יו"ר הכנסת: חוק הקנסות יעלה ביום ראשון לאישור סופי במליאה

כינוס המליאה התאפשר לאחר שיו"ר סיעת הרשימה המשותפת טיבי הודיע כי הוא מסיר את התנגדותו שמנעה את העברת החוק. גנץ הציב את אישור החוק כתנאי לתמיכתו בהמשך הסגר

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אכיפת תקנות סגר הקורונה, בתל אביב
יהונתן ליס

יו"ר הכנסת יריב לוין הודיע הבוקר (שישי) כי חוק הקנסות, שמחמיר את הענישה על הפרת הגבלות הקורונה, יעלה להצבעה ביום ראשון במליאת הכנסת. לפי ההודעה הוסרו ההתנגדויות לכינוס המליאה ביום ראשון להצבעה על החוק בקריאה שנייה ושלישית, והיא תכונס ב-14:00. יו"ר כחול לבן בני גנץ הציב את אישור החוק כתנאי לתמיכתו בהמשך הסגר, שתוקפו יפוג ביום ראשון בחצות. משרד הבריאות דורש לשמר את המגבלות המחמירות על המשק, בניסיון לבלום את התחלואה.

הכינוס המיוחד של המליאה ביום ראשון בבוקר (במקום יום שני) התאפשר לאחר שיו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ אחמד טיבי, הודיע ליו"ר הכנסת כי הוא מסיר את התנגדותו שמנעה כינוס של המליאה כבר אתמול. התנגדותו נבעה מכך שלפי המשותפת החוק יפגע תחילה באזרחים הערבים במדינה בשל אכיפה בררנית. "יו"ר הכנסת פנה אלינו וביקש לקיים את ישיבת המליאה ביום ראשון בבוקר", הסביר טיבי. "השבנו בחיוב משום שבינתיים השגנו את מה שהיה לנו חשוב - העלינו לסדר היום את נושא אכיפת היתר הבררנית של המשטרה דווקא במגזר הערבי כפי שמלמדים הנתונים ועוררנו את הבעיה". הוא הוסיף כי בכל מקרה המשותפת תצביע נגד החוק.

מליאת הכנסת, בדצמברצילום: דני שם טוב / דוברו

אתמול נדחתה הישיבה שתוכננה בנושא החוק לאחר שלא הושגו הבנות בין הליכוד לכחול לבן על אופן הטלת הקנסות. לאחר אישור החוק ביום ראשון צפויה הממשלה להתכנס ולאשר את הארכת תקנות הסגר. אם התקנות לא יאושרו בראשון יוכלו בתי עסק, ובהם מסעדות, לחדש את פעילותם מיום שני עד האישור המחודש. גם מוסדות החינוך יוכלו לפעול.

הבוקר הזהיר שר הבריאות יולי אדלשטיין: "אם משחקים פוליטיים יסיימו את הסגר, ההגבלות יוסרו וההפקרות תחגוג. ישראל תהיה מדגרת קורונה בלתי נשלטת". בחשבון הטוויטר שלו הוסיף כי הוא מבקש מהאזרחים להיות אחראיים ולהמשיך לציית להגבלות גם אם הן יוסרו, משום שלדבריו, "פוליטיקאים מופקרים לא מחייבים אתכם גם לנהוג בהפקרות".

מתחם חיסונים, אתמול בירושליםצילום: אוהד צויגנברג

לפי נוסח חוק הקנסות שאושר אתמול בוועדת החוקה, הקנס המרבי על הפרת הגבלות הקורונה יעלה ויעמוד על 10,000 שקלים במקום 5,000. בדברי ההסבר לחוק נכתב כי העלאת הקנס המרבי תאפשר לקבוע מדרג של קנסות בהתאם להיקף הפרת ההנחיות, באופן שיתייחס לגודל העסק, מספר המשתתפים באירוע ומספר התלמידים במוסד החינוך. החוק מציע גם להרחיב את האפשרות להוצאת צווי סגירה למקומות שיפרו את ההגבלות, ובין השאר להוציא צווי סגירה למוסדות חינוך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ