סקר חדש מעניק לכחלון רק 10 מנדטים; עיקר כוחו מגיע ממצביעי העבודה

ממצאי סקר גיאוקרטוגרפיה העלה כי השר הפורש יקבל רק מנדט אחד מהליכוד ביתנו. בדיקה העלתה: רוב הצבעות כחלון בכנסת היו אנטי-חברתיות

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

סקר עדכני שפרסמה הבוקר (חמישי) חברת גיאוקרטוגרפיה מנפץ את בועת 20 המנדטים שצפה הסקר שהזמינו מקורבי משה כחלון לרשימה בראשותו בבחירות לכנסת. הסקר החדש צופה כי מפלגה בראשות כחלון תזכה ב-10 מנדטים בלבד, ורק מנדט אחד מתוכם יבוא על חשבון רשימת הליכוד ביתנו.

הסקר הנוכחי צופה שעיקר כוחו של כחלון יגיע ממצביעי העבודה (שלושה מנדטים), ש"ס (שני מנדטים) והאיחוד הלאומי (שני מנדטים). גורמים פוליטיים שעיינו הבוקר בסקר, שלא ברור מי הזמין אותו, פקפקו בכך שהליכוד ביתנו תצליח לשמר את כוחה אחרי הבחירות כפי שמצביע הסקר, ומנגד טענו כי ספק אם תנודת המנדטים בין מפלגת העבודה לרשימת כחלון, שהיא ימנית במהותה, אפשרית בהיקפים שזיהה הסקר.

מתוצאות הסקר החדש, בפיקוחו של פרופ' אבי דגני, שהופץ הבוקר לכלי התקשורת עולה כי אילו היו הבחירות נערכות היום, היה הליכוד ביתנו מקבל 43 מנדטים (44 אם כחלון לא היה מתמודד), העבודה זוכה ב-16 מנדטים (19 מנדטים ללא רשימתו של כחלון), יש עתיד - 13 (14), ש"ס - 10 (12), יהדות התורה - 6.5 (7), הבית היהודי 5 - (5), האיחוד הלאומי - 2 (4), מרצ - 3.5 (4), והסיעות הערביות - 11 מנדטים.

קדימה והעצמאות לא עוברות את אחוז החסימה, ללא קשר להתמודדותו של כחלון.
מוקדם יותר השבוע ניבא מכון הסקרים סמית למפלגה בראשות כחלון כ-20 מנדטים, וממצאיו העידו כי אם הוא ויו"ר קדימה לשעבר ציפי לבני יאחדו כוחות וירוצו יחד, מטפס פוטנציאל המנדטים ל-26.

כחלון. תמך רק ב-37% מהצבעות שעסקו מדיניות כלכלית חברתית

כחלון הוא איש ימין מדיני מובהק ומעולם לא הסיר את תמיכתו מהליכוד. גם אם אכן יתמודד לבסוף ברשימה נפרדת, היא תהיה בעלת אוריינטציה מדינית ימנית ותפישת עולם חברתית שנוטה לשמאל. העובדה שכחלון תומך במועמדותו של בנימין נתניהו לראשות הממשלה לא הפריעה לגוש המרכז שמאל "לפנטז" על הצטרפותו לשורותיו. במפלגת העבודה הגדילו לעשות וערכו השבוע סקר שבודק חבירה של כחלון למפלגת העבודה - מהלך שגם בעבודה הודו כי הוא מופרך. כך או כך, הנתונים הצביעו שריצה משותפת של השניים מביאה למפלגת העבודה מספר מנדטים זהה לזה שמשיגה רשימת הליכוד ביתנו. שתי המפלגות זוכות ב-32 מנדטים במצב כזה.

יו"ר הכנסת ראובן ריבלין שוחח היום עם כחלון והפציר בו להישאר בליכוד. בשיחתם, אמר ריבלין לכחלון כי "אתה חלק מהדנ"א של הליכוד". אחרי כן דיווח ריבלין לראש הממשלה בנימין נתניהו כי "לא אפסו הסיכויים להחזיר את כחלון הביתה". השניים צפויים להיפגש שוב בימים הקרובים. שר האוצר יובל שטייניץ התייחס היום לדיווחים על כוונת כחלון להקים מפלגה בראשותו ואמר כי "אנחנו עדים לתופעה שאינה בריאה: פיצולי פיצולים, מפלגות חדשות צצות כפטריות אחרי הגשם. חלק מהן שורדות קדנציה או שתיים, אחרות – גם זה לא".

כחלון ונתניהו בכנסת, ארכיוןצילום: אמיל סלמן

  ארגון המשמר החברתי פרסם הבוקר נתוני בדיקה שערך ולפיהם כמעט בכל מדד חברתי הצבעותיו של משה כחלון הן אנטי-חברתיות. על פי המדד החברתי של המשמר החברתי ופרויקט כנסת פתוחה של הסדנה לידע ציבורי, הציון שכחלון קיבל הוא 6-, ציון הנמוך מחברים אחרים בממשלה ממפלגת הליכוד, בהם גילה גמליאל (1-), סילבן שלום, משה (בוגי) יעלון ויוסי פלד (4- כל אחד) וישראל כץ (5-)

  המשמר החברתי בדק את אחוז ההצבעות שבהן תמך כחלון במדיניות כלכלית-חברתית מתוך כלל ההצבעות בנושא זה שבהן השתתף, והשווה את הנתונים לחברי ממשלה אחרים מן הליכוד. בדיקה זו העלתה כי רק ב-37% (13 הצבעות) מ-35 ההצבעות שבהן השתתף כחלון בכנסת, הוא תמך במדיניות כלכלית-חברתית. בניתוח זה עלה כי כחלון נמצא במקום השביעי בקרב חברי הממשלה מן הליכוד בשיעור ההצבעות הכלכליות-חברתיות, יחד עם לאה נס, ואחרי גילה גמליאל (50% מההצבעות בעד מדיניות כלכלית-חברתית), יוסי פלד (44%), משה (בוגי) יעלון (43%), ישראל כץ (41%), מיכאל איתן ובני בגין (38% כל אחד).

  בין הצעות החוק שכחלון התנגד להן, בטענה כי הוטלה עליו משמעת קואליציונית (אך שרי ממשלה רבים נעדרו מהן): פטור ממע"מ לזוגות צעירים בקניית דירה ראשונה, העלאת קצבת הזקנה, כפל קצבאות בקצבת זקנה וקצבת נכות, זיכוי וניכוי במס הכנסה על הוצאות טיפול בילדים, הקמת מקלטים לנשים מוכות ותקצובם, הלוואות מסובסדות לחיילים משוחררים ולזכאים לסיוע בדיור, הקמת מעונות יום במקומות העבודה, איסור חברות בדירקטוריון של בנק ושל חברה ציבורית נוספת כדי למנוע ניגודי אינטרסים ופטור ממע"מ על מים וביוב.

  לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

  תגובות

  הזינו שם שיוצג באתר
  משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ