאפשר צווי סגירה למקומות שיפרו את ההנחיות, בניסיון לשדר מסר חד נגד מפרי ההגבלות. כחול לבן התנגדה לנוסח הפשרה של ח"כ מיקי זוהר (הליכוד), ודרשה כי ההצעה תעבור ככתבה וכלשונה.

אדלשטיין בביקור בנצרת, החודשצילום: גיל אליהו

בצהריים הודיע ראש הממשלה בנימין נתניהו כי הממשלה תתכנס מחר לדון בהארכת הסגר. לדבריו, הממשלה תחליט כמה זמן יימשך הסגר לפי רמת התחלואה ותאריך את סגירת נמל התעופה בן גוריון. בד בבד אמר שר הפנים אריה דרעי כי ממחר עד יום ראשון ייסגרו כל מעברי הגבול היבשתיים לישראל ממצרים ומירדן. בהמשך הודיע גם מתאם פעולות הממשלה בשטחים, האלוף כמיל אבו רוקון, כי לא תתאפשר גם תנועת נוסעים בגשר אלנבי למעט מקרים הומניטריים חריגים.

במקביל להודעת נתניהו אמר שר הבריאות יולי אדלשטיין: "ביקשתי מראש הממשלה לכנס את הממשלה כדי לדבר על הארכת הסגר. אנחנו לא יכולים להפקיר את הצוותים הרפואיים שלנו בבתי החולים עם כמעט 1,200 חולים קשים וכ-300 מונשמים וחולים במצב קריטי". אדלשטיין, שהשתתף גם הוא באירוע בשדרות, הוסיף כי "לצאת במצב הזה מהסגר זאת הפקרות ממש. אנחנו צריכים להמשיך בצעדי הריסון כדי לאפשר את הירידה בתחלואה".

זוהר בוועדת החוקה בכנסת, היוםצילום: שמוליק גרוסמן / דו

נתניהו אמר היום כי ההחלטה להזמין משלוחים עודפים של חיסונים לישראל נבעה מההערכה ששתי מנות לכל אזרח לא יספיקו. "אני מעריך שנצטרך להתחסן לפחות פעם בשנה", אמר בכנס הכלכלי השנתי בדאבוס, שהתקיים השנה באופן מקוון. "זה הניחוש שלי. אני לא בטוח לחלוטין, אבל אם הייתי צריך לנחש, אז התשובה היא כן. וכמו שאומרים, אני ממלא את המדפים של ישראל בחיסונים על בסיס ההנחה הזאת". נתניהו הוסיף, "אני מעריך שזה יהיה בדיוק כמו שפעת", בהתייחסו לאופי ההתחסנות. לדבריו, ההחלטה לסגור את נמל התעופה בן-גוריון נבעה מהחשש ש"זה רק עניין של זמן" עד שתגיע לישראל גרסה של הנגיף שתהיה עמידה בפני החיסון.

לפי ההצעה הנוכחית של חוק הקנסות, הקנס המרבי על הפרת הגבלות הקורונה יעלה ויעמוד על 10,000 שקלים במקום 5,000. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי העלאת הקנס המרבי תאפשר לקבוע מדרג של קנסות בהתאם להיקף הפרת ההנחיות, באופן שיתייחס לגודל העסק, מספר המשתתפים באירוע ומספר התלמידים במוסד החינוך. החוק מציע גם להרחיב את האפשרות להוצאת צווי סגירה למקומות שיפרו את ההגבלות, ובין השאר להוציא צווי סגירה למוסדות חינוך. כמו כן, מוצע לאפשר כפל קנס על מי שהפר את הבידוד פעם נוספת יומיים לאחר שקיבל הודעת תשלום קנס.

ח"כ יאיר גולן הציע בדיון פשרה שלפיה צו הסגירה יינתן מיד, אך ייכנס לתוקף רק אם המוסד או העסק יימצא פתוח גם 24 שעות לאחר מכן. בשעות הערב יצאה הוועדה להפסקה לצורך התייעצויות בנושא.

לפי הנוסח המסתמן ייקבעו בחוק הגבלות על הטלת הקנס המוגדל: ניתן יהיה להטיל קנס מוגדל רק על עסקים שבהם מספר העובדים עולה על חמישה, על אירועים שנאסר עליהם להתקיים אם נוכחים בהם יותר מ-20 משתתפים או על אירועים שמותר לקיים לפי התקנות שמספר המשתתפים בהם כפול מהמותר. במוסדות חינוך ניתן יהיה להטיל קנס מוגדל אם מספר התלמידים במקום גבוה מ-35. 

במקרה של מוסדות חינוך, הגורם המוסמך לתת את הקנס המינהלי יהיה אחד מהבאים: שוטר באישור קצין משטרה בדרגת רב פקד ומעלה, פקח עירייה באישור ראש יחידת הפיקוח או גורם פיקוח שהוסמך לכך על ידי ראש הרשות. הקנסות הגבוהים מ-5,000 ש"ח ייקבעו בתקנות שיובאו לאישור ועדת החוקה, והם יותקנו בהתאם למדרג שנקבע בהצעת החוק, המתחשב בין היתר ברמת הנזק או בחומרת הסיכון מהעבירה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ