שמשון הגיבור |

בצאתו מהממשלה, מופז החליש את נתניהו

יו"ר קדימה סיים את הקריירה הפוליטית שלו בהודעת הפרישה מהקואליציה. ימיו בממשלה היו חסרי חשיבות, אך הוא הגיע להישג אחד: נתניהו מצמץ

אלוף בן
בלוג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
אלוף בן
בלוג

שאול מופז סיים היום את הקריירה הפוליטית שלו, בהודעתו על פרישת קדימה מהקואליציה של בנימין נתניהו. 70 ימי כהונתו כמשנה לראש הממשלה היו חסרי חשיבות, ולא השפיעו במאום על מדיניותה של ממשלת הימין והחרדים. מופז הבין זאת, וברח בניסיון חסר סיכוי לחתוך את הפסדיו.

בימים הקרובים ינסה מופז למכור את הספין של איש העקרונות, שלא הסכים לוויתורים של נתניהו לחרדים. זה משכנע בערך כמו ההסברים שנתנה קודמתו בהנהגת קדימה, ציפי לבני, לכשלונה בהרכבת ממשלה חלופית אחרי התפטרותו של אהוד אולמרט. כמו מופז היום, גם לבני ניסתה אז להיראות כלוחמת בחרדים שלא נכנעה לתביעות הכספיות והמדיניות של ש”ס. לספין שלה היו כמה קונים, אבל התוצאה היתה עגומה. עלייתה לצמרת נבלמה, למרות שהובילה את קדימה לניצחון בקלפיות, והקריירה שלה הלכה ודעכה, עד שהפסידה למופז בפריימריז ופרשה מהכנסת.

מופז לא הצליח להרחיק את נתניהו משותפיו הטבעיים ומהאידיאולוגיה הימנית שלו. גם עם קדימה בקואליציה, הממשלה המשיכה להציב את חיזוק ההתנחלויות בראש סדר העדיפויות, והשקיעה את האנרגיה הפוליטית שלה בהכשרת המאחזים בגדה המערבית ובהכרזה על האוניברסיטה באריאל. כלומר בשטויות שלא מזיזות דבר לרובם המכריע של אזרחי ישראל.

איור: עמוס בידרמן

מאז שנבחר לראשות קדימה, מופז לא נראה כחלופה רצינית לשלטון נתניהו. לא כראש האופוזיציה, לא כמשנה לרה”מ, ולא כראש האופוזיציה מחדש. הקריירה שלו כמנהיג פוליטי אבודה, וכהונתו הקצרה בממשלה לא הצילה אותה. אבל פרישתו הנוכחית עשויה להניע את התהליך שיוביל לחילופים בהנהגה. ולכן היא מעלה שאלה גדולה, האם בהליכתו, מופז יפיל בעקבותיו גם את נתניהו.

מופז-נתניהו: רומן באיורים // עמוס בידרמן

בתרגיל הלילי של כניסתו לקואליציה ב-8 במאי, מופז השיג רק דבר אחד: את דחיית הבחירות בכמה חודשים. נתניהו מצמץ אז והעדיף את הוודאות של קואליציה מורחבת על פני הסיכון של בחירות מוקדמות שבהן נצפה לו ניצחון מוחץ. יריבי נתניהו קיבלו זמן יקר להתארגנות וצבירת כוח. המחאה החברתית ומחאת הגיוס מתחזקות ברחובות. אין עדיין יריב מובהק שיוכל להתמודד מול נתניהו על הנהגת המדינה, אבל ראש הממשלה הרבה יותר פגיע.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ