הכנסת אישרה בקריאה שנייה ושלישית את החוק לפיקוח אלקטרוני על החוזרים מחו"ל

החוק, שאושר ברוב של ארבעה תומכים מול מתנגדת אחת, אינו נוגע לצמידים אלקטרוניים בלבד, אלא מכשיר שימוש באמצעים טכנולוגיים נוספים, כמו יישומים בטלפון, בהתאם להחלטת שר הבריאות

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתב"ג, אתמול
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה היום (רביעי) בקריאה שנייה ושלישית את חוק הפיקוח האלקטרוני על השבים מחו"ל. החוק יחול על הנכנסים לישראל אשר מחוייבים בבידוד, ולכן לא יחול על מתחסנים ומחלימים. החוק אינו נוגע לצמידים אלקטרוניים בלבד, אלא מכשיר שימוש באמצעים טכנולוגיים נוספים, כמו יישומונים בטלפון הנייד, בהתאם להחלטת שר הבריאות. החוק אושר ברוב של ארבעה ח"כים מול מתנגדת אחת - ח"כ מיקי חיימוביץ' (כחול לבן). 

החוק מגביל את השימוש במידע לצורך אכיפה בלבד, ומעניק לשר הבריאות סמכות לקבוע באילו אמצעים ייעשה שימוש. לפי החוק, אדם שיסרב לקבל על עצמו את אמצעי המעקב יופנה למלונית. ילדים מתחת לגיל 14 לא יחויבו בכך, וכך גם מי שיקבל מוועדת חריגים במשרד הבריאות פטור, מטעמים בריאותיים או אישיים. מי שיבחרו לעשות שימוש באמצעי המעקב יידרשו לחתום על שטר חוב לטובת המדינה בגובה עלות האמצעי, כדי להבטיח את החזרתו. 

אישה שנחתה בנתב"ג עונדת צמיד מעקב אלקטרוני, לפני כשבועייםצילום: עופר וקנין

עוד נקבע בחוק כי כל עוד הנעקב לא הפר את הבידוד, המידע שנאסף על מיקומו יושמד בזמן אמת. כל הפרה תתועד במאגר שיישמר למשך חודש ותועבר לטיפול הרשויות. החוק מעניק לשר הבריאות את הסמכות להתקשר כראות עיניו עם כל חברה שמפתחת אמצעי טכנולוגי המאפשר פיקוח על בידוד, בין אם צמידים אלקטרוניים, אפליקציות "או טכנולוגיה אחרת". זאת, כל עוד שוכנע השר כי "אמצעי הפיקוח אינו אוסף מידע מעבר לנדרש".

בדברי ההסבר לחוק נכתב כי כניסה לישראל של גרסה חדשה של הנגיף, עם יכולת הדבקה מוגברת ועמידות לחיסון, "עלולה, לפי המידע הקיים, לאיים על יעילות החיסונים שכבר ניתנו למיליונים מתושבי ישראל". עוד נכתב כי גרסה כזו עלולה גם "לאיים בהדבקה חוזרת בקרב המחלימים", וכי מדובר ב"סכנה ממשית לעלייה בתחלואה ובתמותה". 

מאז ביטול חובת הבידוד במלוניות בחודש שעבר, לא הופעלו על החוזרים מחו"ל אמצעי פיקוח. בישיבת ועדת החוקה ביום חמישי העריך סגן שר הבריאות, יואב קיש, כי החל מהשבוע יהיו 5,000 צמידי מעקב זמינים לשימוש, וכי רכישת מלאי מספק של צמידים, כ-30 אלף, צפויה לקחת שלושה חודשים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ