כחלון לא יתמודד בבחירות הבאות לכנסת

שר הרווחה מודיע כי לא יזם הקמת מפלגה חדשה ולא הזמין סקרים. בליכוד מותחים ביקורת: "כחלון בזבז בשבוע את כל הקרדיט הציבורי שהיה לו"

יהונתן ליס
יהונתן ליס
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
יהונתן ליס
יהונתן ליס

השר משה כחלון הודיע הערב (שבת) כי הוא דבק בהחלטתו שלא להתמודד בבחירות הקרובות במסגרת מפלגה עצמאית ולא במסגרת הליכוד. בכך שם שר הרווחה והתקשורת קץ לשבוע של שמועות והשערות בנוגע להמשך דרכו הפוליטית. השר נעזר בהחלטתו בסקר עומק חדש שהוזמן עבורו ונועד לבחון את סיכוייו בבחירות, אולם גם היה נתון למסע לחצים במהלך סוף השבוע, שנועד למנוע ממנו להקים גוף מתחרה לליכוד.

"הודעתי על פסק זמן מהחיים הפוליטיים. לא אתמודד לכנסת ה-19 ואני דבק בהחלטתי זו", מסר הערב כחלון בהודעה לתקשורת. "לא במקרה לא שמעתם אותי בשבוע האחרון מדבר על מפלגה חדשה. הסיבה היא שלא היתה מפלגה חדשה. היו פניות, היו סקרים, שבניגוד לפרסומים לא אני הזמנתי, היו לחצים – ואני כדרכי הקשבתי לכולם. כך נהגתי תמיד, מעולם לא גבה ליבי. הקשבתי לכולם אבל את דעתי לא שיניתי".

השר הדגיש בהודעה שפרסם כי הוא מחויב למפלגתו: "הליכוד הוא הבית, הבית המדיני והבית החברתי. בבחירות הקרובות אפעל לניצחון הליכוד בראשות נתניהו ואקח חלק פעיל בצוות מאה ימים במטרה לגבש רפורמות שייקלו על יוקר המחיה ולשינוי שיטת הממשל". לדברי מקורביו, גם אם היה מתמודד בבחירות היה מכריז על תמיכה בבנימין נתניהו כמועמד לראשות הממשלה.

בכיר בליכוד מתח ביקורת על התנהלות השר ואמר כי "כחלון בזבז בשבוע אחד את כל הקרדיט הציבורי שהיה לו. לא ברור אם יש טעם לשלב אותו בקמפיין הליכוד הקרוב, כפי שהוא עצמו התכוון ערב ההכרזה על פרישתו".

משה כחלוןצילום: מוטי מילרוד

ביום חמישי קיבל כחלון סקר עומק שהזמין מקורבו, שמעון סוסן, במטרה לבחון את סיכוייו בבחירות. בניגוד לסקר הראשון, שערך הסוקר רפי סמית, וניבא לכחלון כ-20 מנדטים אם יתמודד בראש רשימה נפרדת, תוצאות הסקר החדש - כמו גם הסקרים שפורסמו בתקשורת בסוף השבוע - היו נמוכות יותר.

אחד המקורבים לשר אמר ל"הארץ": "הסקר שערכנו מוכיח שמפלגה בראשות כחלון היתה הופכת לגוף פוליטי משמעותי אם היתה רצה בבחירות הקרובות. הסקר מאשש את העובדה שאם היתה קמה היא היתה זוכה בלא פחות מ-13 מנדטים".

החשש כי רשימה בראשותו של כחלון תגרוף את מרבית כוחה ממצביעי ליכוד, הוביל בכירים בסביבת ראש הממשלה לפעול בימים האחרונים כדי לשכנע את כחלון לא להתמודד בעצמו. גם בסוף השבוע הופעל על כחלון מסע לחצים מצדו של ראש הממשלה, אבל גם מצד גורמים שפעלו "מטעם עצמם". כך, יו"ר הכנסת, ראובן ריבלין, שר החוץ, אביגדור ליברמן ויועצו הקרוב של נתניהו, נתן אשל, דיברו על לבו כדי שלא יקים גוף פוליטי מתחרה לליכוד.

עם זאת, כחלון הבהיר למקורביו בשבוע החולף כי גם אם היה מתמודד היה מכריז על תמיכה בנתניהו כמועמד לראשות ממשלה, אך היה שואף להחליש את הרוח הכלכלית הנושבת היום בסביבתו ולרסן את מדיניותו החברתית-כלכלית בקואליציית הליכוד ביתנו.

בסביבתו של שר הרווחה והתקשורת ייצרו היום "סולם" שייאפשר לכחלון לרדת מהצהרותיו, כשהבהירו כי מלכתחילה הקמת המפלגה העצמאית היתה יוזמה שלהם ולא של השר, וכי הוא מעולם לא התייחס בפומבי לאפשרות שיתמודד. "כחלון נשאר עקבי בקו שבו נקט מתחילת הדרך, כשדיבר על פסק זמן שהוא מעוניין לקחת. לא שמעתם אותו בציבור אומר דברים אחרים", אמרו היום בסביבתו.

אולם כחלון בחן ברצינות רבה את האפשרות שיתמודד. בשבוע שעבר שוחח כחלון בטלפון עם אישים פוליטיים ועם אנשי ציבור הידועים כבעלי עמדות חברתיות ושאל אם יסכימו להצטרף לרשימה בהנהגתו. ראש הממשלה בנימין נתניהו התייחס בשבוע שעבר במסיבת עיתונאים עם נשיא צרפת, פרנסואה הולנד, לאפשרות שכחלון יקים מפלגה ואמר: "כחלון היה ונשאר ליכוד, הוא אמר זאת במפורש".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ