ממשלת האחדות |

האופוזיציה הגישה רשימת דרישות

26 הח"כים דורשים לקבל לידיהם את ועדת החוץ והביטחון שהובטחה לקדימה; מחר תדון ועדת השרים לענייני חקיקה ב"חוק דרעי"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

האופוזיציה גיבשה רשימה של דרישות מהקואליציה ומיו"ר הכנסת, על רקע כניסתה של קדימה לממשלת האחדות. עיקר הדרישות הן הקלות שיינתנו לאופוזיציה הנוכחית, מאחר שמספר חבריה מצומצם מכדי לאפשר לה להשתמש בכלים שניתנו לאופוזיציה בתקנון הכנסת. ח"כ יצחק הרצוג סיכם עם ראשי סיעות האופוזיציה על ניהול מאבק פרלמנטרי ומשפטי לחזק את מעמדה של האופוזיציה בכנסת.

בין היתר, האופוזיציה דורשת לקבל לידיה את ראשות ועדת החוץ והביטחון שהובטחה לקדימה במסגרת המשא ומתן הקואליציוני, אף שהוחזקה בידי האופוזיציה מיום כינונה של ממשלת נתניהו. בנוסף, דורשת האופוזיציה לתקן את תקנון הכנסת כך שיאפשר כינוס של מליאת מליאת הכנסת בחתימת 25 ח"כים ולא 40 כיום, וכן כינוס הכנסת בפגרה על פי חתימת 20 ח"כים במקום 25 כיום.

האופוזיציה הנוכחית מונה 26 חכי"ם בלבד, מימין ומשמאל, וחבריה העריכו בימים האחרונים כי יתקשו להשיג את הסכמת כל חבריה לכמה מהמהלכים. ח״כ יצחק הרצוג, יו"ר סיעת העבודה, אמר אתמול כי, ״חיוני להבטיח את תפקוד בכנסת עד תום כהונתה כדי לבקר ולחשוף את כשלי השלטון ולהציג אלטרנטיבה לפני הציבור. הכלים הפרלמנטריים חשובים להשגת יעדים אלה. המצב שבו האופוזיציה בכנסת מוחלשת הוא מסוכן לדמוקרטיה הישראלית.״

צילום: אבי אוחיון לע"מ

המשנה לראש הממשלה, משה (בוגי) יעלון, מתח הבוקר (שבת) ביקורת קשה על הדיל הפוליטי בין ראש הממשלה ליו"ר קדימה מופז. באירוע "שבתרבות" בנס-ציונה, שיבח יעלון את החלטתו של נתניהו לנצל את ההזדמנת שנוצרה ולהקים ממשלת אחדות, אולם ציין כי היו למהלך גם היבטים שליליים.

מחר, תדון ועדת השרים לענייני חקיקה ב"חוק דרעי", הקובע כי נבחר ציבור שהורשע בעברה שיש עמה קלון, לא יוכל להתמודד לכנסת. את החוק יזמה ח"כ ציפי חוטובלי (ליכוד). ההצעה תחול על נבחרי ציבור שהורשעו בעבירה אותה ביצעו במהלך תקופת כהונתם ונפסק להם עונש של שנת מאסר אחת לכל הפחות. אם יעבור, הוא צפוי למנוע מהשר לשעבר, אריה דרעי, שריצה עונש מאסר בכלא, לממש את תכניתו ולהתמודד על מקום בכנסת הבאה.

בתוך כך הודיעה יו"ר האופוזיציה, ח"כ שלי יחימוביץ', כי לא תשתמש ברכב השרד המפואר והמשוריין מסוג אאודי A-6, ששירת את ראשי האופוזיציה לפניה ותמשיך להשתמש במכונית המאזדה ששירתה אותה כחברת כנסת. יחימוביץ' אמרה כי היא לא רואה סיבה להשתמש ברכב כה יקר ומפואר, ואת האופוזיציה והציבור ניתן לשרת היטב גם עם מאזדה.

דיון סוער במליאה בעקבות בקשת הממשלה לצרף את שאול מופז כשר נוסף בממשלה

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ