סיעת הליכוד אישרה פה אחד את מתווה פלסנר

לאחר שפיזר את הוועדה לשוויון בנטל, ראש הממשלה מנסה להעביר חוק המבוסס על מסקנותיה. נתניהו ומופז סיכמו על הקמת צוות שיינסח הצעת חוק בתוך שבוע

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל

סיעת הליכוד אישרה הבוקר (ראשון) פה אחד את עקרונות ועדת פלסנר. במהלך הדיון הוחלט לשנות את הסעיף בהמלצות הוועדה העוסק בשירות של ערביי ישראל. במקור, הסעיף קרא לדחיית הטיפול בנושא, ואילו כעת הוא קורא לשירות לכל. על פי ההחלטה "אין סיבה לדחות את מימושו של הסעיף וצריך לעבות אותו בצורה משמעותית".

לאחר ישיבת הסיעה נועדו ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר קדימה, השר שאול מופז, וסיכמו על הקמת צוות ניסוח לחוק השוויון בנטל. הצוות צפוי להביא את הצעת החוק המגובשת לישיבת הממשלה הבאה. בצוות ישתתפו המשנה לראש הממשלה והשר לעניינים אסטרטגיים משה בוגי יעלון וכן ח״כ יוחנן פלסנר. בדיוני הצוות ישתתפו בהתאם לצורך נציגי משרד הביטחון, האוצר, המשפטים וכן נציגים של השירות האזרחי.

נתניהו אמר בפתח ישיבת הממשלה הבוקר כי "בנושא של חלוקת הנטל אין אפשרות להמשיך במצב הקיים. לא הצבא, לא הכלכלה ולא החברה יכולים להמשיך בדרך הנוכחית. לכן אני מבין לחלוטין את הדרישה של המשרתים ובני משפחותיהם. אני מאמין גם שרובם המכריע של אזרחי ישראל, לרבות רבים בציבור החרדי, מבינים שחייב לבוא שינוי. אנחנו אזרחים של מדינה אחת וכולנו חייבים להשתתף בנשיאת הנטל של שירות המדינה. אנחנו מתכוונים לתת תמריצים חיוביים למשרתים; תמריצים שליליים לאלה שאינם משרתים; להנהיג אמצעי אכיפה אמיתיים כדי להבטיח ששינוי של ממש אכן מתרחש", אמר נתניהו.

"סיכמתי עם השר מופז על הקמה מיידית של צוות לניסוח הצעת החוק לשויון בנטל. המטרה היא להביא לניסוח הצעת חוק ולהביאה לממשלה בשבוע הבא. החוק החדש יחול על כולם: חילונים, חרדים, יהודים וערבים, כולם. אנחנו נעשה שינוי היסטורי בחלוקת הנטל, אנחנו נגדיל באופן דרמטי את מספר הנושאים בנטל ואנחנו נשמור על האחדות בעם".

הפגנות המילואימניקים והמחאה החברתית

ראש הממשלה כינס הבוקר את חברי סיעת הליכוד כדי לדון באימוץ מתווה דו"ח פלסנר, כבסיס לחוק גיוס חדש. במהלך הישיבה ח"כ דני דנון אמר לנתניהו כי "מסקנות ועדת פלסנר הן שוחד פוליטי של מופז למתפקדים הערבים של קדימה". לדבריו, יותר מרבע ממתפקדי קדימה הם מהמגזר הערבי, והם הביאו למופז את השליטה בקדימה.

ח"כ כרמל שאמה, (הח"כ היחידי מהליכוד שנכח אמש בהפגנה) אמר במהלך ישיבת הסיעה כי "הברית עם החרדים כבודה במקומה מונח, אך הברית עם עתיד מדינת ישראל, הערכים והמצפון שלנו קודמת וחשובה הרבה יותר. חייבים להביא בשורה אמיתית לעם ישראל גיוס לשירות צבאי או אזרחי וסנקציות לכולם. כמי שהשתתף אתמול בעצרת אני יכול להעיד שישראל היפה המייצרת, המקריבה והמשלמת לא רק הולכת ומתכווצת אלא גם הולכת ומתייאשת. חילונים, חרדים וערבים. אסור לנו לאכזב אותם״.

שר החינוך, גדעון סער, אמר במהלך ישיבת שרי הליכוד, שהתקיימה מיד לאחר ישיבת הסיעה: ״לא ניתן היה לבצע את המהלך של שוויון בנטל אלמלא ההחלטה של רה״מ לפני חודשיים להקים ממשלת אחדות לאומית. היו ממשלות רבות בעבר שאולי היו רוצות לעשות את זה, אבל לא היתה לכך התכנות פוליטית.

השר מיכאל איתן אמר בעקבות קבלת המסקנות כי "בינתיים הכול ועדות ודיבורים. מה שיקבע בסופו של דבר היא לשון החוק ויכולת האכיפה שלו. צריכים להיות ריאלים וזהירים. אסור לחוקק חוקים שיביעו משאלות לב ויהפכו לאות מתה".

בצעד חריג, ראש הממשלה הודיע אתמול בצהריים, על ההחלטה בעקבות משא ומתן שקט שניהל בימים האחרונים ישירות מול יו"ר קדימה, שאול מופז. לאחר הדיון בסיעה, נתניהו צפוי להיפגש פעם נוספת עם מופז כדי לקדם את המהלך ב"מסלול מהיר": על פי התכנית, נוסח החוק החדש יושלם עד יום רביעי הקרוב, אז יוצג בפני ועדת השרים לחקיקה. אם הכל יעלה יפה, החוק יובא להצבעה במליאת הכנסת כבר בשבוע הבא, ככל הנראה ביום שני.

בלשכת ראש הממשלה, כמו גם בקדימה, איש לא ידע לומר כיצד ייראה החוק הסופי שיוצג השבוע: האם יאומצו מלוא הסנקציות האישיות החריפות שדרשה ועדת פלסנר? האם ייכלל בו שירות חובה לערביי ישראל כפי שדרש ליברמן? האם נתניהו יפעל לריכוך משמעותי בסוגיות שמטרידות את שותפותיו הקואליציוניות הנוספות?

אלא שגם אם החוק יושלם בימים הקרובים לשביעות רצונה של קדימה, גורמים בלשכת נתניהו הביעו ספק באשר ליכולת לגבש רוב בכנסת סביב הצעת החוק, משום שתומכי החוק - הליכוד, העצמאות וקדימה (לא כולל מורדי המפלגה) - מתמצים בכ-55 ח"כים בלבד.

על פי לוח הזמנים הצפוף שסוכם בין נתניהו למופז, ממחר עד יום רביעי יתקיים דיאלוג בין אנשי צוות מצדו של נתניהו לאנשי קדימה. "הדיאלוג הזה הוא בעיקרו פרוצדוראלי", אמרו אתמול גורמים בקדימה, "צריך להחליט אם החוק יהיה פרטי או ממשלתי, מה יהיה הנוסח עליו תצביע הממשלה ולוודא שלצד אימוץ החוק, נתניהו יאמץ גם את פרק המדיניות שבדו"ח פלסנר שהוא לא פחות חשוב".

בתגובה להודעת נתניהו אמרו אתמול פעילים במטה המאבק: "קשה לעקוב אחרי ההודעות היומיות של נתניהו. כל יום הוא מתעורר ומנסה ספין חדש. אין מה לדון, אין מה להקים עוד צוות או להתייעץ. יש מסקנות שצריך לחוקק מיידית. לא צריך עוד חברי כנסת שיתעסקו בזה, לא צריך עוד גוזרי קופונים, צריך מנהיגים שייקחו החלטה. נתניהו, אנחנו כבר לא פראיירים, לא מקבלים יותר הודעות, אלא רק מעשים. נעביר כולנו מסר ברור - אין חוק טל 2, יש חוק שירות לכולם".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ