הבחירות להסתדרות |

מסתמן יתרון לעיני

מספירה של 167 קלפיות עולה כי עיני קיבל 64.8% מהקולות. אנשיו של כבל טוענים לאי-סדרים - בהם הצבעה של מעל 100% בחלק מהקלפיות

אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אופיר בר-זהר, פרשנות
אופיר בר-זהר

ממטה הבחירות של ההסתדרות נמסר הלילה (רביעי) כי אחוז ההצבעה בסוף יום הבחירות לראשות הארגון עומד על כ- 40% שהם כ-200 אלף מבעלי זכות הבחירה. עד כה, מתוך 772 קלפיות במקומות מגורים נקלטו 167 קלפיות בהן זכה עופר עיני ל-64.8% מהקולות לעומת כבל שזכה ב-34.8% מהקולות.

בעקבות תלונות לאי סדרים תבע מטה כבד שכל הקלפיות הניידות לא ייספרו בשלב זה וגם לא יעורבבו עם האחרות. הספירה של קלפיות אלה מוקפאת עד הדיון שייערך הבוקר בעניין.

לאחר שעת סגירת הקלפיות כינס כבל את תומכיו. "אתה משוגע אבל היה תענוג", אמר לו מנהל המטה שלו תומר מינץ. כבל אמר כי "לפני חצי שנה אמרו לי שאני מטורף. חולם. הוזה. יצאתי לקרב מתוך אמונה פנימית שחייבים לעשות משהו. מבחינתי כבר ניצחנו. גם אם חלילה לא (ניצחנו) זו תהיה הסתדרות אחרת בכל מקרה. נפעל שבוע שבוע ונתחיל את השינוי בחברה הישראלית". המועמדת לתפקיד יו"ר נעמת, תמר זנדברג, הודתה גם היא לפעילים. צהלות שמחה נשמעו בעת ההודעה על כל יישוב שבו ניצח כבל - אריאל, נס ציונה, רהט, חוף אשקלון ואף אחת הקלפיות בבניין ההסתדרות - הישג שהתקבל בשמחה גדולה.

לאנשי המטה של כבל טענות רבות בנוגע לקלפיות הניידות אשר לטענתם לא היו ניתנות לפיקוח ואפשרו למפעיליהן לעשות ככל העולה על רוחם. אתמול העבירו אנשיו של כבל פנייה לבא כוח ההסתדרות, שהעתק ממנה נשלח גם לשופט המפקח על ועדת הבחירות, דוד בר אופיר.

איתן כבל מצביע בקלפי בראש העיןצילום: דודו בכר

אנשיו של כבל טוענים כי גם בחלק מהקלפיות הנייחות עלה שיעור המצביעים על 100%. "הן שברו שיאים עולמיים", כתבו ודרשו לקבל לידיהם את רשימת המצביעים בכל קלפי. מנגד, הסבירו גורמים בוועדת הבחירות, כי מאחר שהקלפיות במקומות העבודה היו פתוחות להצבעה של כל חבר הסתדרות, הרי שייתכן מצב שבו הגיעו חברים נוספים להצביע ומספר המצביעים יעלה על 100% מהמצביעים הרשומים.

עוד טענו אנשי כבל כי קלפי בצפת הוצבה מתחת למצלמת אבטחה, כי באחת הקלפיות בתעשייה האווירית לא הוצב פרגוד, וכי בקלפי אחרת כלל לא היו פתקים של כבל. מוועדת הבחירות של ההסתדרות נמסר בתגובה כי מצלמת האבטחה מעל הקלפי בצפת לא פעלה בעת ההצבעה, אך בכל מקרה בעקבות התלונה הקלפי הוזזה ונתלה וילון על המצלמה. בעניין הטענות על חסרון פתקים לכבל, הוועדה דחתה את הדברים ועמדה על כך שהיו פתקים של שתי הרשימות בכל הקלפיות. באשר ליתר הטענות, עדיין לא התקבלה תגובה.

במטה של יו"ר ההסתדרות, עופר עיני, שררה אופטימיות, בשל שיעורי ההצבעה שהפעם היו גבוהים יותר משמעותית לעומת אלה של בחירות 2007, שעמדו על כ-30% בלבד.

"השאלה מלכתחילה לא היתה אם עיני ינצח", אמרו פעילי המטה של יו"ר ההסתדרות שהתמקם ברחוב גינוסר בתל אביב, "אלא באיזה הפרש. שיעורי ההצבעה הגבוהים, שהושגו הודות להתגייסות של הוועדים שדאגו שהעובדים יילכו להצביע, פועלים לטובת הפרש קולות גדול", הם אמרו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ