בש"ס מתקשים למצוא את הנוסחה שתשדך בין דרעי לישי

יו"ר ש"ס לשעבר מתכנן לפרט את כוונותיו הפוליטיות לאחר פיזור הכנסת, מחר. הרב יוסף, שעוד לא התיר את הפלונטר, מתכוון לערב בהחלטה את מועצת חכמי התורה

יאיר אטינגר
יאיר אטינגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יאיר אטינגר
יאיר אטינגר

"מה הכיוון?", שאל אריה דרעי כשבא היום (ראשון) לביתו של הרב עובדיה יוסף, מחפש באיזו מהדלתות יש להיכנס לאולם שבו נערכה ברית המילה לנינו של הרב. לדברי מקורביו, יו"ר ש"ס לשעבר מתכוון להודיע על הכיוון הפוליטי שלו זמן קצר לאחר שייקבע סופית מועד הבחירות בכנסת. לפי לוח הזמנים המתוכנן, מחר צפויה לעבור בקריאה שנייה ושלישית במליאה הצעת החוק להקדמת הבחירות ל-22 בינואר, ולפני דרעי פרושים שני כיוונים מנוגדים שיש לבחור ביניהם ובקרוב: השתלבות באופן כלשהו בצמרת ש"ס, 13 שנה לאחר שנאלץ להתפטר מהנהגתה, או הקמה של מפלגה מסורתית-מזרחית חדשה שתתחרה בה.

חומות של שתיקה הפרידו בין אלי ישי ואריה דרעי, שני היריבים הוותיקים שהיום, רגע לפני ההכרעה ביניהם, מצאו עצמם זה לצד זה בשמחה משפחתית של הרב עובדיה יוסף. איש לא תכנן כנראה עיתוי כה פוליטי לטקס ברית המילה הזה, שבו גם הסבא והסבתא הם גיבורים מרכזיים בפרשה: הרב משה יוסף ורעייתו יהודית, שהם הקרובים ביותר לרב עובדיה והם שבידיהם המפתח לשילובו או אי-שילובו של דרעי במפלגה.

עוד לפני תחילת הטקס, ישי ודרעי לחצו ידיים בלשכתו הפרטית של הרב, לחיצה רפה, על פי עדותו של צלם הבית שהיה היחיד שתיעד את המפגש, אך הם לא שוחחו ביניהם. לאורך כל שלביו של האירוע דומם היה גם המנהיג הרוחני בן ה-93, שכל המחנה החרדי-ספרדי מצפה כי יכריע במסכת המתמשכת שנים כה רבות, יגלה אחת ולתמיד מי הבן-יקיר-לו או לפחות יסמוך יד על נוסחה שתאפשר לשניים להוביל יחד את ש"ס בבחירות הקרובות. השר לשירותי דת, יעקב מרגי, אמר היום כי הוא סקפטי בנוגע לאפשרות שנוסחה כזאת כבר תימצא.

אריה דרעי ואלי ישי

בחירות 2013: כל הדיווחים, הפרשנויות והסקרים

עד לרגע זה, על אף הסמיכות להכרעה, דרעי עצמו לא התייצב בפני הרב עובדיה כדי לדרוש את מה שאנשיו מכנים "הפיקדון", ראשות המפלגה שאותה מסר לישי ב-1999, ועם זאת, הוא מצפה כי הרב ימסור לו את המנהיגות. כפי שנחשף היום ב"הארץ" דרעי הניח את המסר בידי אחד מפטרוניו, הרב שלום כהן, חבר מועצת חכמי התורה של ש"ס. הרב כהן נפגש ביום חמישי עם ישי, ודרש ממנו לפנות מקום לאריה דרעי, ולשים את עצמו במקום השני, אחריו. ישי סירב. דרעי עצמו, שנראה טרוט עיניים, ניגש לאחר הטקס לנשק את ידו של הרב עובדיה וזכה ממנו לסטירות של חיבה, כמו ישי, כמו תמיד. מיד לאחר הטקס שנערך בבית הכנסת של הרב עובדיה, הוא הסתלק לביתו.

אף על פי שההכרעה מתמהמהת, הרב עובדיה יוסף מעורב בכל הפרטים של המשא ומתן הנמרץ שנערך באחרונה בין דרעי עצמו ובין גורמים שונים, בראשם משה יוסף. הרב עובדיה מתכנן לשתף בהחלטה את חברי מועצת חכמי התורה. בינתיים יש דיווחים שונים על עמדתו. אחד מחסידיו הבולטים של הרב עובדיה, שנועד עמו היום, ציטט באוזנינו משפט שלדבריו הרב אמר לו. "אין שום כוח בעולם שיגרום לי להרחיק את רבי אליהו (ישי) מהתנועה", ציטט.

גורם בכיר אחר, בבית הרב עובדיה, אמר ל"הארץ" כי הסבא והסבתא – יהודית יוסף נאמנה באופן מלא לאלי ישי – לא אמרו נואש מהניסיונות להביא את השניים לשתף פעולה. "יהודית ומשה מאוחדים בשאיפה שיהיה שלום בין אלי לאריה. רוצים שיהיה שקט, שלווה, שהרב לא ייפגע. להם ולאף אחד בש"ס אין כוח לעוד תקופה כמו שעברנו לפני 13 שנים", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ