הטריק שקרס בבניין הנטוש של קדימה

בין עציצים עייפים וחלונות מטונפים הסתובבו אנשי התקשורת בבית המפלגה וחיכו להודעת הפרישה של מופז. עכשיו הם יוכלו לעסוק שוב בהקדמת הבחירות

רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
רועי צ'יקי ארד
רועי צ'יקי ארד

הודעת הפרישה של קדימה מהממשלה התרחשה בבית המפלגה – בניין מוזנח בשולי אזור התעשיה בפתח תקווה. כבלים אופטיים נכרכו על המדרגות, מעבירים מידע בין המצלמות לניידות השידור בחוץ, עוברים ליד העציצים העייפים. פעיל קדימה נועז הדביק סטיקר על סטיקר ישן יותר של המפלגה ויצר את הביטוי "יש דימה". על החלונות נכתב "זהירות דלת זכוכית" אבל הזגוגיות היו מטונפות מכדי שמישהו יתנגש בהן בטעות. מהקירות התקלפו כל מיני דברים והבניין כולו נראה כאילו הדייר עומד לעזוב ולא אכפת לו מכלום.

בקומה העליונה ישבו הפוליטיקאים וסגרו על נטישת הקואליציה. למטה הסתובבו העיתונאים, הצלמים וכמה עוזרים ודוברים, ושידרו את החדשות ברדיו ובטלוויזיה. הם נעמדו בעמדה שבה נאם מאוחר יותר מופז, ליד תמונת שרון שמוסתרת על ידי דגלי קדימה ושלט "קדימה לשרת".

כתב סיפר לי שאחד מחברי הכנסת השאיר את הטלפון שלו פתוח בישיבה, על ספיקר. מהצד השני נמצא הדובר שלו, שהדליף בזמן אמת לעיתונאים. הכתב לא אמר לי מי הדובר, כי הוא מקור טוב שלו. אני קיבלתי סמסים. זה אולי הסיפור על מפלגת השלטון הזו, המפלגה הגדולה בכנסת, שאולי תיעלם עוד רגע.

אני פוגש לפתע חבר ותיק שלי. ברווקותו בניינטיז היינו מסתובבים בין מועדונים ובארים. כבר אז היה פוליטיקאי מתחיל, אמר שהוא קשור אידיאולוגית למפלגת העבודה. צחקנו שהוא יגמור כשר התעשיה והמסחר. עכשיו הוא בקדימה ונשוי, יועץ פוליטי של חבר כנסת שמעולם לא שמעתי את שמו קודם. הוא סיפר לי שהוא מודאג לגבי עבודה אחרי הבחירות. הרי חברי כנסת רבים לא ישרדו. הוא הבטיח לי שבשום אופן לא ימשיך לליכוד או ללפיד, אבל הוא לא אוהב את יחימוביץ'. "כשלון נוראי וטוטלי", אני שומע את עמית סגל, אומר בטלפון לידי.

שאול מופז, אתמול במסיבת העיתונאים

הפרישה של קדימה הוא הסיפור של מהדורות החדשות. הרי לכם רגע פוליטי. אבל זהו למעשה רגע א-פוליטי, רגע של עיתונות כדורגל, כמו דיווח על קבוצה זו או אחרת שניצחה ועלתה ליגה, או שחקן זה או אחר שנמכר לקבוצה הונגרית בליגה השנייה. פוליטיקה זה לא מי ניצח, אלא לשנות את חוקי המשחק עצמו, להוסיף עוד שערים. מה המשמעות בעצם של קדימה לחיינו?

ואכן, נראה שהאנשים היחידים שמאושרים הם הכתבים הפוליטיים, שיכולים לטרחן ברהיטות מילים אינספור על הפרישה הזו והבחירות שהיא תוביל אליהן. מי ששומע אותם עשוי לחשוב שמדובר במשהו חשוב, או באנשים חשובים שעשו משהו בחייהם. ואז חברי הכנסת יורדים למטה לנאום של מופז, אבל בעיקר אלה הזוטרים. לא ראיתי שם את אבי דיכטר או דליה איציק שלא רוצים להיות קהל.

בצד אחר באולם, חבר הכנסת החדש אבי דואן הרכיב אזניות רדיו בידיים רועדות כדי להתראיין, וחובש אותן הפוך. ניכר שהוא עדיין נרגש מהתקשורת. אני פוגש את נינו אבסדזה, שאני מזהה מההפגנות. היא התנגדה כבר בהתחלה לכניסה לממשלה. "איש ציבור לא יכול להיות בממשלה אנטי חברתית בעידן חברתי בזמן שמישהו מצית את עצמו", סיפרה לי, כשבידה כוס קרטון עם תה. מגלי והבה אמר: "הרגשנו כמו כדור ששיחקו בו. נתניהו פשוט ניסה להרוויח זמן. טוב שהתעוררנו". לאחר מכן יועץ מאיית את שמו של והבה בלי שאבקש ומחמיא לו.

חבר כנסת אחד סיפר שלמעלה, צחי הנגבי ודיכטר התנגדו לפרישה. הנגבי בטענה שהוא מכיר את נתניהו, ושנתניהו רוצה הסכם, ודיכטר אמר, "כשמסתערים, לא עוצרים מתקפה". בקלות כזו מציגים אופורטוניזם כאומץ. אני זוכר שבימים הראשונים של המפץ הגדול רצו לקרוא לקדימה "אחריות לאומית". במזל, הצליחו הקופירייטרים לעצור את השם הזה.

ואז החל מופז לדבר, מאחוריו המאבטח הסמלי. הוא חזר על הביטוי "הפכנו כל אבן" והאשים את נתניהו: "בחר בצד של המשתמטים" ו"פוליטיקאי ימין קיצוני". מסביב הביטו אליו בציפייה חברי הכנסת של קדימה – אלה שבקרוב יהפכו לערכים בוויקיפדיה ובחידוני טריוויה בערוץ ראשון, או אולי ימונו כדירקטורים אצל איזה טייקון, אם היו נחמדים ביתרת הכהונה שלהם.

"נתניהו שקרן? האם רימה אותך?", צעקו העיתונאים למופז אחרי שסיים לדבר, אבל מופז המשיך. חברת הכנסת יוליה שמאלוב-ברקוביץ' הגיחה בבגד עם נצנצים כחולים כשל קוסם, "צריך להגיד את האמת. לא רצינו להגיע לפתרון של עניין הגיוס, רצינו תקשורת וספינים", היא אמרה למצלמה ובהפוך על הפוך של קדימה, אמרה אמת. אי אפשר להתחיל לגייס את כל החרדים. אף אחד לא באמת צריך את זה. זה היה טריק על טריק על טריק, שקרס בבת אחת בבניין מוזנח בפתח תקווה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ