הח"כים של קדימה מתלבטים: להישאר, לערוק או לפרוש

הסקרים האופטימיים מנבאים 9 מנדטים למפלגה הגדולה ביותר בכנסת. חברי הכנסת מקדימה מנסים למצוא את מקומם ביום שלאחר הבחירות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

חברי הכנסת של קדימה נעים בשבועות האחרונים בין ייאוש לתקווה: בין החששות שרשימתם לא תעבור בכלל את אחוז החסימה, לבין הסקרים האופטימיים, המנבאים למפלגה הגדולה בכנסת תשעה מנדטים בבחירות הקרובות. תחושת החידלון מפעפעת מאחרון הפעילים ועד לבכירי חברי הכנסת. רוחמה אברהם-בלילא, למשל, הודיעה שלא תתמודד בבחירות הקרובות. אברהם-בלילא, אחת מחברות הכנסת המקורבות ביותר ליושב ראש המפלגה, שאול מופז, מחזיקה בשורת הישגים מרשימה בתחום החברתי. פרישתה נתפסת במפלגה כשבר של ממש. על פי ההערכות, היא היתה מתברגת בקלות ברביעייה הפותחת של הרשימה, אך העדיפה לוותר.

שלושה חודשים בדיוק לפני הבחירות, המפלגה עדיין לא ערוכה לבחירות: חברי הכנסת מתקשים להחליט באיזו רשימה להתמודד; רבים מחברי המפלגה מעריכים שמופז יסכים לפנות את מקומו, אם ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, רק היה מבקש זאת ממנו, ואף "כוכב" לא שולב עדיין ברשימה בניסיון להציל את התדמית הקורסת.

אחד הצירים המרכזיים במפלגה, צחי הנגבי, שאולץ לפרוש בגלל הקלון שהטיל עליו בית המשפט, נרשם אתמול להתמודדות בליכוד; גם אבי דיכטר נטש לפני שבועות אחדים את המפלגה וחבר לליכוד. אתמול הודיע ח"כ אריה ביבי שפניו להתמודדות בליכוד גם כן. "אפשר להעריך שמקומו של הנגבי מובטח. הוא פופולרי בליכוד", אמר אחד השרים. "אבל מי שעשוי להפתיע הוא דווקא אריה ביבי, שלא נחשב לח"כ בולט או משפיע, אבל נהנה מדילים טובים בתוך הליכוד".

רוחמה אברהם-בלילא, שאול מופז ואריה ביבי מדברים עם מתפקדים של קדימה

ח"כ עתניאל שנלר עדיין מתלבט אם להתמודד בליכוד. "אני אקבל החלטה בעניין מחר או מחרתיים", אמר שנלר, שנחשב לאחד מיריביה של ציפי לבני במפלגה, וכועס מאוד גם על היושב ראש הנוכחי. יעקב אדרי, שסומן בחודשים האחרונים כמועמד נוסף לפרוש לשורות הליכוד, הבהיר אתמול: "שמעתי כל מיני אנשים שמדברים בשמי וטוענים שאני בדרך לליכוד. תקשיב טוב, אני לא מתכוון להתמודד בליכוד בבחירות הנוכחיות". גם יוליה שמאלוב ברקוביץ' בחנה בשבועות האחרונים אפשרות להקים מפלגה חדשה או להתמודד באחת מרשימות הימין.

באגף המרכז-שמאל, יושבים לא מעט חברי כנסת וממתינים למוצא פיה של היושבת ראש לשעבר לבני. החלטתה להתמודד עשויה להציל את הקריירה הפוליטית שלהם. בכיר במפלגה אמר אתמול: "בניגוד לדימוי, לא מעט חברי כנסת שנחשבים לאנשי מחנה לבני, ששכבו בשבילה על הגדר, הבינו שאולי השתמשו בהם ומאוד יכול להיות שלבני בכלל לא תציע להם בסופו של דבר מקום ריאלי ברשימתה".

מרבית הח"כים של "מחנה לבני" מתלבטים בין חבירה ללבני לבין פניה למפלגת העבודה. ביניהם ניתן למנות את מקורבה, שלמה מולה, את ח"כ נחמן שי ואת חברת הכנסת נינו אבסדזה. גם יואל חסון ממתין להכרעתה. חברי הכנסת רוברט טיבייב ומגלי ווהבה הודיעו בימים האחרונים שהם ממתינים להחלטתו של אולמרט. אם הוא לא יתמודד, טיבייב צפוי לפרוש מהחיים הפוליטיים ווהבה יפנה למפלגה אחרת.

בתווך, נותרים לא מעט חברי כנסת שיתחרו על לבה של הוועדה המסדרת של קדימה בניסיון לזכות במקום גבוה ברשימה: דליה איציק, רוני בראון, מאיר שטרית, יוחנן פלסנר וישראל חסון הם רק חלק מהשמות שעלולים למצוא עצמם מחוץ לכנסת הבאה.
מקדימה נמסר כי "המשימה הלאומית בעת הזו היא להביא להחלפת שלטון נתניהו. זהו היעד וכל מי שזו מטרתו, מקומו בקדימה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ