המפלגות החרדיות: מלשון המאזניים לשותפות זניחות

ש"ס, שהפכה לסיעה בינונית, ויהדות התורה צריכות להסתדר עם נתניהו שהבטיח היום "מהלכים היסטורים". חידת דרעי תישאר בינתיים עלומה

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

אנשי ש"ס ודובריה מדגישים מאז הבוקר (שלישי) כי הם היו מעודכנים בכל המהלכים שהובילו להסכם בין נתניהו למופז על ממשלת אחדות. רוצה לומר – הכל כרגיל, הם חלק מהמהלך, שותפים בכירים. אלא שכאן בדיוק טמון החשש שטורד את מנוחתם של נבחרי הציבור החרדים בצל הברית עם קדימה. האם ש"ס, השותפה הבכירה שיש לה ארבעה שרים בממשלה, שהובילה מהלכים, תצטרך כעת להסתפק בעדכונים?

השר אלי ישי אכן היה בסוד העניינים, ואמש לאחר חצות, כאשר התבשיל היה מוכן, הוא זומן לבית ראש הממשלה לעדכון. אחריו, בשעות הקטנות, עודכנו גם אנשי יהדות התורה. כולם בירכו על הקמת ממשלת האחדות, כאילו שהיתה להם ברירה. ש"ס ויהדות התורה ינסו כעת ליהנות מהיציבות בממשלה, להשלים מהלכים שנמצאים בראש סדר היום החרדי, כמו דיור, תקציבים למוסדות וגם מינוי רבנים ודיינים.

אלא שש"ס היא כעת סיעה בינונית של 11 חברי כנסת בתוך קואליציה של 94, ומצבה של יהדות התורה, על חמשת נציגיה, גרוע אף יותר. גם בלי החרדים, נתניהו נשאר עם 78 אצבעות במליאה.

שאול מופז ואלי ישי, בחודש שעברצילום: אסף לב

איפה זה מעמיד את החרדים? במקום שונה לגמרי ממה שהיו רגילים בו בשנים האחרונות: לשון מאזניים, שותפים בכירים, "הבן-יקיר" של נתניהו. השאלה היא האם תהיה לכך משמעות לגבי ההבטחה של נתניהו ומופז לשנות סדרי בראשית במה שנוגע לפטור לבחורי הישיבות? נתניהו אמר לישי וליעקב ליצמן במהלך הלילה כי הוא רוצה אותם בתוך ממשלתו, אבל כולם מבינים שיכולת המיקוח שלהם יורדת.

עד אתמול, ש"ס ויהדות התורה הניחו שהקדמת הבחירות טובה לפחות בהיבט של חוק טל, ולו בגלל שהן דחו את המועד שבו היה צריך להתייצב עם חוק חדש במקומו. הפריץ ימות או הכלב, סברו הח"כים החרדים, וקיוו כי הסיפור יתגלגל לוועדה ציבורית ויימרח במשך תקופה ארוכה, אולי שנה.

כעת, הדד-ליין נמצא במרחק חודשיים וחצי מכאן. אלי ישי אמר ל"הארץ" כי הוא "מאמין שתימצא הנוסחה המתאימה", שלא תהיה בה כפייה. אנשי יהדות התורה אמרו, כי לא יישארו בממשלה שבה לא יתאפשר לכל מי שרוצה ללמוד - לקבל פטור משירות. בתוך חודשיים וחצי נדע אם כל ההצהרות האלה יכולות לדור בכפיפה אחת עם ההבטחה של נתניהו, היום במסיבת העיתונאים, לקבוע מהלך "היסטורי" בעניין חלוקת הנטל, ולבשר על "תיקון עולם" כפי שהצהיר שאול מופז.

ומלה אחת על אריה דרעי, שכבר התחייב כל כך הרבה פעמים כי הוא חוזר לפוליטיקה ועמד כעת על המקפצה, מקווה שיישמר לו תפקיד גם במחלוקת על בחורי הישיבה. דרעי יכול להודות למזלו הטוב על כך שנמנע מלהציג את מפלגתו כפי שהספיק לעשות יאיר לפיד בשבוע שעבר. עם זאת, הימים האחרונים שחקו אותו, כמי שניצב מול פלונטר הפוליטי מול ש"ס ומול הרב עובדיה יוסף.

יותר משלוש שנים עוסקת התקשורת בחידת דרעי, ובשאלה איך בדיוק יחזור לפוליטיקה, וכעת היא יכולה להמשיך בספקולציות: האם ומתי ינסה לאתגר את אלי ישי? האם ירוץ לעיריית ירושלים? מה יעשה עם הרב עובדיה? כל הקושיות האלה הופכות כעת למעניינות הרבה פחות. יותר משנה נותרו עד הבחירות הכלליות, תקופה שעלולה להעמיק את השחיקה של שחקן פוליטי שכבר הודיע פעמים רבות כל כך שהוא חוזר.

דרעי, הרב יוסף ונתניהו מסתודדים, לפני שנתיים

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

נערים יהודים וערבים משחקים כדורגל ליד חומות העיר העתיקה בירושלים, שנות ה–20

בית"ר ירושלים, שמאלנים: הצד המפתיע של תולדות הכדורגל בארץ

משתזפים ביום שמשי בפראג. חשיפה לשמש קשורה לירידה בתחלואת לב וסוכרת

מתברר שחשיפה לשמש תורמת לנו בדרכים שלא היינו מעלים על הדעת

ביתו של אריה ברק בחיפה  
חיפה
בית
עיצוב פנים

"קניתי כאן דירה, ואז עוד אחת ועוד אחת - וחיברתי אותן לבית אחד"

רבקה מיכאלי. "שייגמר בבדיחה ונלך הלאה"

"יש בי איזו חולשה לשוויון ולצדק. אני לא מקבלת את זה שעניי עירך קודמים"

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל: המחזמר". קאלט ישראלי

הקרנה פעילה של "ספר הג'ונגל" היא מופע הקאלט הביזארי של הרגע

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?