הפרטה עד מוות |

הכנסת אישרה קבורה במודל עסקי

מליאת הכנסת העבירה בקריאה שנייה ושלישית חוק המסדיר את הקמתו של בית העלמין הענק "ברקת", שאמור לשרת את תושבי גוש דן

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

מליאת הכנסת אישרה הערב (שלישי) בקריאה שנייה ושלישית הצעת חוק ממשלתית, שתוביל לראשונה להקמת אתר קבורה במודל עסקי שבו כל חלקות הקבר יוצעו למכירה. החוק קובע תעריפים לחלקות קבר על פי סוג הקבורה על מנת לעודד קבורה רוויה.

החוק נוגע להקמתו של בית העלמין ברקת, המתוכנן ממזרח לכביש מס' 444 ומערב לכביש מס' 6 בשטחה של מחצבה נטושה. על פי המתוכנן, יוקמו במקום כמה בתי קברות שבהם יקברו בסך הכל ה-330 אלף בני אדם, מרביתם תושבי גוש דן. בית העלמין יבנה בשני שלבים: בשלב א' יפותחו תשתיות על ובשלב ב' יוקמו אתרי הקבורה.

על פי המחירון, תנוע עלות הקבורה בין 25 אלף ל6,400 שקל, כאשר קבורת שדה היא היקרה ביותר וקבורת סנהדרין, קבורה בכוך, היא הזולה ביותר. לא תהיה עוד קבורה בחינם בבית עלמין זה.

בית העלמין קריית שאולצילום: תומר אפלבאום

לפי החוק החדש, בן זוג של נפטר המבקש לרכוש חלקת קבר ליד יקירו, ישלם עד 80% מהתעריף שנקבע לקבורה במתחם החדש. שני בני זוג שירכשו חלקה לקבורה משותפת ישלמו 64% מהתעריף בלבד.

בדיון שקיימה ועדת הפנים והגנת הסביבה בשלבי הכנת החוק, אמר יו"ר הוועדה ח"כ אמנון כהן (ש"ס) כי במודל עסקי היזם יוכל להרוויח. חברי הוועדה ביקשו מנגד כי יובטח שהציבור ישלם תעריף סביר על שירותי הקבורה שבתשלום.

"היו כאלה שהגדירו את עניין בית העלמין ברקת כ'מהפכה צרכנית בתחום הקבורה'", אמר ח"כ אורי מקלב (יהדות התורה) בדיון בחוק בוועדת הפנים. "על איזו 'צרכנות' הם מדברים? האם מוות וקבורה הם עניין מסחרי? יש כאן נושא ערכי שנשכח כנראה על ידי התומכים בחוק. החברות קדישא נקראו כך משום שהן אמונות על החסד של אמת שהוא החסד הנעלה ביותר. הפיכה של חבורות הקודש הללו למסחריות לוקחת את הדברים החשובים הללו ומחללת אותם".

מקלב הוסיף: "יש כאן ניסיון להכריח את הציבור להיקבר שלא לפי רוחו, אלא אם כן יש בידיו ממון רב. זאת שערורייה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ