ערב פרסום דו"ח המרמרה, הכנסת תציין את שואת הארמנים

לאחר החלטת הטורקים להעמיד לדין בכירים ישראלים על חלקם בפרשת המרמה, תקיים הכנסת דיון ביום ג' ברצח העם הארמני לפני 97 שנה

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

ערב פרסום דו"ח מבקר המדינה בפרשת המרמרה, צפויה מליאת הכנסת לקיים דיון פומבי בפרשת רצח העם הארמני, לבקשתה של ח"כ זהבה גלאון (מרצ). יו"ר הכנסת, ראובן (רובי) ריבלין, החליט להתיר את קיומו של הדיון ביום שלישי הקרוב, סמוך להחלטה הטורקית להעמיד לדין בכירים ישראלים על חלקם בפרשת המרמרה וערב פרסום דו"ח מבקר המדינה בעניין ביום רביעי הקרוב.

בדיון ביום שלישי תציין הכנסת את יום השנה לרצח באמצעות דיון ראשוני, בעקבותיו יוחלט על דיון פומבי נוסף באחת מוועדות הכנסת. לאורך שנים מנעו הממשלה והכנסת דיון בעניין בשל החשש לפגיעה ביחסים בין ישראל לטורקיה. בשלוש השנים האחרונות פחתה הנחישות למנוע דיון בנושא רצח מיליון וחצי ארמנים בידי הטורקים לפני 97 שנים, בין היתר בשל התרופפות היחסים עם הטורקים.

לא מדובר באזכור ראשון של שואת הארמנים בכנסת. בדצמבר האחרון קיימה ועדת החינוך של הכנסת דיון פתוח ראשון מסוגו בנושא. נציגת משרד החוץ, עירית לילאן, הקריאה אז את עמדת משרדה בדיון ואמרה כי "הנושא הזה, באווירה הקיימת, עלול לדרדר את יחסינו עם טורקיה. היחסים עם טורקיה שבירים ורגישים מאוד כרגע ואין מקום להעביר אותם אל מעבר לקו האדום שבו הם נמצאים. צריך לנהוג בנושא בתבונה. החלטה מהסוג הזה עכשיו עלולה להיות בעלת השלכות אסטרטגיות קשות מאוד".

פעילים על המרמרה מתכוננים להגעת חיילי צה"ל. מתוך מצלמות האבטחה של המרמרהצילום: דובר צה"ל

יו"ר הכנסת ריבלין אמר במהלך הדיון אז כי "הנושא עולה בכנסת לא משום שקרו דברים בין ישראל לטורקיה, לא משום שאנחנו מבקשים לנצל מצב פוליטי כדי לעשות חשבון. אני הגעתי לכנסת ב-88' ושנה לאחר מכן הגשנו הצעה לסדר יום בנושא האסון הארמני. נמנענו מלדבר עליו כשואה, אבל בהחלט חשבנו שכבני אדם, כיהודים, כאזרחי המדינה שאינם יהודים, אנחנו חייבים להעלות את הנושא הזה ולהציף את החברה בשאלות המתעוררות כתוצאה מכך, משום שאנחנו מחויבים למנוע הכחשת אסון. אנחנו עומדים מול כל אומות העולם ואומרים שהכחשת שואה הוא דבר שההיסטוריה האנושית לא יכולה להסכים איתו. לא באנו לדון בנושא פוליטי אלא מוסרי".

ח"כ זהבה גלאון, יוזמת הדיון, אמרה כי "זה רגע מרגש בעיני, שוועדת החינוך מקיימת דיון פתוח בהשתתפות רבים. במשך שנים ישראל תמיד התחשבה ביחסים עם הטורקים. זה הנושא המרכזי בגינו ההכרה ברצח העם הארמני לא התקיימה בכנסת ישראל. לצערי היחסים עם טורקיה מאוד מתוחים, ואני חושבת שהאינטרס הוא לא לדרדר אותם. ממשלת ישראל צריכה לקדם את היחסים במנותק מהסוגיה הארמנית. זו חובה מוסרית והיסטורית".

ח"כ אריה אלדד מהאיחוד הלאומי, גם הוא בין יוזמי הדיון, אמר בדיון הקודם בעניין כי "בעבר תמיד אמרו לנו שאי אפשר לעסוק בנושא הזה בגלל מערכת היחסים הטובה עם טורקיה. עכשיו אומרים לנו שאי אפשר לדון בזה בגלל מערכת היחסים הרעה עם טורקיה. אי אפשר למחוק פרק בהיסטוריה. אי אפשר מטעמים תועלתניים לא לעסוק בנושא הזה. אני מקווה שנוכל לקרוא לממשלת ישראל לציין את יום הזיכרון לעם הארמני ולהכניס את הנושא לתכנית הלימודים".

ח"כ עתניאל שנלר (קדימה) היה היחיד שהביע התנגדות להכרה רשמית ישראלית ברצח העם הארמני. "אי אפשר לנהל דיון ולהגיד אנחנו מתנתקים מהמציאות. אי אפשר לנתק את הדיון מהעובדה שאנחנו צריכים לשקם את יחסנו עם טורקיה כי זה צורך קיומי. אנחנו צריכים להשתלב במזרח התיכון, גם אם יש בזה כאבים. אני אומר את זה כבן לניצול שואה. היצר האמיתי שלנו להיות צודק ומוסרי לפעמים גובר על האינטרס הקיומי של החברה כולה. ועדת החינוך צריכה לדון בעקרון איסור רצח עם. אבל להצמיד את זה לנושא הטורקי - זו שגיאה פטאלית ומיותרת. אני מתנגד להוציא הודעה שמתייחסת לעניין הזה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

כתבות מומלצות

סמי ברדוגו. "אין לי דמיון"

סמי ברדוגו מנוכר להומוסקסואליות, למזרחיות ולחיים עצמם

מצעד הדגלים באזור שער שכם, בשנה שעברה. מה יחשבו אזרחי ישראל הערבים אם הממשלה תמנע מאזרחי היהודים לחולל ברחבת שער שכם תוך שירת "מוות לערבים", "שיישרף לכם הכפר" ועוד נעימות באותו הסגנון?

נילחם על זכותו של כל יהודי לקלל את האמ־אמא של כל ערבי

איור

יש ילדות שההתבגרות המינית שלהן מתחילה בגיל 6. אין הסבר לתופעה

יצחק לבני, 2016

מדובר בכישרון מפתיע של סופר גדול. זה הספר שאני הייתי רוצה לכתוב

ויטמינים ותוספים בחנות פארם

כן, מדובר בסוג של אובססיה. זו רשימת תוספי המזון שאני לוקחת

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ

כתבות שאולי פספסתם

בתביעה נכתב כי הראיון כולו "התנהל בצורה שאינה מכבדת או רצינית״ כלפיה

המועמדת התחברה לראיון עבודה בזום - וקיבלה מהמראיין מייל שהדהים אותה

ריי דליו

מייסד קרן הגידור הגדולה בתבל: מזומן הוא זבל - ממשלות יחסלו את ביטקוין

ישראל פישר

יוקרה זה רע? כך נראים החיים במגדל חדש בתל אביב

מפגינים נגד יוקר המחיה מול בית הנשיא בסרי לנקה

קו השבר שעלול לקחת את הכלכלה העולמית למקום אחר, אפל יותר

בת ים

שתי דירות במחיר אחת: האם זהו עתיד תחום הפינוי-בינוי?