נתניהו מסכם 3 שנים |

"אינני חושש מהמחאה"

ראש הממשלה כינס מסיבת עיתונאים מיוחדת בה מנה את הישגיו. "נוספו 240 אלף מקומות עבודה וזה המון לעומת מיליוני המובטלים באירופה"

ברק רביד
מוטי בסוק
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
ברק רביד
מוטי בסוק
הארץ

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקיים אחר הצהריים (שלישי) מסיבת עיתונאים לציון שלוש שנים לכהונת ממשלתו. לשכת ראש הממשלה תיכננה את מסיבת העיתונאים זה תקופה ארוכה, כדי להציג בה את פעולות הממשלה מאז הקמתה. לשכת נתניהו אף הפיקה סרטון אנימציה מיוחד שמציג את הישגי הממשלה.

לדברי נתניהו, הממשלה הנהיגה את ישראל לצלוח "שתי סערות גדולות: כלכלית, שלא היתה כדוגמתה מאז 1929, ואזורית שלא היתה כמותה 90 שנה מאז נפילת האימפריה העותומנית". במהלך דבריו המשיל ראש הממשלה את ישראל לעץ ואף נעזר במסך אלקטרוני עליו צייר פירות וענפים כדי להמחיש את הישגיו.

"העץ הזה בסיכום של שלוש שנים הוא יציב בצורה יוצאת דופן: השורשים עמוקים בקרקע והוא מניב פירות", אמר נתניהו שהדגיש את חשיבות הצמיחה הכלכלית כמנוע להתפתחות גם בתחומים אחרים.

לפני שעבר למנות את הישגי הממשלה הדגיש נתניהו כי "אנו פועלים בכל הדרכים כדי להעניק ולהנחיל לדור שלנו את הערכים של המורשת היהודית, הציונית וגם הדמוקרטית שמחברים אותנו לקרקע הזו". בנוסף, התייחס בקצרה לנושא הגרעין האיראני ואמר כי "אנחנו צריכים לרתום את הקהילה הבינלאומית ללחצים הולכים ומתגברים על איראן. מי שאינו יכול לפעול בזירה העולמית לא יכול להנהיג את ישראל ואנחנו הוכחנו את היכולת הזו", אמר והדגיש כי "יש גם דברים אחרים שאנחנו עושים".

בהמשך מנה נתניהו את ההישגים החברתיים של ממשלתו, ואמר שכתוצאה מהפירות שהביאה המדיניות הכלכלית שמנעה גירעון ועודדה צמיחה, אפשר היה להקצות משאבים לשלוש מטרות: חינוך, הורדת האבטלה והורדת העוני. לדבריו, צריך לעודד השתתפות של ערבים וחרדים בשוק העבודה מכיוון שמוציאים את הקבוצות האלו מחישוב העוני, המצב "נורמלי יותר".

ראש הממשלה ציין כי "קיבלנו החלטות קשות אבל היום הכלכלה מנוהלת באחריות ואנחנו הכלכלה היחידה שקיבלה העלאה לדירוג האשראי שלה". הוא הדגיש עוד כי "בתשתיות אנחנו עושים דבר חסר תקדים, עם חיבור הנגב והגליל והגשמת החלום הישראלי - התושבים שם יכולים להגיע למרכז ברכבות או כבישים מהירים: הדבר הזה פותח את המרחב הצפוף לא רק פיזית וכלכלית, אלא גם חברתית".

צפו בסרטון האנימציה שמציג את הישגי הממשלה

ראש הממשלה מנה עשרה צעדים בהם נקטה הממשלה כדי לשפר את רמת החיים, אותם הגדיר "עשרה מי יודע לפני פסח": חינוך חינם מגיל 3, הוזלת החשבון הסלולרי, טלוויזיה רב ערוצית בתשלום חד פעמי, טיפול שיניים חינם עד גיל 10, פטור ממכס על קנייה באינטרנט עד 1200 שקל (סכום שלדבריו יעלה), גידול בקצבאות הזקנה, הטבות בדיור, השקעה בחינוך במגזר הלא יהודי והטבות מס להורים עובדים.

הבאים לאירוע קיבלו חוברת עבת כרס ובה הישגי הממשלה בשלוש השנים האחרונות, רובם הישגים כלכליים: צמיחה, ירידה באבטלה, העלאת דירוג האשראי של ישראל. בין השאר צויין כי מחיר ליטר בנזין הופחת בשנה האחרונה ב-88 אגרות ומחירי החשמל חזרו לרמתם מלפני ארבע שנים. הודגש כי למעלה מ-80% מהילדים בגילאי 3-4 ייהנו בתחילת שנת הלימודים החדשה מחוק חינוך חובה וכי ניתנו הרשאות לבניית 1,000 גנים חדשים וכעת מוכשרות 450 גננות וגננים חדשים.

בקדימה מיהרו להגיב למסיבת העיתונאים של נתניהו. ח"כ יוחנן פלסנר מסר כי "מצגת השווא של נתניהו לא רלוונטית לחייהם של מיליוני ישראלים מאוכזבים. בדבריו של ראש הממשלה אין כל בשורה לאזרחי ישראל שצריכים לבחור מדי יום בין מקלחת, הדלקת האור או התנעת הרכב, כי אינם מסוגלים לממן את שלושתם ביחד. עשרות אלפי הזוגות הצעירים, שאינם מסוגלים לקנות היום דירה בישראל, לא קונים את הופעתו של נתניהו, שבפועל דואג רק לצעירים המשתייכים לסקטורים המשמרים את המשך שלטונו".

יו"ר מפלגת העבודה, שלי יחימוביץ', אמרה בתגובה לנאום כי "שעה שראש הממשלה בנימין נתניהו משתעשע בציור עצים, מבצע תעלולי טאבלט, מדבר על סייבר ומעניק הופעה זחוחה במיוחד – נאבקים יותר ממיליון עובדי קבלן בישראל על הישרדות, ומעמד הביניים הולך ומתכווץ. נראה כי נתניהו חי במדינה אחרת ואינו מודע למתרחש בישראל. הצמיחה שהוא מתפאר בה נשארת במאיון והאלפיון העליון, התחרות שהוא מתהדר בה אינה קיימת וקומץ בעלי הון מחזיקים ברוב חלקי המשק ושעה שהוא מדבר על ערכים הוא מחסל בשיטתיות את ערכי הסולידריות והאחריות ההדדית שהם בבסיס קיומה של המדינה".

יו"ר מרצ, זהבה גלאון, מסרה בתגובה כי "ראש הממשלה ניצל את אחיזתו המתהדקת בערוצי התקשורת והשתמש בהם לפרופגנדה נוסח קול הרע"ם מקהיר. מי שהאזין חשב שהחיים כאן גן עדן, אבל הציבור שחי במציאות ולא במסיבת עיתונאים מתקשה לגמור את החודש, לא מצליח לקנות דירה, עומד בפקקים או ברכבת והאוטובוס חסרי המושבים ובקושי מממן את חינוך ילדיו ואת שירותי הבריאות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ