ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

הממשלה אישרה אתמול (שני) תוכנית מצומצמת למאבק באלימות ובפשיעה בחברה הערבית, שאינה עונה על הדרישות שהציגו נבחרי הציבור הערבים לשרים. חברי כנסת וראשי רשויות ערבים מתחו ביקורת חריפה על התוכנית, ואמרו כי ראש הממשלה בנימין נתניהו דוחה אישור חלקים נכבדים ממנה לאחרי הבחירות כדי שלא יצטרך להוציאה לפועל.

לפי החלטת הממשלה, לתוכנית יוקצו באופן מיידי 150 מיליון שקלים, שישמשו בעיקר להקמה ולהרחבה של חמש תחנות משטרה. הכספים אמורים לממן גם הקמת שתי תחנות כיבוי אש, בניית מבנים לשירותים קהילתיים ביישובים הערבים והקמת יחידה מיוחדת במשטרת ישראל שתכליתה להיאבק בפשיעה במגזר הערבי. לפי התוכנית, בתוך 120 יום תאשר הממשלה להרחיבה לתוכנית חמש-שנתית מפורטת למאבק בפשיעה.

לפי ההחלטה שאושרה, המשרד לביטחון הפנים ומשטרת ישראל יקדמו שני מבצעי איסוף נשק מאורגנים ביישובים ערביים, יבצעו פעילות מבצעית להחרמת אמצעי לחימה בלתי חוקיים ויקימו צוות בין-משרדי לטיפול בכניסת אמצעי לחימה בלתי חוקיים לתוך שטחי ישראל. התוכנית כוללת גם קמפיין הסברה נגד אלימות בחברה הערבית בהיקף של כמיליון שקלים, והפעלת צוות מקצועי לקידום תוכניות לטיפול באלימות במשפחה שיותאמו לצרכים הייחודיים של היישובים הערביים השונים.

הפגנה נגד השר לביטחון פנים אמיר אוחנה מול ביתו בתל אביב, לפני כשבועייםצילום: הדס פרוש

אישור התוכנית התקבל על רקע שיחות שקיים נתניהו בשבועות האחרונים עם ראשי רשויות בחברה הערבית. נציגי ועד ראשי הרשויות הערביות הציבו בפני נתניהו שורת דרישות, בהן תמיכה בשיטור העירוני, חיזוק מערך הרווחה והחינוך הבלתי פורמלי ומתן מענים לנוער במצוקה, אך ההחלטה אמש לא כללה התייחסות לנושאים הללו.

גורמים בוועד ראשי הרשויות הערביות הביעו אכזבה מההחלטה, ואמרו כי מדובר בתוכנית מצומצמת מאוד, שאינה עונה על הדרישות המינימליות של הרשויות. הגורמים ציינו כי התוכנית מתמקדת בעיקר בהקמת תחנות משטרה וחיזוק כוחות השיטור, ודוחה את עיקרי המלצות הצוות הייעודי שהוקם במשרד ראש הממשלה לאחר הבחירות. הוועד טרם הגיב לתוכנית באופן רשמי, ומסר כי נציגיו מבקשים ללמוד את ההחלטה.

הרשימה המשותפת מסרה כי התוכנית מעידה על כך שנתניהו אינו מתכוון למגר את הפשיעה בחברה הערבית. "התוכנית מדברת על 150 מיליון שקלים מתוך תקציב משטרה של 13 מיליארד, שמיועדים כמעט אך ורק לפתיחת תחנות משטרה - כל זאת בתוכנית שאם בכלל תצא לפועל, תימרח על פני שנים", מסרו, "לממשלה אין כוונה להיאבק בפשע המאורגן, בשונה מהחלטות קודמות לגבי נתניה ונהריה שבהן התקבלה החלטה למגר את ארגוני הפשע בחברה היהודית". לפי ההודעה, "מדובר בתוכנית יחסי ציבור לקמפיין הבחירות של נתניהו. אסור להאמין לה או לנהות אחרי השקרים שלו".

הפגנה בטמרה במחאה על טיפול המשטרה בפשיעה בחברה הערבית, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

כמה ראשי רשויות התבטאו גם הם נגד ההחלטה, בהם חבר המזכירות וראש מועצת כפר קרע פיראס בדחי. בראיון לרדיו א-שמס אמש אמר בדחי כי "מדובר בפירורים" שאין בהם כדי לתת מענה לדרישות של ראשי הרשויות. הוא הוסיף כי אם הממשלה היתה חפצה בכך, לא היתה דוחה את אישור סעיפי התוכנית הנוספים תוך "שימוש ציני" בסוגיית המאבק בפשיעה בחברה הערבית ערב הבחירות.

יו"ר רע"ם מנסור עבאס, המשמש גם כיו"ר הוועדה הפרלמנטרית למאבק באלימות בחברה הערבית, אמר גם הוא כי מדובר בתוכנית חלקית מאוד. עם זאת, הוא הוסיף כי זהו "צעד ראשון למען השגת פתרון", וכי "המבחן יתמקד במעקב צמוד למען יישום כל הסעיפים והקצאת כל המשאבים הנדרשים לכך".

גם בארגון יוזמות אברהם שמלווה את התוכנית הגדירו אותה כצעד ראשוני בכיוון הנכון. עם זאת, טענו כי ההתמקדות בהקמה ושדרוג של תחנות משטרה אינה מספיקה. "במציאות הנוכחית לא ניתן להסתפק בצעדים המוצעים בתוכנית ולהמתין עוד חצי שנה במקרה הטוב לאישור תוכנית חומש. 490 יום חלפו מאז שראש הממשלה הודיע לראשונה על הקמת צוות שיגבש תוכנית טיפול למכת האלימות והפשיעה, ועד היום. בתקופה זו נרצחו 127 אזרחים ואזרחיות ערבים. היה ראוי שעל בסיס העבודה המקיפה שנעשתה בריכוז הצוות במשרד ראש הממשלה, תתקבל תוכנית מערכתית והוליסטית באופן מיידי".

מפגינים באום אל-פחם נגד אוזלת ידה של המשטרה בטיפול בפשיעה בחברה הערבית, בחודש שעברצילום: רמי שלוש

ההחלטה התקבלה בצל העימותים שפרצו באום אל-פחם ביום שישי בין מפגינים לשוטרים, שבהם נפגע גבר באורח קשה. בעקבות המקרה, נשמעו בחברה הערבית קריאות להוציא את תחנות המשטרה מהיישובים, ובעיריית אום אל-פחם אף הודיעו על הקפאת פעילות המשטרה הקהילתית בעיר למשך שבועיים. ביום שישי הקרוב צפויה להתקיים בכניסה לעיר הפגנה המונית, במחאה על האלימות המשטרתית כלפי תושבים ערבים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ