הכנסת ה-24 הושבעה; הנשיא: אם לא נשכיל למצוא שותפות, נעמוד בסכנה

הנשיא בחר שלא להגיע לתצלומים המסורתיים עם רה"מ, יו"ר הכנסת, נשיאת העליון וראשי המפלגות. נתניהו: הרכבת הממשלה בהישג יד, יש להפסיק את החרמות מצד פוליטיקאים כדי שנוכל לעשות זאת

יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו וגנץ במליאת הכנסת, היום
יהונתן ליס

הכנסת ה-24 הושבעה היום (שלישי) בלי שחבריה יודעים אם יצליחו להשלים קדנציה בתפקיד או שיתפזרו שוב בעוד שבועות אחדים. הנשיא ראובן ריבלין אמר באולם המליאה כי "אם לא נשכיל למצוא מודל של שותפות שיאפשר לנו לחיות כאן יחד, מתוך כבוד הדדי זה לזה, מתוך מחויבות האחד לשני, וערבות הדדית אמיתית – חוסננו הלאומי יעמוד בפני סכנה של ממש". ריבלין בחר שלא להגיע לתצלומים המסורתיים עם ראש הממשלה, יו"ר הכנסת, נשיאת בית המשפט העליון וראשי המפלגות. רה"מ, בנימין נתניהו, אמר לאחר מכן כי "יש להפסיק את החרמות" בין פוליטיקאים כדי שיוכל להקים ממשלה, לאחר שהנשיא נתן לו היום את המנדט לכך, וכי הוא סבור שהרכבת הממשלה "בהישג יד". 

לאחר שסיים ריבלין את נאומו, הוא הזמין את יושב ראש הכנסת היוצאת, יריב לוין, לנהל את מעמד השבעת חברי הכנסת. לוין אמר: "הדמוקרטיה טובה משלטון של פקידי הציבור המשתמשים בכוחם כדי להשפיע על זהות הדרג הנבחר או לסכל את מדיניותו, היא טובה משלטון השופט המתערב בחוסר סמכות בחקיקה ובפרט בחוקי היסוד". לוין קרא לכל ראשי המפלגות "לשים סוף לחרמות ולפסילות האישיות ולהקים ממשלה יציבה הנשענת על רוב פרלמנטרי מוצק. זה אפשרי, אם רק יהיה רצון טוב". 

השבעת חברי הכנסת באולם שאגאל בכנסת, היוםצילום: מארק ישראל סלם

חברי כנסת מהרשימה המשותפת ביקשו להישבע נגד הגזענות והכיבוש, אך לוין אמר להם שהשבעתם אינה תקפה וביקש מהם להיצמד לנוסח ההשבעה הרשמי. מועד פקיעת כהונתו של לוין בתפקיד יושב ראש הכנסת עדיין אינו ידוע: עד 2016, זקן חברי הכנסת היה מתמנה אוטומטית ליו"ר זמני עד כינון הממשלה ובחירתו של יו"ר חדש. תיקון לחוק יסוד הכנסת מאפשר ליו"ר היוצא להחזיק בתפקיד עד שהכנסת תבחר מועמד אחר.

ריבלין ברחבת משכן הכנסת, היוםצילום: אורן בן חקון
ההפגנה מול משכן הכנסת, היוםצילום: אורן בן חקון

מול משכן הכנסת הפגינו מאות אנשים מיותר מ-40 ארגוני להט"ב, נשים וזכויות אדם, בדרישה לא לאפשר לחברי כנסת שמקדמים שנאה נגד להט"ב ונשים להיכנס לממשלה. ההפגנה מכוונת נגד חבר הכנסת הנכנס, יו"ר נעם אבי מעוז, שהצהיר על כוונתו להילחם במשפחות גאות ולפגוע במעמדן של נשים, וכלפי חברי מפלגת רע"ם, שניהלו קמפיין נגד להט"ב בחברה הערבית. 

לוין וריבלין ברחבת משכן הכנסת, היוםצילום: דוברות הכנסת / תדמ

שר הפנים אריה דרעי (ש"ס) התפטר היום מהכנסת תחת חוק הנורווגי. הוא ימשיך לכהן כשר, אך חבר רשימתו יוסי טייב יחליף אותו כחבר כנסת. 17 חברי כנסת הושבעו היום בפעם הראשונה, ובהם מעוז, פעיל הימין איתמר בן גביר, הפובליציסטית גלית דיסטל אטבריאן, עורכת הדין ומנחת ערוץ הילדים לשעבר אפרת רייטן והבמאית אבתיסאם מראענה. אתמול באו הח"כים החדשים ליום היכרות במליאה ובו למדו כיצד להצביע, איך לנסח ולקדם הצעות חוק ומה הם תנאי העבודה שלהם.

השתתפה בהכנת הידיעה: לי ירון

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ