מהמיצובישי ועד ביטול הבחירות |

התרגיל המסריח עושה קאמבק

מהמיצובישי ועד הסכם מופז-נתניהו הלילה. הפוליטיקה הישראלית מלאה בתרגילים מאחורי הקלעים, פילוגים חשאיים ובריחות מהחלון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה, בנימין נתניהו, ושאול מופז, יו"ר קדימה, הדהימו לפנות בוקר את המערכת הפוליטית במהלך להקמת ממשלת האחדות, שכבר כונה "מגה תרגיל מסריח". ואולם, ההאשמות הללו, והכותרות שנלוו לתרגיל, נראות בסך הכל כמו עוד שידור חוזר של פרשיות שהתעוררו סביב תעלולים פוליטיים קודמים.

גם ב-17 בינואר 2011 הכותרות היו דומות. היה קשה למצוא מישהו שלא מתח ביקורת קטלנית על אהוד ברק בשל "התרגיל המסריח", או "התרגיל הכי מלוכלך"- הכינויים למחטף של אהוד ברק עם פרישתו מהעבודה והקמת מפלגת העצמאות.

הקמת מפלגת העצמאות היתה התשובה של ברק וראש הממשלה בנימין נתניהו לאיומים החוזרים של שרי העבודה לעזוב את הממשלה, אם זו לא תקדם את הליך מדיני. ברק בשיתוף ארבעה ח"כים (שלום שמחון, מתן וילנאי, אורית נוקד ועינת וילף) הקימו מפלגה שנועדה לשמור על ישיבתו על כיסא שר הביטחון ולחזק את תדמיתו כ"מר ביטחון" ובד בבד סללה את הדרך לקדנציה שנייה של נתניהו. כיום, על פי הסקרים, מפלגת העצמאות בקושי עוברת את אחוז החסימה.

אולם את הביטוי "התרגיל המסריח" יש לזקוף לראש הממשלה לשעבר, יצחק רבין, ולא הודות למעשיו, אלא בזכות מטבע הלשון שהכניס לחיינו ב- 12 במאי, 1990. באותה שנה ניסה שמעון פרס, כיו"ר המערך לנסח הסכם סודי עם אריה דרעי וסיעת ש"ס, בתיווכם של חיים רמון ויוסי ביילין, שמטרתו הייתה להפיל את ממשלת האחדות שהקים יצחק שמיר. לשמיר נודע על המהלך, הוא פיטר את פרס מהממשלה ובעקבותיו התפטרו שאר שרי המערך.

יצחק שמיר, שמעון פרס ויוסי ביילין בימי ממשלת האחדותצילום: לע"מ

בהצבעת אי אמון שנערכה בכנסת מיד לאחר הפיטורין, נעדרו שרי ש"ס וממשלתו של שמיר נפלה. על פרס הוטלה מלאכת הקמת הממשלה החלופית, אך למרות שחשב שיש בידיו רוב, פרס נכשל במשימתו בגלל שני חברי כנסת מאגודת ישראל. בעקבות "התרגיל המסריח", נערכה הפגנה המונית בכיכר מלכי ישראל (היום רבין) והסיסמה הבולטת בה הייתה "מושחתים נמאסתם".

גם רבין חתום על רגע מביך בפני עצמו, כשעל פי הטענות הצליח להביא לאישור הסכם אוסלו ב' על חודו של קול - קולו של אלכס גולדפרב. ח"כ גולדפרב מסיעת יעוד ורבין ספגו ביקורות קשות לאחר שהתברר כי גולפרב קיבל תמורת הסכמתו הבטחה לכהונה כסגן שר, משרה שנשאה איתה בין היתר גם הבטחה לרכב מיצובישי כחלק מהתנאים.

תרגיל פוליטי נוסף שנרשם ב-21 בנובמבר 2005, היה פילוג הליכוד על ידי אריאל שרון והקמת מפלגת קדימה. שרון כזכור רצה להוביל מהלך לנסיגה מרצועת עזה וכדי להשיג לגיטימציה יזם משאל בקרב מתפקדי הליכוד והתחייב לקבל את הכרעתם. שרון הפסיד, אך החליט להוציא לפועל את ההתנתקות. "החיים בליכוד בלתי נסבלים", אמר במסיבת העיתונאים ההיא, "זה לא הליכוד שהכרתי". שרון פילג את הליכוד והקים את קדימה כדרך להתמודד עם המרדנות הפנימית בליכוד.

גם מופז, גיבור המהלך הנוכחי, זכה לככב בתרגיל הפוליטי של שרון, במה שנחשב לאחד משיאי הציניות בפוליטיקה הישראלית. זאת בזכות מכתבו המפורסם: "בית לא עוזבים". ב- 2005, בעת שאריאל שרון עמל כדי לפרק את הליכוד ולהקים את קדימה ניצבו בכירי המפלגה בפני דילמה קשה אם להצטרף למנהיג או לדבוק במפלגה. אחדים – אהוד אולמרט וציפי ליבני, ביניהם, לא היססו והצטרפו לשרון. מופז גם לא היסס ובחר לדבוק בליכוד. הוא אף שיגר מכתב לכל תומכיו תחת הכותרת "בית לא עוזבים". אלא שמעשה שטן גרם לכך שדואר ישראל לא הספיק להביא את המכתבים ליעדם לפני שמופז הודיע שבעצם בית כן עוזבים וברח מהחלון אל חיקה החם של קדימה.

הדיל של מופז ונתניהו - סיקור נרחב:

פצצת האטום הפוליטית שהטילו החבר'ה מסיירת מטכ"ל (יוסי ורטר) || הדילברוקר: שובו של נתן אשל (ברק רביד) || המפלגות החרדיות: מלשון המאזניים לשותפות זניחות (יאיר אטינגר) || מופז - חמורו של משיח (אורי משגב) || ואיך כל זה ישפיע על תקיפת איראן (אמיר אורן)

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ