הכנסת על סף פיזור |

הקואליציה תנצל את הדיון להעברת חוקים שנויים במחלוקת

הח"כים צפויים להצביע הערב על פיזור הכנסת. בטרם יעשו זאת שואפת הקואליציה לאשר חוקים לעידוד ההתיישבות ולפתיחת אזורי הרישום לנישואים

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

הכנסת אישרה בקריאה ראשונה את הצעות חוק לפיזור הכנסת ה-18. 109 ח"כים הצביעו בעד, הצעת החוק הממשלתית ואחד התנגד. חברי הכנסת אישרו בקריאה טרומית גם הצעות החוק לפיזור הכנסת שהגישו מפלגות האופוזיציה. הממשלה מבקשת להשלים עוד היום את ההצבעה על החוק. לאחר אישור ההצעות בקריאה ראשונה, תפעל ועדת הכנסת לקידום מהיר של ההצעות, שיאוחדו להצעה אחת, לקריאה שניה ושלישית.

קודם לכן, חברי הכנסת של קדימה, המבקשים לקדם את החלופה שלהם לחוק טל, הצביעו נגד הבקשה בוועדת הכנסת. במהלך הדיון התעורר ויכוח בין החברים בסיעות השונות על הכוונה להעביר את אחת החלופות לחוק טל עוד בכנסת הנוכחית.

הקואליציה צפויה לנצל את הדיון היום להעברת כמה חוקים שנוים במחלוקת וביניהם חוק צהר לפתיחת אזורי נישואים החוק לעידוד ההתיישבות וחוק לשלילת קצבאות ממורשעים בעבירות טרור. במהלך הדיון סיכלה הממשלה ארבע הצעות אי אמון שהגישו העבודה, קדימה, האיחוד הלאומי והסיעות הערביות.

חבר הכנסת משה גפני (יהדות התורה) הוצא מן הדיון לאחר שהתקומם על דרישת סיעת קדימה להעלות את החלופה שלהם לחוק להצבעה עוד היום. "יש אלימות ברחובות. אחד רוצח את השני, אבל אתם, רק חרדים יש לכם בראש. קודם תטפלו בבעיות שלכם. בחינוך. נמאסתם".

יו"ר הקואליציה, ח"כ זאב אלקין, ניצל את המעמד כדי ללגלג על דרישת קדימה לדחות את פיזור הכנסת כדי להשלים את חקיקת חוק טל. "חשבתי שהדבר הראשון שהאופוזיציה רוצה זה ללכת לבחירות. אבל מי שהכי מנסה לעצור את זה ועושה פיליבסטרים נגד הקדמת הבחירות זאת האופוזיציה".

חבר הכנסת שלמה מולה (קדימה) הטיח מנגד: "יש בכנסת הזאת רוב להעברת חוק טל. אל תטיפו לנו מוסר. נכון שלפי הסקרים אתם חושבים שמצבה של קדימה קשה. אנחנו יודעים את זה. אבל לא הכל עניין פוליטי. בבקשה, נתפזר אבל נעביר את חוק טל".

צפו: גפני מוצא מהדיון בוועדה. מתוך שידורי ערוץ הכנסת

ח"כ אופיר אקוניס (ליכוד) הגיב בסרקזם: "אני מציע להכין את הממחטות. מה שקורה כאן זאת לא קומדיה ולא טרגדיה, אלא מלודרמה שמובילה קדימה. תפסתם לכם ספין לבחירות, את חוק טל. מופז הצביע בעבר בעד הארכת חוק טל בחמש שנים ועכשיו הוא עושה סיבוב על הנושא הזה".

חבר הכנסת אחמד טיבי (רע"מ תע"ל) אמר שהוא תומך בהקדמת הבחירות לארבעה בספטמבר, מועד בו הסטודנטים הערבים הלומדים בחו"ל שוהים בישראל בחופשה. לדבריו, "עם יד על הלב, נניח שהיו עושים הצבעה חשאית, כולכם יודעים מה היתה התוצאה - היה רוב מוחץ בעד אי פיזור הכנסת".

טיבי הוסיף כי סיעתו תתמוך בפיזור הכנסת גם כדי לא לאפשר לליברמן להעביר את הצעת החוק שלו "שפוגעת לא רק בחרדים, אלא גם בערבים". חברת הכנסת עינת וילף (העצמאות) חיזקה את הדברים: "צריך לקבוע שפיזור הכנסת יבוצע בהצבעה חשאית, בכך תובטח יציבותה של הממשלה".

חבר הכנסת אורי אורבך (הבית היהודי) התלוצץ גם הוא על חשבון קדימה: "מימי לא ראיתי כל כך הרבה ח"כים לשעבר בעודם מכהנים. יש פה כיווץ של הזמן שאפשר לקבל עליו נובל". אחר כך הוא הוסיף כי "אני חושב שהקדמת הבחירות היא שטות וריב של בנים בין ליברמן לנתניהו. אבל אם הממשלה אומרת על עצמה שהיא לא רוצה לכהן יותר אלא לקבל את אמון הציבור מחדש, אני לא אכריח אותה להמשיך למשול. צריך לזכור ששום בעיה לא תיעלם בתקופה הזאת: לא איראן ולא אובמה. אחד מלהיט את השני ופתאום אנחנו מוצאים עצמנו בתוך הבלאגן הזה".

שר הפנים אלי ישי (ש"ס), שביקר היום במאהל הפראיירים בבירה, אמר שם כי "הצבא לא מעוניין לגייס חרדים, הצעות החוק נועדו לקנטר ומשרתות פוליטיקאים צבועים". ישי הוסיף כי "יש אלפי חרדים שמעוניינים לגייס ומחכים לזימונם והצבא לא מעוניין לגייסם". לדבריו, "בצה"ל חוששים שהצבא ייהפך לחרדי".

כתבות מומלצות

ביתו של אריה ברק בחיפה  
חיפה
בית
עיצוב פנים

"קניתי כאן דירה, ואז עוד אחת ועוד אחת - וחיברתי אותן לבית אחד"

רבקה מיכאלי. "שייגמר בבדיחה ונלך הלאה"

"יש בי איזו חולשה לשוויון ולצדק. אני לא מקבלת את זה שעניי עירך קודמים"

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

ברופי בבית המשפט. הרעיפה שבחים על בעלה ועל החיים שבנו יחד

היא כתבה את המדריך "איך לרצוח את בעלך". ואז בעלה נרצח

רחוב פינסקר
בתל אביב, גלויה
מ— 1940 לערך.
עיר שדיברה יידיש
ובעיקר ספרה
ביידיש

ספר הזיכרונות שהותיר אחריו חושף כישרון מפתיע של סופר גדול

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?