ליברמן: נעלה הצעת חוק משלנו לגיוס כללי בגיל 18

יו"ר ישראל ביתנו אמר כי סיעתו תמתין לראות את הנוסח שיגבשו פלסנר ויעלון, ותצביע נגד חוק שלא יעמוד בקריטריונים. "המגזר הערבי נהנה מזכויות יתר, הוא לא מקופח", אמר

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

יו"ר ישראל ביתנו אביגדור ליברמן הודיע היום (שני) בישיבת סיעתו כי במידה ולא יוצג בעשרת הימים הקרובים חוק גיוס לכל, שיכלול חובת שירות מגיל 18, יעלה להצבעה ברביעי הבא הצעת חוק גם ללא הסכמת הקואליציה. ליברמן אמר כי ישראל ביתנו תצביע נגד כל הצעה שלא תעמוד בקריטריונים אלה.

"אני לא מבין לא את ח"כ יוחנן פלסנר, לא את כל הוועדה ולא את המסקנה לדחות את השירות של החרדים לגיל 22-23. אין בכך היגיון", אמר ליברמן. "ישראל ביתנו דורשת שבחקיקה יהיה משפט אחד ברור: שירות צבאי או לאומי חובה על כל אזרח מגיל 18. אין סיבה שצעירים - יהודים, מוסלמים או נוצרים - לא יתגייסו בגיל 18. זה לא נגד חרדים ולא נגד ערבים".

"עכשיו נוצרה הזדמנות. לא תהיה הזדמנות נוספת. יש רוב בכנסת, בציבור ואפילו בתקשורת", אמר ליברמן. "זה עניין של רצון של הדרג הפוליטי הבכיר. יותר מתרומה לחברה זו הזדמנות עבורם להשתלב בחברה הישראלית. מעולם לא הוצפתי בכל כך הרבה פניות מהמגזר הערבי. הרוב המוחלט רוצה בשילוב הזה".

לדבריו, ימתין עד לסוף השבוע לראות את הנוסח שיגבשו יו"ר ועדת קש"ב פלסנר והשר משה (בוגי) יעלון, שהחלו אתמול בדיונים במסגרת הצוות עליו סיכמו נתניהו ומופז. "בכל מקרה נצביע בעד ההצעה מטעמנו עם או בלי הסכמת הקואליציה, ונגד כל הצעה שלא תכלול את המשפט: 'חובת שירות מגיל 18'. גם שרים יצביעו נגדה במידה ויהיה מדובר בהצעת חוק ממשלתית".

ליברמן

ליברמן התייחס לביקורת על חובת גיוס עבור ערבים. "לומר שוויון חובות יהיה רק לאחר שוויון זכויות – זה דברי בלע. אני יכול לתת דוגמאות לשוויון זכויות לגבי המגזר הערבי. צעיר מאום אל-פאחם בגיל 18 ורוצה להתקבל לאוניברסיטה בארץ ללמוד רפואה והוא מתמודד מול צעיר מכפר סבא בגיל 23 שהוא לוחם, הערבי יכול להתקבל כשהוא מקבל 40-50 נקודות פחות מהבחור מכפר סבא. ואלו לא מקרים בודדים".

ליברמן אמר כי המגזר הערבי מקבל מהמדינה סכומים גבוהים באופן משמעותי מאלה שהוא משלם. "אגלה לכם גם סוד כמוס, כמה מדינת ישראל גובה מסים ממגזר ערבי וכמה ביטוח לאומי נותנים להם", אמר. "כל הגבייה מהמגזר, ונעשים מאמצים להסתיר זאת, עומדים על כ-600 מיליון שקל, והתשלומים הישירים רק של ביטוח לאומי זה הם 12 מיליארד שקל, לא כולל מענקים אחרים. אז כשמדברים על שוויון זכויות וחובות, צריך להבין שהמגזר הערבי נהנה מזכויות יתר, הוא לא מקופח".

ליברמן הדגיש כי אין בכוונתו לפזר את הקואליציה. "אני יודע שיש כאלה שרוצים שנעזוב, אבל זה לא יקרה. אני מקווה שהדברים יחלחלו ושיעלון ופלסנר יקבלו החלטה נכונה, ואז נתמוך בחפץ לב".

במגזר הערבי יכנסו בשבוע הבא את הוועדה המיוחדת שהוקמה מטעם ועדת המעקב של ערביי ישראל כדי לדון בדרכי ההתנגדות להכרעה בעניין הציבור הערבי. "אנחנו נביע את עמדתנו ללא התלהמות כדי לא לספק עילה לימין הקיצוני להתנגח עם הערבים בסוגיה הזו ולחפש תירוץ לכפות את השירות בהחלטת ממשלה", אמרו נציגי הוועדה.

בין ההצעות שיוגשו - ארגון עצרת או הפגנה גדולה בנצרת וזירוז הקמפיין נגד השירות הלאומי. גישה נוספת היא פנייה ישירה לשרים בממשלה בניסיון להסביר את ההתנגדות לשירות האזרחי מצד הצעירים הערבים. ועדת המעקב של ערביי ישראל פרסמה בסוף השבוע הודעה שבה חידדה את התנגדותה לשירות הלאומי והשלכותיו על הזהות הלאומית של הצעירים הערבים, ולניסיון לכפות את השירות בכוח באמצעות הצעת חוק.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ