במערכת הפוליטית מאשימים: עימות נתניהו-ברק - ספין פוליטי

יו"ר מרצ גלאון טוענת כי מתקפתו של רה"מ על שר הביטחון נועדה לשפר את מעמד ברק בקרב מצביעי מרכז-שמאל ולחזק את כוחם המשותף אחרי הבחירות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

האם ההתבטאויות החריפות של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, נגד שר הבטחון, אהוד ברק, נאמרו במסגרת ספין פוליטי? במערכת הפוליטית טענו הבוקר שה"סכסוך" המתוקשר בין השניים הוא מהלך מתוכנן שנועד לשפר את מעמדו של ברק בסקרים, ולהגדיל את כוחן המשותף של עצמאות והליכוד אחרי הבחירות.

נתניהו צוטט אתמול אומר כי ברק מנסה לסכסך בינו ובין נשיא ארצות הברית, ברק אובמה. זאת כאשר בפגישה בין נתניהו ובין שר האוצר, יובל שטייניץ, אמר שר האוצר לנתניהו, "תיזהר מברק, הוא עלול לעקוץ אותנו בעניין התקציב", ואילו על פי דיווח חדשות ערוץ 2, נתניהו השיב: "אתה יודע מה הוא (ברק) עשה בעניין המדיני? הוא נסע לארה"ב כדי ללבות את הסכסוך בינינו לבין אובמה, כדי להצטייר כמושיע ומתון המפשר בין הצדדים".

על פי ההערכות, הצבתו של ברק כאופוזיציה לנתניהו נועדה לסייע לו לגייס קולות מקרב מצביעי המרכז-שמאל. במשרד הבטחון מכחישים קרע בין נתניהו לברק ומדווחים על מערכת יחסי עבודה תקינה ושגרתית בין השניים.

"המתיחות בין הצמד ראש הממשלה ושר הביטחון היא מבוימת ומתאומת לקראת הבחירות", אמרה הבוקר יו"ר מרצ, זהבה גלאון. "ברק יוכל להתמודד במפלגת 'העצמאות' כשהוא אופוזיציה בכאילו לנתניהו, וכך לקחת קולות מגוש המרכז-שמאל. אבל מיד אחרי הבחירות ברק ייפול שוב לזרועותיו של נתניהו, ויחד עם יחימוביץ׳ ולפיד יזחל לממשלת נתניהו", הוסיפה. "אסור לטעות - בין שר הביטחון לראש הממשלה שוררים יחסים עמוקים והדוקים, הפרסומים על קרע בין השניים מעידים על הזלזול העמוק שלהם באינטליגנציה של הציבור".

בכיר בליכוד, המקורב לנתניהו, אישר היום כי הבסיס לעימות הפומבי בין נתניהו לברק הוא הרצון ליצור בידול בין השניים ולאפשר לברק לעבור את אחוז החסימה. "אם שר הבטחון באמת לא היה מתפקד כמו שנתניהו מצפה ממנו, הוא היה מפוטר. אבל האמת היא שיש ביניהם הרמוניה מקצועית. לברק חשוב לנסות לגייס קולות מהמרכז - שמאל כדי לעבור את אחוז החסימה, אחרי שהבין שהסיכוי לשריין אותו ברשימת הליכוד הם אפסיים. לנתניהו, מנגד, יש עניין להיפרע מברק שנתפס כאויב המתנחלים, כמוביל הקפאת הבנייה וכמי שעיכב במכוון את ההכרה באוניברסיטת אריאל". לדברי הבכיר, "שניהם ייצאו נשכרים מהמהלך ויחזרו לשתף פעולה מיד אחרי הבחירות".

זהבה גלאון בכנסתצילום: מיכל פתאל

מקורביהם של נתניהו וברק הטיחו הבוקר בראיונות למשדרי הבוקר השונים ברדיו האשמות הדדיות. כך למשל, מקרובו של נתניהו, שר התחבורה ישראל כץ האשים בראיון לקול ישראל את שר הביטחון ברק כי חתר תחת ראש הממשלה, והוסיף כי היה ראוי שנתניהו יפטר את ברק עקב כך - אך בשל קרבתן של הבחירות, "הציבור הוא שישפוט".

לעומתו, יצא מקורבו של ברק, השר שלום שמחון, במתקפה דווקא נגד שר האוצר שטייניץ, וכינה אותו בראיון לגלי צה"ל כ"פודל של נתניהו". לדבריו, "אין שר אוצר בישראל, אלא פודל שמשרת את בעל הבית ונשלח כל פעם למשימה אחרת. כל דור והפודל שלו".

ואילו חבר הכנסת יצחק הרצוג מ"העבודה" אמר בראיון לקול ישראל כי הפרשה מוכיחה כי כי ממשלת נתניהו הגיעה לסוף דרכה שכן היא סובלת מ"דימום פנימי מתמשך".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ