המבחן הראשון של הקואליציה החדשה |

נתניהו מבטיח: דיונים על גיבוש חלופה לחוק טל - כבר בשבוע הבא

בהודעת נתניהו נמסר כי "החוק יגדיל את השוויון בנטל מבלי לשסות ציבור בציבור". לפיד: מרמים אותנו. הם רק ישנו סעיף או שניים ויקראו לזה מהפכה

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

ראש הממשלה בנימין נתניהו סיכם היום (חמישי) עם ראשי הקואליציה כי הדיונים לגיבוש חלופה לחוק טל יחלו בשבוע הבא. לפי פסיקת בג"ץ, נתניהו נדרש לאשר בחודשיים וחצי הקרובים חוק חלופי במקום חוק טל. בהודעת ראש הממשלה נמסר כי החוק החדש "יגדיל בהדרגתיות את השוויון בנטל, יכניס למעגל השירות יהודים וערבים, וזאת מבלי לשסות ציבור בציבור".

אתמול סימן שר החוץ אביגדור ליברמן את שתי המשימות המרכזיות שעומדות בעיניו בפניו ובפני שותפיו לממשלה: חוק טל ופינוי הבתים בשכונת האולפנה בבית אל. "אלה שני המבחנים החשובים ביותר ואני מקווה שנשכיל לעבור אותם בדרך הטובה. דווקא בגלל שיש קואליציה יציבה ואיתנה, אסור שזו תהיה מריחה", אמר ליברמן.

ליברמן המשיך ואמר כי "המבחנים העיקריים זה חוק טל ופינוי הבתים בשכונת האולפנה. אלה שני המבחנים החשובים ביותר ואני מקווה שנשכיל לעבור אותם בדרך הטובה. דווקא בגלל שיש קואליציה יציבה ואיתנה, אסור שזו תהיה מריחה".

על פי ההערכות בכנסת, נתניהו נערך לאפשרות שהשותפות עם ישראל ביתנו או עם הסיעות החרדיות לא תאריך ימים על רקע פינוי גבעת האולפנה או גיבוש הנוסח החדש לחוק טל. תיקי השרים של מפלגות אלו עשויים לנדוד בסופו של דבר לידי קדימה.

המשנה לראש הממשלה שאול מופז מינה הערב את ח״כ יוחנן פלסנר (קדימה) לעמוד בראש הצוות שהקים ראש הממשלה לגיבוש חלופה לחוק טל, כפי שנקבע בהסכם הקואליציוני. ח״כ פלסנר עמד בראש הצוות בועחו״ב שעבד בשנה האחרונה על גיבוש הצעת חוק חלופית לחוק טל. על פי הסיכום עבודת הצוות תחל בשבוע הבא.

לאחר חתימת הסכם האחדות, המפלגות החרדיות ניצבות במקום שונה מזה שהיו רגילות בו בשנים האחרונות. ש"ס היא סיעה בינונית של 11 ח"כים ויהדות התורה עם חמישה – מתוך קואליציה של 94 חברים – מה שמבטל את כוחן להשפיע ולאיים על יציבות הממשלה. אלי ישי אמר השבוע ל"הארץ" בנוגע לסוגיית חוק טל כי הוא "מאמין שתימצא הנוסחה המתאימה", שלא תהיה בה כפייה. אנשי יהדות התורה אמרו, כי לא יישארו בממשלה שבה לא יתאפשר לכל מי שרוצה ללמוד - לקבל פטור משירות.

יאיר לפיד, ראש מפלגת יש עתיד, תקף הערב את ראש הממשלה בעקבות הסכם האחדות עם יו"ר קדימה שאול מופז על רקע הניסיון להעביר חוק חלופי לחוק טל. "הם לא מצליחים לרמות אותנו לרגע, אבל זה לא אומר שהם לא ינסו. כי זה מה שהם עושים תמיד", אמר לפיד בכנס פעילים בקיבוץ שפיים.

לפיד ציין כי הניסיון לרמות את הציבור הוא משהו שקורה "כנסת אחרי כנסת וממשלה אחרי ממשלה. הם יקחו את חוק טל, ויוסיפו לו איזה סעיף מגוחך של מכסות, ויטענו שהם עשו מהפכה. כי נתניהו לא יריב עם מה שהוא מכנה 'השותפים הטבעיים' שלו. והם לא ישנו את שיטת המשטר. הם יוסיפו איזה סעיף או שניים, ויגידו לנו שזו מהפיכה שלטונית. זה לא הולך לקרות כי זו קואליציה שנולדה בחטא, בידי ראש ממשלה שקנה שותפה במכירת חיסול".

יאיר לפיד בכנס בשפייםצילום: הדר כהן

לפיד ניצל את במה כדי לפנות ישירות לראש הממשלה. "אני רוצה לפנות אליו ולומר, אדוני ראש הממשלה, אין לך ממה לפחד יותר. הגיע הזמן להתחיל למשול. אתה לא צריך לפחד מהשותפים הקואליציוניים שלך כי אתה יכול לוותר על כל אחד ואחד מהם ואפילו לא תדע שהוא איננו. אתה לא צריך לפחד מהאופוזיציה, כי אין אופוזיציה. הדבר היחיד שאתה צריך לפחד ממנו, זה אנחנו. זה הרוב הלא דומם שיבחן אותך עכשיו בשבע עיניים, כדי לראות מה אתה עושה כדי למלא את ההבטחות שלך".

לפיד טוען שבניגוד לטענות הפרשנים כי ממשלת האחדות החדשה תפגע בעיקר בו, הוא ומפלגתו יוצאים נשכרים. "אנשים לא קלטו: קרה לנו משהו טוב", אמר לפיד. "הפכנו השבוע למפלגת המרכז היחידה בישראל. העבודה ומרצ משמאל, נתניהו בלע את קדימה מימין, ואנחנו היום מפלגת המרכז היחידה. זה הרי החלום של כל תנועה פוליטית. זה כל מה שקיווינו לו. שאנחנו נהפוך להיות הכתובת".

"מאז שהוכרזה הממשלה ראיתי שחלק מהפרשנים כתב שמטרת המהלך האחרון הוא לשחוק אותי... הם באמת לא מכירים אותי", אמר לפיד. "אין שום דרך לשחוק אותי, או לייאש אותי, או להאיט את הקצב שלנו. הימים האחרונים רק חיזקו אותי, והזכירו לי למה אני פה, ואני לא הולך לשום מקום".

לפיד עקץ את שאול מופז וקדימה וטען כי מדובר בחדשות טובות שקדימה חברה לליכוד. "צריך לברך את חברי קדימה. כי קדימה חזרה להיות מה שהיא תמיד היתה, חלק מהליכוד. הם חזרו הביתה, כי גם אם אתה נוסע לטיול ארוך, 'בית לא עוזבים'", דברי לפיד.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ