סקר "הארץ": שביעות הרצון מנתניהו ירדה לשפל חסר תקדים

על רקע הגזירות, חוק טל ופרישת קדימה, רק 31% מרוצים מתפקוד ראש הממשלה. 19% בלבד תומכים בשר שטייניץ

יוסי ורטר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יוסי ורטר

הגזירות הכלכליות שהוטלו על אזרחי ישראל גרמו לשפל חסר תקדים בתמיכה בראש הממשלה בנימין נתניהו. לראשונה מאז הקים את ממשלתו השנייה, באפריל 2009, הביעו השבוע 60% מהציבור אי שביעות רצון מתפקודו כראש ממשלה. רק 31% מרוצים מהאופן שבו הוא מתנהל. שר האוצר, יובל שטייניץ, זוכה אף לציונים גרועים יותר מאזרחי ישראל: 67% מהנשאלים אינם שבעי רצון מתפקודו, לעומת 19% בלבד הסבורים ההפך.

זהו סקר המשקף מצב רוח שלילי וכעוס במיוחד מצד הנשאלים כלפי הצמד נתניהו ושטייניץ. המסקנה הפוליטית המרכזית העולה ממנו: סדר יום חברתי-כלכלי הוא הרה אסון מבחינה אלקטורלית לליכוד. נתניהו נתפס עדיין כמועמד נטול מתחרים, אולם כוחו נחלש מאוד. באווירה כזו, ברור לחלוטין שאין לו שום עניין להקדים את הבחירות. ההפך הוא הנכון: הוא ישאף לדחות אותן ככל היותר ולשנות זאת סדר היום שהן תיערכנה עליו - רצוי לסדר יום מדיני-בטחוני, שנותן לו להרגיש על קרקע בטוחה.

מסקנה נוספת העולה מן הסקר: נתניהו ושטייניץ נכשלו, עד כה, כישלון צורב בהסברת מדיניותם הכלכלית. הציבור פשוט אינו מאמין להם ולא קונה את הסחורה שהם משווקים לו, על אחריות, מנהיגות, וצעדים מדודים ומחויבי המציאות.

הנתונים הללו משתקפים מסקר "הארץ" שנערך באמצע השבוע על ידי חברת "דיאלוג" בפיקוח הפרופסור קמיל פוקס מאוניברסיטת תל אביב. לשם השוואה, הנתון הנמוך ביותר של אי-שביעות רצון מנתניהו שנרשם בסקרי "הארץ-דיאלוג" בשלוש וחצי השנים האחרונות היה 54%. לרוב, המאזן של נתניהו בקדנציה הזו היה חיובי. לשיא הוא הגיע אחרי שחרורו של גלעד שליט ואחרי השריפה בכרמל.

הירידה התלולה בתמיכה בו החלה לפני כמה שבועות, על רקע התנהלותו בפרשת החלופה לחוק טל והתייצבותו לצד החרדים.

בסקר "הארץ" שנערך בשמונה ביולי, לפני פחות מחודש, איבד נתניהו 11% תמיכה ביחס לסקר הקודם, ושיעור שביעות הרצון ממנו עמד על 10% פחות: 41% לעומת 51%. בסקר הנוכחי, הוא ממשיך לצלול ומאבד 10% נוספים. מנגד, שיעור חוסר שביעות הרצון מתפקודו עולה אף הוא באופן דרמטי. כאמור, כיום הוא במאזן שלילי חסר תקדים, של מינוס 29%.

הסקר המלא מחר ב"הארץ השבוע"

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ