הקרב על שלטון החוק |

שרי הימין יוזמים חקיקה עוקפת בג"ץ למניעת פינוי שכונת האולפנה

השרים שלום, סער, לבנת, כץ, הרשקוביץ, ארדן וישי קוראים לאשר את "חוק ההסדרה". התושבים: לא מוכנים למשא ומתן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

בעקבות החלטת בג"ץ שלא לפתוח את ההליך המשפטי בעניין הריסת המבנים בשכונת האולפנה בבית אל, ולממש את צווי ההריסה עד 1 ביולי, החלו הערב (שני) שרים וחברי כנסת מהימין לפעול לחקיקה שתסדיר את מעמד השכונה. יו"ר הבית היהודי, השר דניאל הרשקוביץ, הודיע כי יקדם את "חוק ההסדרה" כחוק ממשלתי, שיאפשר את הכשרת הבנייה בשכונה. אף שהכנסת צפויה לצאת לפגרת בחירות, ניתן להוסיף ולכנס את המליאה ואת ועדות הכנסת כדי לקדם חקיקה ממשלתית.

הרשקוביץ אמר ל"הארץ" כי יפעל להפוך את ההצעה, שהוגשה במקור כהצעה פרטית, כיוזמה ממשלתית. "בג"ץ לא אמור להכתיב לממשלה את סדר היום המדיני. יש לדחות את פיזור הכנסת ביממה ולהעביר בחקיקת בזק את חוק ההסדרה", אמר. לדברי חבר סיעתו, זבולון אורלב, שיזם את החוק יחד עם יו"ר הקואליציה זאב אלקין, "אמרתי פעמים רבות וצדקתי שהליכתה של הממשלה סחור-סחור בסוגיית המאחזים לא תביא בכנפיה פתרון, ולכן חזרתי והצעתי להשלים את חקיקת חוק המאחזים שהצעתי. אני שב ומציע לממשלה לנצל את סמכותה ולחוקק עוד בפגרה את חוק המאחזים שלי".

יו"ר ש"ס, שר הפנים אלי ישי הבהיר כי "חובתה של הממשלה לקדם חקיקה שתמנע פינוי גבעת האולפנה. לממשלת ישראל ישנה אחריות לציבור המתיישבים ביהודה ושומרון. על הממשלה למצוא את 'דרך המלך' החקיקתיתולמנוע את הפינוי הצפוי".

שלט "הליכוד" בהפגנה בבית אל נגד פינוי שכונת האולפנה, לפני שבועיים

  השר ישראל כץ קרא גם הוא לממשלה לפעולה בהליך חקיקה מהיר. "החלטת בג"ץ היא החלטה שגויה, וגזרה שהציבור אינו יכול לעמוד בה. אסור שהמחזות הקשים של פינוי תושבים מבתיהם יחזרו״. השרה לימור לבנת אמרה כי "לנוכח החלטת בית המשפט במקרה זה, כמו גם במקרה מגרון, נראה שאין מנוס מלנקוט מהלך של חקיקה כדי להסדיר בתי קבע שדייריהם מתגוררים בהם כבר מספר שנים לאחר שקיבלו לכך היתר מהמדינה. זוהי חובתה המוסרית של המדינה לגלות עכשיו אחריות כלפי אותם תושבים שהתיישבו בשכונה בעידודה ובשליחותה". גם השרים גדעון סער וסילבן שלום קראו לשקול אפשרות חקיקה שתמנע את הריסת בתי השכונה.

  השר להגנת הסביבה, גלעד ארדן, הדגיש כי הוא מכבד את החלטת בג"ץ אך לדבריו, "זכותה של ממשלה לקבוע מדיניות. יש לאשר במהירות בכנסת את חוק ההסדרה שיקבע פיצוי כספי למי שיוכח כבעל קרקע וישהו את הפינוי עד החלטת בית המשפט בתביעת הבעלות".

  נוסח החוק קובע כי אם הוקמה שכונת מגורים יהודית על קרקע שבעליה החוקיים לא דרש את פינויה אחרי ארבע שנים מהקמתה - הבתים לא יפונו. תחת זאת, החוק מאפשר לבתי המשפט להורות על פיצוי כספי של הטוען לבעלות על הקרקע, או על הענקת קרקע חלופית בקרבת מקום ובשווי דומה. בדברי ההסבר להצעת החוק מבהירים אורלב, אלקין ו-18 ח"כים נוספים שהמהלך יחול רק על שכונות המונות 20 משפחות לפחות. לדבריהם, "יש לאזן בין האינטרס של הבעלים, אותו יש לפצות פיצוי מלא, לבין האינטרס הציבורי של הימנעות מיותרת מהרס יישובים שקמו בתום לב ובלא ידיעה שמדובר במקרקעין פרטיים".

  בימין מתכוונים להפעיל על הממשלה לחץ כבד בנושא, לאחר שמאמצים קודמים לאשר את החוק, בין היתר בניסיון להכשיר את המאחז מגרון, כשלו. ועדת השרים לחקיקה החליטה להתנגד להצעה בעבר, בשל הרגישות המשפטית, והשר יעקב נאמן, המשמש גם כיו"ר הוועדה, נמנע מלקיים דיון בערר שהגיש בנושא השר יולי אדלשטיין. במקביל העריכו בכירים בקואליציה כי בהיעדר תמיכה ממשלתית חד משמעית, הם יתקשו לגבש להצעה רוב - לאחר שארבעת שרי סיעת העצמאות הודיעו שיתנגדו לחוק, ושרים אחרים התלבטו אם להגיע להצבעה. היוזמים הציעו בעבר לדרוש הצבעה שמית עליו, כדי להקשות על ח"כים ושרים מן הימין להצביע נגדו, מחשש ל"חיסול חשבונות" עמם ביום הבחירות. גם הצבעתם של חברי כנסת מקדימה המזוהים עם הימין איננה ברורה בשלב הזה, ערב מערכת הבחירות.

  ראשי המתנחלים הופתעו מההחלטה

  את צמרת המתנחלים תפס פסק הדין בהפתעה. הם לא ציפו שבית המשפט העליון יתערב בסוגייה. "אכלנו אותה", אמר הערב עסקן בכיר ל"הארץ". העוסקים בדבר שאבו עידוד מהחלטת בית המשפט משבוע שעבר, לדחות בחודשיים הריסה של שני מבנים אחרים בבית אל. הם היו משוכנעים שגם כאן תהיה דחייה של חודשיים.

  נכון לעכשיו, לעסקנים אין פתרון לסוגיה. מועצת יש"ע תתכנס מחר במחשבה מה ניתן לעשות. מגרון היא לא האולפנה: במגרון היתה נכונות של התושבים לעבור מקום, מהקראוונים שלהם לבתי אבן. כאן מדובר באנשים שמתגוררים בבתי אבן, והתיישבו תודעתית בבית חלומותיהם. נכון לעכשיו, הקו של התושבים הוא שעל המדינה לפתור את הבעיה שלהם, והם אינם מוכנים לשום משא ומתן. המסר של הימים הקרובים יהיה לפתור את העניין בחקיקה, לאחר שכל הניסיונות לפתור את הסיפור בדרכים אחרות נכשלו. למעשה, רק השרים בני בגין, דן מרידור ומיכאל איתן מתנגדים לחוק ההסדרה.

  מי שמתנגד בתוקף לחקיקה הם אנשי משרד המשפטים. בכל הדיונים שהיו עד עתה אמרו המשפטנים שצעד מסוג זה אינו חוקתי, אינו מוסרי ובלתי אפשרי. יתכן ועתה, נתניהו יכרה אוזן לאנשי הפרקליטות. ל"הארץ" נודע כי בשלושת הדיונים בראשות נתניהו שקדמו לגיבוש עמדת המדינה לבג"ץ, אמרה אסנת מנדל, ראש מחלקת הבג"צים כי הבקשה לא תתקבל אצל השופטים. מנדל נימקה את עמדתה בפסיקה שהיתה בעניין מגרון במארס. ואכן, התוצאה בסוף ידועה.

  ראשי שדולת א"י בכנסת, יו"ר הקואליציה ח"כ זאב אלקין וח"כ אריה אלדד, קראו היום לנתניהו "לגשת באופן מיידי לחקיקה ממשלתית שתסדיר את מעמדם של שכונות ויישובים שנבנו בתום לב ובסיוע ממשלתי על קרקעות מוסדרות". לדבריהם, "הגיע הזמן שראש הממשלה יאמץ את גישתנו הצודקת והחוקית במקום להפוך לקבלן ההריסות של 'שלום עכשיו'".

  מנגד, אמר ח"כ ניצן הורוביץ (מרצ) כי, "בג"ץ השליך לפח הזבל את הבקשה הביזיונית של הממשלה, לבטל את פינוי המאחז הבלתי-חוקי "גבעת האולפנה". היועץ המשפטי לממשלה ופרקליטות המדינה חטאו לתפקידם וביזו את שלטון החוק, כאשר העזו לבקש מבית המשפט לבטל פסק דין חלוט וגמור לפינוי המאחז. בג"ץ העמיד אותם על מקומם. עכשיו נגמרו המריחות והתירוצים. אי אפשר יהיה להמשיך לגנוב, לרמות ולשקר למען עסקני המתנחלים. הממשלה לא תוכל יותר להתחמק מביצוע פסק הדין".

  יו"ר מפלגתו, זהבה גלאון, קראה היום ליועץ המשפטי לממשלה להתפטר בעקבות החלטת בג"ץ. "מרצ מברכת על כך שבג"ץ דחה את בקשתה השערורייתית של הממשלה, שעל היועמ"ש היה למנוע את הגשתה", אמרה גלאון, והוסיפה: "ראש הממשלה ייענש על התרגיל הנכלולי שרקח, להגיש בקשה לביטול פסק דין יומיים לפני התאריך האחרון לביצועו, בכך שיאלץ לפנות את המתנחלים שבנו על קרקע פרטית בעיצומה של מערכת בחירות".

  בהכנת הידיעה השתתפה אופיר בר-זהר

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ