גוברים הסיכויים לחזרת אריה דרעי לש"ס

הרב עובדיה יוסף החליט להעביר לידי מועצת חכמי התורה, בה השפעתו של יו"ר המפלגה לשעבר רבה, את ההכרעה על האופן בו ישולב דרעי ברשימה

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

אריה דרעי עשה היום (חמישי) צעד נוסף בדרך חזרה למפלגתו לשעבר. מנהיגה הרוחני של ש"ס, הרב עובדיה יוסף, החליט להעביר לידי מועצת חכמי התורה את ההכרעה על האופן בו ישולב דרעי בצמרת המפלגה. מנהיג התנועה בן ה-93 מעורב כעת בפרטי המו"מ העקיף בין דרעי, ישי ותומכיהם, מו"מ שהחל באופן שקט לפני כשבועיים ותפס תאוצה מאז הודיע ראש הממשלה על הקדמת הבחירות. אריה דרעי עצמו מנהל את המו"מ מול משה יוסף, בנו של הרב עובדיה, ומול גורמים נוספים בהם שר השיכון אריאל אטיאס.

במועצת חכמי התורה, שבה שלושה חברים מלבד הרב עובדיה יוסף, יש לדרעי תומכים מובהקים, הרב שלום כהן ורב שמעון בעדני, וגם החבר השלישי, הרב משה מאיה, התבטא באחרונה בשבחו. נשיא המועצה, הרב עובדיה, לא צפוי לאפשר פגיעה ביד ימינו אלי ישי, אבל מקורות המקורבים למו"מ אומרים כי כינוס המועצה לא יהיה למראית עין בלבד, משמע שיינתן כוח לתומכי דרעי להשפיע.

עדיין לא ברור מה תהיה הטיוטה שתונח בפני הוועדה, או מה תהיה נוסחת הקסם שתושיב את אריה דרעי עם מחליפו בתפקיד מאז 1999. על הפרק ניצבת השאלה מי יהיה מספר 1 ברשימה, ובחדרי חדרים נבחנות הצעות יצירתיות שונות כדי לתת לשני האישים תחושה שאין איש בכיר מהם.

צילום: ניר קידר

עם זאת, ברור שאין זה תרגיל במדעים מדויקים, אלא שיעור בספרות והיסטוריה. בסביבתו של דרעי מעוניינים כי התפקיד שיימסר לו יהיה התפקיד הבכיר בש"ס, אולי השר הבכיר בממשלה הבאה, אבל באותה נשימה מדגישים מלה אחת, "הפיקדון". מדובר במטבע שטבע הרב עובדיה יוסף, כשנכפה עליו ליטול את ראשות המפלגה ולמסור אותה לידיו של אלי ישי בתקופת המו"מ על כניסת ש"ס לממשלה בראשות אהוד ברק ב-1999.

>> בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים

בסביבתו של דרעי מצפים כי מועצת חכמי התורה תוציא תחת ידיה מכתב הקורא לאריה דרעי לשוב ולקבל לידיו את הפיקדון שהפקיד לפני 13 שנה. גם אם לא ייעשה שימוש במלה הזאת ממש, דרעי מצפה לסגירת מעגל. דרעי, אומרים מקורביו, לא יבקש את הפיקדון אלא אם יוצע לו, ואם לא יוצע לו – הוא עשוי לממש את איומיו להקים מפלגה נפרדת.

לכאורה מדובר בציפייה הברורה של דרעי לחזור להוביל את ש"ס כמספר 1, אלא שייתכן כי זהו פתח לנוסחה גמישה ופרשנויות שיאפשרו להכתיר שני מלכים בכתר אחד. המתווכים במו"מ עשו היום ניסיון לשכנע את ישי להסכים לחלוקה מעשית, ולא רק סמלית, והיום נועד עמו הרב שלום כהן, חבר מועצת החכמים ומליץ יושר מרכזי של דרעי.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ